$
בורסת ת"א

הציבור נרגע? ירידה של 85% בקצב הפדיונות בשבוע החולף

קצב הפדיונות בתעשיית קרנות הנאמנות ירד דרמטית ל-700 מיליון שקל. בקרנות מניות חו"ל נמשכים הגיוסים בצל העליות במדדי חו"ל

רחלי בינדמן 11:2028.12.14

קרנות הנאמנות מסכמות שבוע שלישי ברציפות של פדיונות בקרנות המסורתיות, במהלכם נמשכו 6.6 מיליארד שקלים. כך עולה מנתוני בית ההשקעות מיטב-דש.

 

בשבוע החולף לבדו פדו המסורתיות 700 מיליון שקל, ומסתמנת רגיעה ממשית בקצב הפדיונות בשיעור של 85% לעומת השבוע שקדם לו, כשברקע המשבר הכלכלי ברוסיה.

 

בראש הקרנות הפודות השבוע החולף נמצאות קרנות אג"ח כללי (310 מיליון שקל), הקטגוריה שהייתה המגייסת ביותר רק לפני חודש. קרנות אג"ח חברות, שמזה מספר חודשים כבר רושמות פדיונות, המשיכו בשבוע החולף עם פדיונות של 250 מיליון שקל נוספים.

 

מנגד, דווקא הקרנות מהם יצאו הכספים בתקופת הפריחה שקדמה למשבר ברוסיה, הקרנות הכספיות, זכו בתקופה זו של חוסר ודאות לגיוסים שבועיים של 160 מיליון שקל.

 

המסחר בשבוע החולף התאפיין בירידות שערים. מדדי המניות בארץ רשמו השבוע ירידות שערים בהובלת מניות הגז והאנרגיה, ומדדי אג"ח ממשלתי וקונצרני המשיכו להתממש גם השבוע. תעשיית הקרנות רשמה שבוע נוסף של פדיונות גבוהים, אך באופן יחסי לשבוע הקודם לו, שבו נרשמו הפדיונות הכבדים ביותר ב-3 השנים האחרונות, ניתן להבחין בירידה בעצבנות ובפאניקה של המשקיעים.

 

בקרנות המנייתיות המקומיות נרשמו פדיונות של 80 מיליון שקל, ובקרנות המנייתיות המתמחות בחו"ל נרשמו גיוסים של 80 מיליון שקל. האחרונות המשיכו להנות מגיוסים כאמור, כשרקע המשך עליות במדדים המובילים בחו"ל. מתחילת החודש רשמו קרנות מניות בחו"ל גיוסים של 300 מיליון שקל, לצד פדיונות של 390 מיליון שקל בקרנות מניות בישראל - נתונים המצביעים על המשך אמון המשקיעים בשווקים המערביים מעבר לים.

 

באפיק אג"ח מדינה, אף על פי שנמשכו ירידות שערים במדדי האג"ח הללו (כשמדד אג"ח כללי רשם תשואה שלילית של 0.1%, קצב הפדיונות רשם בשבוע החולף ירידה חדה של 80% לעומת השבוע הקודם לרמה של 180 מיליון שקל. עם זאת, מתחילת החודש פדו קרנות אג"ח מדינה 1.45 מיליארד שקל.

 

 צילום: shutterstock

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x