$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

בכירי בבילון נחקרו ברשות על הפרת דיווח בהסכמים עם גוגל

הרשות פתחה בבירור מינהלי נגד חברת אינטרנט בחשד שלא דיווחה במועד על הנחיות של גוגל שהיו עשויות לפגוע בהכנסותיה; בשבועיים האחרונים זימנה הרשות לתשאול נושאי משרה ודירקטורים, ערכה חיפוש במשרדי בבילון ולקחה מסמכים ומחשבים

תומר גנון אסף גלעד וניר צליק 08:2931.12.14

רשות ני"ע פתחה בהליך בירור מינהלי נגד חברת בבילון על הפרת חובת דיווח. על פי החשד, בבילון הסתירה מהמשקיעים מידע מהותי על אודות גורמי הסיכון שאליהם היא חשופה בנוגע למערכת ההסכמים שלה עם גוגל. כמו כן היא לא דיווחה כנדרש, לכאורה, על אודות התפתחויות שליליות משמעותיות שאירעו בעסקיה במהלך התקופה הקובעת בקשר עם יחסיה עם גוגל.  

במהלך השבועיים האחרונים זימנה הרשות לתשאול נושאי משרה ודירקטורים בחברה, ובמקביל ערכה חיפוש במשרדיה באור יהודה ולקחה מסמכים ומחשבים. בניגוד להליך פלילי, בבילון שבשליטת (20%) היו"ר שלה נועם לניר ונושאי המשרה צפויים בהליך מינהלי רק לקנס אם יימצאו כמפרי חובת דיווח. החשד המרכזי שבלב הליך ההפרה עלה גם במסגרת תביעה ייצוגית של 100 מיליון שקל שהגישו משקיעים, המיוצגים על ידי עו"ד עמית מנור ביוני 2013, תביעה שרשות ני"ע החליטה ביוני השנה לתמוך במימונה.

 

בבילוןמספקת למשתמשים תוכנת תרגום, והיא מפיקה את הכנסותיה באמצעות התקנת סרגל כלים על דפדפני מתקיני תוכנת התרגום ושינוי אתר הבית של המתקינים לאתר של החברה. כאשר נעשה חיפוש באמצעות האתר של בבילון או הסרגל, לרוב דרך מנוע החיפוש גוגל, חולקת בבילון את הכנסות הפרסום אם המחפשים מקליקים על פרסומת של גוגל בצדי המסך. גוגל סיפקה את מרבית ההכנסות של בבילון בשנים האחרונות, וב־2012 היא היוותה 83% מהכנסותיה. ההסכם בין החברות הסתיים בסוף נובמבר 2013.

 

מה דעתך על מניית אברא:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

אחת הטענות המרכזיות בתביעה היא כי בבילון לא חשפה את ההשפעה האדירה שעשויה להיות לשינוי במדיניות גוגל כלפי אופי ההתקנה של סרגלי הכלים. בעוד בעבר גוגל אפשרה לחברות כגון בבילון להתקין את אתר הבית שלהן על מחשב המשתמש שהוריד את התוכנה, ללא סימון אקטיבי של אפשרות ההתקנה, אלא כאשר האופציה להתקנת העמוד מסומנת באופן אוטומטי, כעת גוגל דורשת סימון אקטיבי של התקנת עמוד הבית של בבילון.

 

בבילון, לטענת התביעה ועל פי החשד של רשות ני"ע, לא חשפה בזמן בפני המשקיעים את ההנחיות המחייבות של גוגל כלפיה: ממשקי ההתקנה הוגנים, הסרה קלה של התוכנות והקפדה על עמידה בכללי גוגל בקרב שותפי ההפצה של בבילון המתקינים את התוכנות על מחשבי המשתמשים. על פי התביעה, באמצע ספטמבר 2012 הודיעה גוגל על כוונתה לעדכן את העקרונות שהיו אמורים להשפיע לכאורה באופן משמעותי על בבילון. גוגל הודיעה שהעדכון ייכנס לתוקף באמצע אוקטובר 2012, ובבילון, שפרסמה את דו"חותיה לרבעון השלישי ב־23 באוקטובר, לא ציינה שגוגל החמירה את הפרשנות להנחיותיה כשבועיים קודם לכן והמידע נחשף בדיווחי החברה רק ב־5 בנובמבר 2012.

 

ממדי הדרמה שהתחוללה בין גוגל לתעשיית ההורדות החינמיות נחשפו ב"כלכליסט" בדצמבר 2012, אז פורסם כי שורה של הנחיות חדשות של גוגל צפויה לחתוך 20% מהכנסות ענף התוכנות החינמיות בישראל. איש לא דמיין אז כי בבוא היום בבילון תתרוקן מתוכנה.

 

אלון כרמלי, מנכ"ל בבילון דאז שלא תושאל במסגרת ההליך שמנהלת הרשות, הגיב אז ואמר ל"כלכליסט": "החברה שלנו לא יכולה להתייחס לנושאים הקשורים למדיניות גוגל, אבל בכל הקשור אלינו, אנחנו מברכים על כל מהלך כזה שיוצר אינטרנט טוב יותר עבור כולנו. אינטרנט טוב יותר משמעותו שירות טוב יותר ללקוחות והכנסות גבוהות יותר לספקי שירותים, דוגמת בבילון".

 

בבילון ונועם לניר סירבו להגיב.

מרשות ני"ע לא נמסרה תגובה.

 

 

נועם לניר נועם לניר צילום: נמרוד גליקמן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x