$
בורסת ת"א

תשובה: "פיתוח לווייתן יחזק את הכלכלה - הדירוג של ישראל יעלה"

בעל השליטה בקבוצת דלק בכנס אנליסטים: "בעקבות הירידה בנפט והתחזקות הדולר, עלויות הפיתוח של לווייתן יהיו נמוכות מהעלויות המקוריות. הגז יחל לזרום ב-2018"

שי סלינס 11:5611.12.14

קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה (61.77%) ערכה היום (ה') כנס אנליסטים בתל אביב לקראת השנה החדשה בה מסרה פרטים על מצב העסקים של הקבוצה.

 

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
40% 0% 60%

תשובה שהשתתף בכנס נשא דברים ראשון ואמר: "אני מודה לכם בשמי ובשם קבוצת דלק שהגעתם לכנס. אני מאחל לנו ששנת 2015 תהיה שנה מוצלחת ושכל משאלות ליבנו יתמלאו ושנמשיך לפתח את המשק הישראלי למעננו ולמען הדורות הבאים. אתם (האנליסטים, ש"ס) חלק חשוב מהתעשייה הזו שנקראת קבוצת דלק. אתם מאפשרים את הדיאלוג החשוב הזה עם המשקיעים. תגליות הגז הביאו ברכה בשנה שעברה והן עד יביאו ברכות גם בשנים הבאות. מדובר במנוע הצמיחה של המשק. ישראל היא מדינה עצמאית ובזכות התגליות נמשיך לייצב את הכלכלה הישראלית".

 

"אני מאמין שלאחר פיתוח לווייתן הדירוג של ישראל יעלה, הכלכלה תתחזק ויווצרו הרבה מאוד מקומות עובדה חדשים כאשר מפעלים שצורכים גז - חוסכים עלויות וככה וצרים מומות עבודה חדשים", אמר תשובה.

 

"תגליות הגז - שחקן בינלאומי חשוב"

לגבי פיתוח לווייתן אמר תשובה כי "2015 תעמוד בסימן פיתו לווייתן. נכון לרגע זה אנחנו התחלנו בפיתוח והמטרה היא שהגז יתחיל לזרום לצרכנים ברבעון הראשון של 2018. עם זאת, כמו בפרויקט תמר, גם כאן נפעל להקדים את לוחות הזמנים. בימים אלו, בעקבות הירידה במחירי הנפט והתחזקות הדולר, קיים סיכוי שעלויות הפיתוח יהיו נמוכות מעלויות הפיתוח המקוריות (7-6 מיליארד דולר, ש"ס)".

 

"תגליות הגז הינם שחקן בינלאומי חשוב בתחום האנרגיה. מדינות ירמצו לפצח יחסי מסחר טובים יותר. כבר היום חתנו עם מצרים, ירדן והרש"פ. אנו נמצאים במו"מ מתקדם עם BG ויש שיחות איתם לאחרונה להגדיל את הכמויות עליהם חתמנו בתחילת. התקווה שלנו שההסכם יחתם ברבעון הראשון של 2015 - היעד הוא למכור 35 - 40 BCM בשנה. המשמעות היא כשהמחיר השנמכור מחות לישראל יהיה גבוה יותר", אמר תשובה.

 

תשובה מתכוון בדבריו להסכם שנחתם בסוף יוני בו דיווחו שותפויות הגז דלק קידוחים, אבנרו רציו על חתימת הסכם הבנות למכירת גז טבעי ממאגר לווייתן לחברת BG בהיקף שעשוי להגיע לעד 30 מיליארד שקל ושכולל מכירה של עד 7 מיליארד גז טבעי לשנה ולתקופה של 15 דנה. BG זקוקה לגז כדי להניע בתפוקה מלאה את מתקן יצוא הגז הנוזלי שלה שממוקם בצפון מצרים. במידה ו-BG תזכה במכרזים הדבר עלול לשנות את הנכונות שלה לחתום על הסכם אספקה מחייב מול שותפות לווייתן לאספקת גז, בוודאי בנפח עליו דובר במזכר ההבנות.

 

לגבי הגיוסים האחרונים של הקבוצה בשוק, אמר תשובה: "קבוצת דלק זוכה לאמון חסר תקדים מהמשקיעים והבנקים והדבר בא לידי ביטוי בגיוס הראשון שלנו של 2 מיליארד דולר. זכינו לביקושים גבוהים מאוד. יש לנו רוח גבית מהמשקיעים. בימים אלו אנחנו במו"מ לגיוס נוסף של 2 מיליארד דולר מבנקים זרים".

 

הבלעדיות לקושנר הסתיימה

מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, שהשתתף גם הוא בכנס, התייחס לעסקה למכירת חברת הביטוח הפניקס ואמר כי מבחינתם הבלעדיות לקבוצת קושנר נגמרה והן מחפשים רוכש לפניקס.

דבריו אלו של ברטפלד מגיעים לאחר שבחודש יולי הודיעה קבוצת דלק על חתימת חוזה למכירת חברת הביטוח הפניקס ב-1.7 מיליארד שקל למשפחת קושנר. מדובר על עסקה למכירת 47% מהון המניות של חברת הביטוח.

 

הרוכשת היתה אמורה להיות קבוצת אנשי עסקים זרה של משפחת קושנר (Kushner Family), בראשותו של ג'רלד קושניר, אשר מחזיקה בבעלותה אישורים להחזקה וניהול של בנק פרטי וחברת ביטוח בארצות הברית. קושניר נשוי לבתו של איל הנדל"ן דונלד טראמפ, איבונקה. טראמפ (27) מככבת בסדרת הריאליטי של אביה "המתמחה" ומשמשת סמנ"כלית בחברת הנדל"ן של אביה.  

 

עם זאת, כפי שנחשף ב"כלכלסיט" לפני כשבוע, התעוררו קשיים בעסקת המכירה, כאשר משפחת קושנר, שחתמה על מזכר הבנות לרכישת השליטה (47%) דרשה הנחה של כ־20% במחיר, לאחר בדיקות הנאותות שביצעה בחברה.

 

הפניקסנסחרת לפי שווי שוק של 2.75 מיליארד שקל אחרי שהמניה שלה איבדה 9% מתחילת השנה בבורסה של תל אביב. קבוצת דלק נכנסה להשקעה בהפניקס בסוף 2005, כשרכשה משלמה אליהו 25% מהחברה תמורת 720 מיליון שקל. לאחר מכן, בשתי עסקאות נוספות, רכשה דלק מניות נוספות של הפניקס, 8% מאליהו ו־28.5% מבעלי השליטה הקודמים, יעקב שחר וישראל קז. 

 

אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק צילום: בלומברג

 

להתמקד בעסקי הגז

עוד הדגיש ברטפלד במצגת למשקיעים כי בכוונת הקבוצה להמשיך להתמקד בעסקי הגז והנפט ולכן מנהלים תיק נוסטרו קטן של מניות אנרגיה מתוך מחשבה בכיוון זה בעיקר על רקע העובדה כי הנפט זול. דבריו אלו של ברטפלד מגיעים לאחר שבשבוע שעבר הודיעה קבוצת דלק לרכוש מניות של חברות זרות בתחום האנרגיה בהיקף של 680 מיליון שקל.

 

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
40% 0% 60%

לגבי ההנפקה הצפויה של חברת דלק בלונדון ציין ברטפלד כי הם פועלים לרשום את המניה למסחר בלונדון באזור באפריל וזאת על סמך הדוחות של 2014. 

 

בטל שלח
  לכל התגובות
  x