$
שווקי חו"ל

יו"ר הפד: "העלאת הריבית לא תהיה בצעדים קטנים כמו ב-2004-2006"

ילן: הצמיחה ברבעון הרביעי תהיה גבוהה מ-2%, הירידה במחירי הנפט חיובית עבור ארה"ב; הפד הודיע כי "יגלה סבלנות" בכל הקשור להעלאת הריבית - והפסיק את השימוש במונח "זמן ממושך"

שירות כלכליסט 22:1317.12.14

הפד מספק הערב (ד') איתות חיובי לשווקים כאשר בהודעת הבנק המרכזי צוין כי הבנק יכול "לגלות סבלנות" בכל הקשור להעלאת הריבית. הסוחרים בוול סטריט פירשו את הודעת הפד בכך שהמתווה להעלאת ריבית באמצע 2015 יתקיים כמתוכנן, וכי לא תהיה העלאת ריבית מוקדם מהצפוי. כצפוי הודיע הפד הערב על הותרת הריבית על 0.25%.

 

יו"ר הפד, ג'נט ילן, אמרה כי "לא סביר שנחליט על העלאת ריבית בוועידות הקרובות" - ואולם לאחר מכן הבהירה כי "שום פגישה אינה פסולה להעלאת ריבית", וכי מה שיכריע בסופו של דבר הוא הנתונים הכלכליים. ילן הוסיפה כי בשתי הפגישות הקרובות של הפדרל ריזרב לא תהיה העלאת ריבית. הפגישות הקרובות של הפד הן בחודשים ינואר, מרץ, אפריל ויוני. ילן הוסיפה כי "העלאת הריבית לא תהיה בצעדים קטנים כמו ב-2004-2006"

 

 

מדובר בפרשנות לשינוי בניסוח של הודעת הפד. אם בעבר כתבו כלכלני הבנק המרכזי בארה"ב כי יעבור "זמן משמעותי" עד העלאת הריבית, כעת שונה הניסוח והוא מדבר על אותה סבלנות שהזניקה כעת את המדדים בניו יורק.

 

אנשי הפד ניסו לייחס משמעות מעטה לשינוי הזה בניסוח, וכתבו כי "הצהרה זו אינה שונה מההצהרות הוקדמות לשמור על הריבית בטווח של 0%-0.25% לזמן ממושך, לאחר סיום תוכנית רכישת הנכסים הפיננסיים של הבנק באוקטובר האחרון".

 

בפד הוסיפו עוד, כי האינפלציה נותרה מתחת לציפיות הבנק המרכזי. בכך שמרו בכירי הבנק על עיקביות, כאשר מחירי הנפט עלו הם לא ראו זאת כגורם שישי להתחשב בו כאשר בוחנים את היאנפלציה לטווח האורך, והם שומרים על גישה זהה גם כאשר מחירי הנפט נמצאים בירידה חדה. בפד אמרו עוד, כי הם צופים ירידה בלחצים אינפלציוניים במהלך שנת 2015.

 

ג'נט ילן, יו"ר הפד ג'נט ילן, יו"ר הפד צילום: בלומברג

 

בנאום שנשאה הערב אמרה ג'נט ילן, יו"ר הפד, כי היא צופה צמיחה של 2% בכלכלה האמריקאית ברבעון הרביעי. "זה ברור שיש להשגיח מקרוב על קצב האינפציה", אמרה והוסיפה כי "עדיין יותר מדי אנשים מחפשים עבודה והעסקה במשרות מלאות". ילן הדגישה כי ירידת מחירי הנפט תשפיע על האינפלציה, אך רק בטווח הקצר.

 

ילן צופה כי שיעור האבטלה יגיע ל-5.2% בשנת 2015, וימשיך לרדת ב-2016 ו-2017. "קצב הוספת המשרות היה חזק בתקופה האחרונה, עם תוספת ממוצעת של 280 אלף משרות חדשות בחודש ב-3 החודשים האחרונים", אמרה ילן.

 

על הצניחה במחירי הנפט אמרה ילן כי "ירידת מחירי הנפט בסך הכל טובה לארה"ב. עם זאת, ירידת מחירים יכולה להוביל לשינוי בהשקעות של חברות הנפט, וגם להשפיע על השווקים הפיננסיים". ילן הוסיפה: "זה לא אומר שהפד מתעלם מהסכנות של דפלציה, וסערות פיננסיות ומדיניות במקרה של נפילה פתאומית במחירי הנפט".

 

על המשבר ברוסיה עקב נפילת מחירי הנפט אמרה ילן כי הפד דן בהשלכות אפשריות המשבר על כלכלות אחרות, וכי הסבירות שהמשבר ברוסיה ישפיע על ארה"ב - קטנה. "במקרה של אירופה, המצב שונה, כי היא קרובה יותר לרוסיה", סייגה ילן את דבריה, והדגישה כי הפד עוקב אחרי מצב כלכלות אירופה.

 

לקראת סוף דבריה הצהירה ילן כי היא "בטוחה ביכולת הביקורת של הפד על הבנקים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x