בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

דודי ויסמן מנמק הקרע עם שרגא בירן: "לחץ למשוך דיבידנד ענק"

מאשים את שותפו בניסיון למשוך דיבידנדים של 600 מיליון שקל מאלון כדי לסייע לחברה־הבת המקרטעת, רוזבאד, ומדגיש: "אני והשותפים האחרים לא הסכמנו מתוך אחריות להצלחת הקבוצה". בירן מצדו: "לא היה ולא נברא"

גולן חזני 06:4707.01.15

שרגא בירן ביקש למשוך דיבידנד של מאות מיליוני שקלים מקבוצת אלון, אבל התנגדות מצד שותפו דודי ויסמן הובילה לקרע בין השניים - כך רומז ויסמן בשני מכתבים ששיגר לעובדים בכירים בקבוצה, שעותק מהם הגיעו לידי "כלכליסט". בנוסף דרש ויסמן שבעלי המניות יחזירו הלוואות בגובה עשרות מיליוני שקלים לחברה. 

חברת ביילסול הפרטית, שבידי בירן (80%) וויסמן (20%), מחזיקה ב־53% מקבוצת אלון וביתרה מחזיקים ארגוני הקניות של הקיבוצים. בנוסף מחזיקה ביילסול ב־82% מחברת הנדל"ן הכושלת רוזבאד. על פי מקורבים לקבוצת אלון, מדובר על דיבידנד של 600 מיליון שקל, שחלקו נועד למימון ההפסדים ברוזבאד, לאחר שזו נדרשה להזרמות גדולות בשל הפסדים שצברה וכדי שתוכל לשלם את חובותיה.

 

לאחר שאושר שלשום מינויו של אביגדור קפלן למנכ"ל אלון במקומו, שיגר ויסמן מכתב פרידה לבכירי אלון: "בשנים האחרונות התנגדתי נחרצות לחלוקת כספים לבעלי המניות באלון ישראל. סברתי כי עלינו לנהוג באחריות ולשרת תחילה את החוב שניתן לנו באמון מלא על ידי שוק ההון, ובנוסף דרשתי להחזיר הלוואות שהועמדו לטובת בעלי המניות. עמדתי זו היתה המקור העיקרי לסכסוך שפרץ ביני לבין שותפי שרגא בירן. אני שמח שארגוני הקיבוצים תמכו ועדיין תומכים בעמדתי זו", כתב. גורמים בארגון הקיבוצים אישרו ל"כלכליסט" כי בירן ביקש למשוך דיבידנד.

 

דודי ויסמן דודי ויסמן צילום: עמית שעל

 

"אין לפרסום השלכה על פעילות הקבוצות"

זהו ניסוח ממלכתי, שהיה חריף בהרבה במייל שנשלח בשבת, ערב ישיבת הדירקטוריון. אז כתב ויסמן לעובדים: "אתם עדים בימים האחרונים לפרסומים בדבר ניסיונות לבצע שינויים בניהול חברת אלון, 'מאבקי שליטה'. במהלך השנה וחצי האחרונות מתנהל מאבק בדבר עתידה של קבוצת החברות. נעשים ניסיונות של אחד מבעלי המניות לכפות על החברה חלוקת דיבידנדים בהיקפים משמעותיים על מנת לקבל כספים שישמשו לפירעון חובות של חברה אחרת (רוזבאד) - שהנה חברה ציבורית שאיננה חלק מקבוצת אלון. בין השאר מופעלים לחצים למכירת חלק מקבוצת החברות למטרת משיכת כספים".

 

ויסמן הדגיש כי "לא אני ולא השותפים האחרים בחברה הסכמנו לתת לכך יד מתוך אחריות להמשך הצלחת החברות, אחריות לעובדים, לבנקים ולשוק ההון. הפרסומים האחרונים בדבר החלפתי הנם חלק ממסע זה. תוך כדי סימון המטרה, מטילים רפש בחברות".

 

עוד המשיך המנכ"ל המודח: "לא נתקבלה באף אחת מהחברות החלטת דירקטוריון התומכת בדברים שפורסמו ולפיכך זה אינו פרסום על דעת הדירקטוריונים ואין לו השלכות על פעילות הקבוצה, כמו גם על נושאי המשרה באלון רבוע כחול, דור אלון, ריבוע נדל"ן, אלון חיפושי גז, מגה, נעמן ושאר החברות בקבוצה".

 

בירן עצמו מכחיש בתוקף וממשרדו נמסר: "לא היה ולא נברא. בירן מעולם לא ביקש למשוך דיבידנד".

 

"לאלון מונה מנכ"ל חדש, נמרץ ואנרגטי"

במכתב שקדם לישיבה פירט ויסמן את התוצאות הכספיות של הקבוצה: "את הרבעון האחרון סיימנו ברווח תפעולי לפני פחת ומימון של כ־650 מיליון שקל ורווח נקי של למעלה מ־100 מיליון שקל. נכון, במגה, אחת מחברות הקבוצה, אנחנו מתמודדים עם תקופה קשה, אך נחזיר את מגה לפסי רווחיות כבר בשנה הבאה". לסיכום כתב ויסמן: "אנו נמצאים כרגע בהליך סיום הכנת התוכניות העסקיות לשנה הבאה ולשנים קדימה. נתרכז בעשיה ונמשיך לפתח את מנועי הצמיחה של הקבוצה. אל תתנו לפרסומים המגמתיים להסיט אתכם מהעשייה".

 

במייל השני, שנשלח שלשום ב־19:18, כתב ויסמן: "ב־1.1.15 הגיע לסיום הסכם תנאי ההעסקה שלי בחברת אלון ישראל (אלון חברת הדלק) בלבד. למען הסר ספק, השינוי הנו באלון ישראל, חברת האחזקות הפרטית בה אין פעילות, ולא באלון ארה"ב, באלון ריבוע כחול הציבורית ובחברות־הבנות שלה ובכביש 6, בהן אני ממשיך לשמש בתפקיד מנכ"ל או יו"ר.

 

"לאלון ישראל מונה מנכ"ל חדש, נמרץ ואנרגטי, מר אביגדור קפלן. נתפלל כולם להצלחתו. הצלחתו היא הצלחתנו", הוסיף ויסמן.

 

דבריו נחתמו במילים: "מודע אני לשמועות השונות אך אבקשכם לנהוג באחריות, להישאר נאמנים לחברה בה אתם מועסקים ולטובתה. דירקטוריון אלון רבוע כחול קיבל החלטה ברורה, שפורסמה בבורסה בישראל ובארה"ב, שלא יחול כל שינוי בהנהלת החברות האחרות. על כל מנכ"ל ומנהל כספים לדווח ולהיפגש אך ורק עם היו"ר הממונה עליו ועמו בלבד בכל חברה וכך נמנע משיבוש כללי הממשל התאגידי".

 

שרגא בירן שרגא בירן צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x