$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הפתרון המסתמן: דלק עשויה לוותר על אחזקותיה בתמר

זאת בעקבות החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים כי הוא נסוג מההסכם שגיבש עם השותפות בקידוח לווייתן. קבוצת דלק מחזיקה ב-31.25% ממאגר תמר, שפעיל מאז 2013 ומתפקד כספק הגז היחיד למשק הישראלי

ליאור גוטמן 11:1123.12.14

קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, עשויה להציע לממונה על ההגבלים העסקיים דיוויד גילה לוותר על אחזקותיה במאגר תמר. כך נודע לכלכליסט.  

על פי הערכות במשק האנרגיה, קבוצת דלק עשויה להציע את המהלך כבר בימים הקרובים, זאת במסגרת פשרה שתאפשר את פיתוח מאגר לווייתן בלוחות זמנים שקבעו, כלומר עד אמצע 2018. השווי המשוער למכירת מאגר תמר יעמוד על 15-12 מיליארד דולר.

 

קבוצת דלק מחזיקה בתמר ב-31.25%, זאת באמצעות חלוקה שווה בין שותפויות דלק קידוחים ואבנר. מאגר תמר פעיל מאז 2013, והוא מונופול מוכרז וספק הגז היחיד למשק הישראלי. ברשות תמר צבר חוזים בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים לרבות חוזה ענק מול חברת החשמל הישראלית.

 

קידוח תמר קידוח תמר צילום: אלבטרוס

 

מוקדם יותר הבוקר הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיויד גילה הודיע שהוא נסוג מההסכם שגיבש במרץ האחרון, והחליט שלא לתת פטור מהסדר כובל לשותפות הגז לווייתן. משמעות הצעד היא שגילה ימליץ לבית הדין לפרק את שותפות לווייתן, כלומר או לכפות מכירה בנפרד כך שכל שותף יהיה אחראי על חלקו במאגר, או שחלק מהשותפים שם - בעיקר דלק שבשליטת יצחק תשובה ונובל אנרג'י - ימכרו את חלקם לצד ג' והוא יהווה שחקן חדש במשק, כשזה שיוכל להתחרות על חוזים ולהוות משקל שכנגד למונופול הגז הקיים מאגר "תמר". נובל אנרג'י הודיעה היום בבוקר שהחלטה מסוג זה מטילה צל כבד על המשך תעשיית הגז.

 

 

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

ברשות ההגבלים העסקיים הסבירו היום מדוע נסוגה מהחלטתה הקודמת: "בחודשים האחרונים התגבשה תמונה כוללת לפיה התועלת לציבור מהצו המוסכם פחותה מהאלטרנטיבה, בגלל היווצרות מספר נסיבות חדשות. בין היתר, התקבלו ברשות אינדיקציות משמעותיות כי הצו המוסכם לא ייצור פתרון תחרותי של ממש הפותר את בעיית המונופול בשוק. התגבש גם חשש כי גורמים בממשלה תולים את יהבם על ההסדר וממתינים לתוצאותיו, וחשוב שאלה יפעלו כבר עתה לקידום התחרות בתחום. הרשות מודעת לעובדה שלקביעה שלה עשויות להיות השלכות על המשק, ולכן קוראת לכל משרדי הממשלה לעשות יד אחת ולפעול בצורה נמרצת על מנת למזער השלכות אלה. למרות השלכות אלה, הרשות סבורה שדרוש טיפול שורש על מנת לתת פתרון אמיתי לבעיית המונופול בשוק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x