$
בורסת ת"א

מעלות ומידרוג חתכו את הדירוג של כלכלית ירושלים

מעלות הורידה את הדירוג ברמה אחת ל-BBB, מידרוג חתכה גם היא את הדירוג ברמה אחת ל-Baa1 - שתיהן הכניסו את אגרות החוב של כלכלית ירושלים לרשימת מעקב

אורן פרוינד 16:5131.12.14

חברות הדירוג מעלות Standard & Poor's ומידרוג חתכו הבוקר את דירוג האשראי של חברת כלכלית ירושלים, קונצרן חברות הנדל"ן שבשליטת (68%) אליעזר פישמן, שנפגע בחודש האחרון מהיחלשות הרובל הרוסי.  

חברת מעלות הורידה את דירוג האג"ח של כלכלית ירושלים ברמה אחת ל-BBB ב- credit watch (רשימת מעקב) עם השלכות שליליות. חברת מידרוג הורידה את דירוג האשראי ברמה אחת מ-A2 ל-Baa1 והכניסה ל-credit view עם השלכות שליליות. משמעות המונח credit view או credit watch הוא שהנושא נמצא בבדיקה מעמיקה אצל חברות הדירוג.

 

הורדת הדירוג לכלכלית ירושלים נובעת מהאירועים שהתרחשו בחברה הבת (30%) מירלנד, שהודיעה לפני שבועיים על הפסקת התשלומים למחזיקי האג"ח שלה והחלה בכך מו"מ להסדר חוב עם מחזיקי האג"ח. אגרות החוב של מירלנד רשמו בחודש האחרון ירידות שערים של 70% והן נסחרות כיום בתשואות לפדיון זבל תלת ספרתיות של 140%-320%. הירידה הגיעה גם לאגרות החוב של כלכלית ירושלים, שרשמו בחודש האחרון ירידות שערים של 30% והן נסחרות כיום בתשואות לפדיון דו ספרתיות של ושל 7%-18% (כלכלית ירושלים).

 

במעלות ציינו כי "הורדת הדירוג נובעת מהערכתנו כי נזילותה של כלכלית ירושלים הינה "חלשה" לפי המתודולוגיה שלנו, דבר המגביל את הדירוג לרמתו הנוכחית. לדעתנו, נגישות החברה למקורות מימון חיצוניים פחתה בשבועות האחרונים בעוד היא ניצבת בפני עומס חלויות חוב גבוה בשנת 2015, ובמיוחד ברבעון הרביעי של 2015 , היוצר כיום, להערכתנו, פער מהותי בין המקורות לשימושים".

 

במידרוג ציינו כי "הורדת הדירוג נובעת מאירועים משמעותיים שחלו לאחרונה, הנובעים מחברת הבת מירלנד אשר להערכת מידרוג יש בהם כדי להשפיע לרעה על רמת הסיכון של החברה במספר מישורים, בין היתר מחיקה צפויה של הון משמעותי בגין חברת הבת מירלנד והרעה ניכרת בנגישות החברה למחזור חובות באמצעות השוק החוץ בנקאי. קשיים אילו עשויים לחלחל אף למקורות אחרים, לרבות לחברות הבנות, דבר אשר יציב בפניה, לאורך זמן, אתגרים מהותיים ביצירת מקורות תזרימיים".

 

בתחילת השבוע (יום א') פרסמה הנהלת כלכלית ירושלים מצגת שנועדה להרגיע את המשקיעים. במצגת זו פירטה ההנהלה כי היא מתכוונת להמשיך ביישום אסטרטגיית המימושים במטרה להמשיך את מגמת הקיטון בחוב הפיננסי שנכון ל־30 בספטמבר, הסתכם ב־12.8 מיליארד שקל בקבוצה וב־3.8 מיליארד שקל בדו"ח סולו (לא כולל דרבן).

 

ב־2015 ו־2016 כלכלית תנסה לממש נכסים שיקטינו את החוב של הקבוצה ב־2.4 מיליארד שקל ושיניבו תזרים פנוי של 1.1 מיליארד שקל. עוד עדכנה כלכלית ירושלים כי שיעורה של מירלנד בהון העצמי של החברה מהווה 28% בהיקף כספי של 739 מיליון שקל, כך שבמידה שכלכלית ירושלים תיאלץ למחוק את כל שוויה של מירלנד מספריה ההון העצמי שלה ירד מרמה של 2.65 מיליארד שקל לרמה של 1.92 מיליארד שקל.

  

אליעזר פישמן בעל השליטה בכלכלית ירושלים אליעזר פישמן בעל השליטה בכלכלית ירושלים צילום: אוראל כהן

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x