$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

דוד אדרי לערן מיטל בשיחה מוקלטת: "זה מחירים חרטה"

פרשת פסגות: בשיחות מוקלטות בין יו"ר דלק נדל"ן לשעבר ערן מיטל ודוד אדרי לשעבר מנכ"ל הברוקראז' של פסגות, הביע מיטל פליאה ששער האג"ח הגיע כמעט למחיר העסקה: "הייתם חכמים, משכתם את השער למעלה"

תומר גנון 07:4314.12.14

"אתם משכתם את השער למספרים האלה", אמר יו"ר דלק נדל"ן לשעבר ערן מיטל למנכ"ל הברוקראז' של בית ההשקעות פסגות דוד אדרי בשיחת טלפון בין השניים שהוקלטה בדצמבר 2008 ושתוכנה הגיעה לידי "כלכליסט". הרקע לשיחה, שהיא חלק מתיק החקירה בפרשת הרצת האג"ח לכאורה על ידי נוסטרו פסגות, הוא עסקה שבה רכשה דלק נדל"ן מבית ההשקעות אג"ח מסדרה ה' בהיקף של 5 מיליון שקל ב־2008. לטענת הפרקליטות, אדרי פעל במרמה כדי להעלות את שער האג"ח. 

על פי אחד משלושת האישומים בפרשה, בדצמבר 2008 היו לנוסטרו פסגות אחזקות משמעותיות באג"ח דלק נדל"ן. אדרי ומנהל חדר המסחר של פסגות שי בן דוד הגיעו לסיכום עם מנכ"ל דלק נדל"ן דאז איליק רוז'נסקי, שלפיו הוא ירכוש לחשבון החברה אג"ח בערך נקוב של 20 מיליון במחיר הגבוה ממחיר השוק - פרמיה של 30%. כדי להבטיח את קיום העסקה ולסגור את הפער בין שווי האג"ח בבורסה (17 אגורות) לשווי בעסקה (25 אגורות) ביצעו אדרי ובן דוד, בימים הסמוכים לקיומה, רכישות של אג"ח מסדרה ה' עבור חשבון הנוסטרו במחירים גבוהים משערי העסקאות האחרונות בבורסה.

 

ביוני 2010 זומן מיטל לחקירה ברשות ני"ע. הוא לא נחשד בדבר והתבקש למסור עדות. "מממצאי החקירה עולה שאיליק רוז'נסקי, מנכ"ל החברה דאז, הוא שאישר את העסקה ונתן את הסכמתו", אמר החוקר בועז שרף למיטל. "הרקע להסכמתו היו איומיו של אדרי שאם דלק נדל"ן לא תרכוש ממנו חלק נכבד מהאג"ח שברשותו, הנוסטרו 'יעשה לו צרות' ויפתח במהלכים להעמיד את האג"ח לפירעון מיידי".

 

מיטל: "אני לא יודע על כזה דבר".

חוקר: "האם איומים מסוג זה הם סיבה לגיטימית לתשלום גבוה ממחיר השוק?".

מיטל: "בהסתייגות שמה שאתה אומר כאן הוא נכון, אין זה לגיטימי. לסחוט את החברה באיומים להעמדה לפירעון מוקדם זה לא לגיטימי".

חוקר: "האם ידוע לך שקודם לביצוע העסקה העלה אדרי במכוון, באמצעות נוסטרו פסגות, את שער האג"ח בבורסה כדי להביאו למחיר שסוכם עמכם?".

מיטל: "מובן שלא".

חוקר: "האם היה לך חשד כלשהו?".

מיטל: "לא".

 

ערן מיטל ערן מיטל צילום: בועז אופנהיים

 

בשלב זה השמיע החוקר למיטל שיחה מוקלטת בינו לבין אדרי מ־31 בדצמבר 2008, שבה מיטל אומר: גם ככה אתם משכתם את השער למספרים האלה, אז זה לא רלבנטי (המחיר - ת"ג). בתגובה משיב אדרי: זה המספר של העסקה פחות או יותר. מיטל: אני אומר 'הייתם חכמים, משכתם את השער למעלה דקה לפני. אדרי: האמת זה לא... קודם כל אתמול זה אפילו לא היינו אנחנו. אבל בכל אופן, אתה יודע, זה לא קשה כי הנייר הזה, כל הניירות שלכם אגב, בכמה מיליונים אתה מעלה אותם עשרות אחוזים. זה לא מחירים אמיתיים, אתה יודע. זה לא מחירים לעסקאות, זה מחירים חרטה.

 

חוקר: "בשיחה אתה מייחס לפסגות את משיכת השער למעלה. תגובתך?".

מיטל: "לא היו בידיי כלים לבדוק שעליית השער בוצעה על ידי פסגות. גם אין בידיי כרגע המידע באיזה אחוז של עלייה מדובר, שייתכן ואינו מהותי. הפליאה היתה כפי הנראה מהשער שהגיע כנראה קרוב למחיר העסקה. זרקתי משהו בשיחה ודרך זה הבעתי פליאה, אך לא היה לי מידע אמיתי שמאשש את האמור, וכמובן לא חשבתי לרגע אמיתי שמשהו מבוצע שלא כדין".

 

מעורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב־סבאג, המייצגות את אדרי, נמסר: "הדלפת חקירתו של עד טרם עדותו בבית המשפט היא בלתי תקינה ופוגעת בהליך ובהגינותו. אנו ננהל את הגנתו של דוד אדרי בבית המשפט".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x