$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מכרז פנסיוני ראשון של משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר

גם אוניברסיטת ת"א, שעובדיה כבר נהנים מדמי ניהול נמוכים בפנסיה, יוצאת במכרז פנסיוני חדש כדי לשפר את התנאים עוד יותר

רחלי בינדמן 08:2816.12.14

שני גופים משמעותיים יוצאים בקרוב במכרז פנסיוני במטרה להפחית את דמי הניהול לעובדיהם. מדובר באוניברסיטת תל־אביב ובמשרד לביטחון פנים שמוביל מהלך בשיתוף משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר לגיבוש מכרז לבחירת ספק פנסיה לעובדים.

 

מנתוני חברת Feex, שפועלת להפחתת דמי ניהול לחוסכים וקיבלה לידיה 100 טופסי פנסיה של עובדי המשטרה, עולה כי למשטרת ישראל, שלה יותר מ־28 אלף עובדים, אין ספק פנסיוני אחד שמציע דמי ניהול זהים לכל העובדים עבור מוצרי הפנסיה השונים (קרן פנסיה, קופות גמל וקרנות השתלמות). גם דמי הניהול משתנים בין עובד לעובד, כאשר ישנם עובדים שמשלמים דמי ניהול מקסימליים בעוד אחרים נהנים מדמי ניהול נמוכים במיוחד.

 

לדברי עירן בלומברג, מנהל פעילות FeeX בישראל, "במסגרת עבודתנו זיהינו כי ישנם מקומות עבודה מאורגנים שדואגים להשיג עבור עובדיהם הפחתה בדמי ניהול ותנאים נוספים רלבנטיים, לעומת מקומות שבהם הופתענו לגלות כי לא נעשה ניצול נכון של היתרון לגודל ושאין יד מכוונת בנושא. במקרה של משטרת ישראל, נראה כי כל עובד או קבוצת עובדים פועלים בנפרד בנושא זה. זאת, בהשוואה לגופים גדולים אחרים כמו צה"ל או התעשיות הצבאיות שם התנאים משופרים בהרבה". ממשטרת ישראל נמסר ל"כלכליסט" כי בכוונתה לצאת בתחילת 2015 למכרז פנסיוני שיסדיר ספק ברירת מחדל למוצרי הפנסיה בדמי ניהול אטרקטיביים לאלפי העובדים.

 

אוניברסיטת תל אביב אוניברסיטת תל אביב צילום: עמית שעל

 

אתמול הודיעה גם אוניברסיטת תל־אביב כי היא יוצאת במכרז פנסיה ל־9,000 עובדיה ובמכרז גם ביחס לדמי ניהול בקופות גמל וקרנות השתלמות. עד היום רוב עובדי האוניברסיטה מפרישים את כספי הפנסיה שלהם לקרן הפנסיה מקפת של מגדל שנבחרה בעבר על ידי ארגוני הסגל. כבר היום משלמים עובדי האוניברסיטה דמי ניהול נמוכים של 0.2% על הצבירה ושל 1.75% על ההפקדות. זאת, בעוד תקרת דמי הניהול החוקית בפנסיה עומדת על 0.5% מהצבירה ו־6% מההפקדות.

 

היציאה למכרזים חדשים נובעת, בין היתר, מהעובדה שארגונים גדולים הוכיחו באחרונה כי ניתן להפחית את דמי הניהול עוד יותר על רקע התחרות החריפה בענף. כך, למשל, באחרונה נחשף ב"כלכליסט" כי חברת בזק יצאה במכרז פנסיוני חדש שבו הצליחה להשיג דמי ניהול נמוכים של 0% מהצבירה ו־2.75% מההפקדות מחברת הביטוח הראל.

 

בזמן שעובדים בגופים גדולים ומסודרים נהנים מדמי ניהול נמוכים במיוחד, עובדים שאינם מועסקים במקומות עבודה מסודרים ממשיכים לשלם את דמי הניהול המקסימליים. לפי נתוני משרד האוצר, 750 אלף עובדים בישראל משלמים היום את תקרת דמי הניהול החוקית. לפיכך, בכוונת אגף שוק ההון באוצר לצאת בקרוב במכרז פנסיה שהזוכה בו, זה שיציע את דמי הניהול הנמוכים ביותר, ישמש כקרן פנסיית ברירת המחדל לעובדים הלא מאוגדים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x