$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

סלינגר לא משתכנעת וכלל ביטוח בדרך להימכר בבורסה

מאז קיבלו את השליטה באי.די.בי פתוח, מנהלים בעלי השליטה מו"מ עם הממונה על הביטוח על קבלת היתר שליטה בחברה־הבת כלל ביטוח. אם השניים לא יקבלו עד סוף החודש ארכה, כלל תימכר בחלקים. בעלי מניות המיעוט מאיימים להיאבק משפטית על קבלת ההיתר

גולן חזני 07:2011.12.14

המירוץ של אדוארדו אלשטיין ומוטי בן־משה בעלי השליטה באי.די.בי פתוח, לקבלת היתר שליטה בכלל ביטוח מגיע לישורת האחרונה ואיננו מביא עמו בשורות לשניים.  

הממונה על הביטוח דורית סלינגר הודיעה כבר באוקטובר כי תמתין רק עד סוף דצמבר כדי לקבל מאלשטיין ובן־משה את המסמכים הדרושים, וכי גם לאחר קבלת כל המידע הדרוש, לא ניתן יהיה לאשר את בקשתם של המבקשים לקבלת היתר. ל"כלכליסט" נודע כי בפגישות התכופות שנערכות עם סלינגר היא אינה מראה סימנים של מי שמקבלת את טיעוני בעלי השליטה. מקורבים למגעים סיפרו כי הסיכוי לקבלת היתר בסוף החודש הנו קלוש ולמעשה אפסי.

 

מה דעתך על מניית כלל עסקי ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

בשלב זה מתמקדים מאמצי אלשטיין ובן־משה לקבל היתר מותנה ובמקביל לקבל ארכה של כמה חודשים שבהם יעבירו את כל החומר הדרוש, כולל כזה המעיד על חיזוק פיננסי של אי.די.בי פתוח. על פי הערכות מקורבים למגעים, מה שמסתמן כאפשרי ביותר — אך גם הוא בסיכוי נמוך — הוא הענקת פרק זמן נוסף של כחצי שנה לשניים כדי לאתר רוכש לכלל ביטוח ולחתום על הסכם למכירת השליטה בחברה.

 

הפגישות בין אלשטיין, בן־משה וסלינגר הפכו בחלקן טעונות, ואחת מהן עלתה לטונים גבוהים במיוחד. למרות המחלוקות והמגעים לפרידה בין בעלי השליטה, נושא השליטה בכלל ביטוח הוא אינטרס של שניהם משום שמכירת מניות השליטה בבורסה, כפי שמתכננת סלינגר, תוריד משמעותית מערכו של הנכס שבו הם מחזיקים, אי.די.בי פתוח, זו המחזיקה בשליטה בכלל ביטוח.

 

ההון העצמי של אי.די.בי פתוח עמד בסוף הרבעון השלישי על 185 מיליון שקל. גם בתוספת 174 מיליון שקל שהזרימו אלשטיין ובן־משה במימוש האופציות שברשותם, מדובר ב־360 מיליון שקל, זאת בעוד סלינגר דורשת הון עצמי של קרוב ל־2 מיליארד שקל. "אי.די.בי פתוח חייבת להיות חזקה", אמרה סלינגר בשיחות לשניים, כשהיא מכוונת להון העצמי של החברה ולתזרים המזומנים העתידי שלה. העובדה שבדו"חות החברה מופיעה הערת עסק חי אינה מאפשרת לסלינגר להעניק להם היתר שליטה.

 

גם נושא העושר האישי של אלשטיין ובן־משה טרם פתור, אף שבן־משה טוען במסדרונות אי.די.בי כי הציג לממונה עושר אישי של מיליארדי שקלים. השניים נדרשים להראות 2 מיליארד שקל שווי נכסי נקי מהתחייבויות, כשחלקו של כל אחד חייב להיות לפחות 600 מיליון שקל לפחות. ככל הידוע, השניים הראו בפניה סכומים כאלה, אבל סלינגר איננה מסתפקת בכך ולדברי מקורבים למגעים מעוניינת לראות גם את מקורות ההון.שני התנאים: הון אי.די.בי ועושר אישי צריכים להתקיים במקביל.

 

בשבוע הבא צפויה פגישה נוספת של נציגי בעלי השליטה וסלינגר, שאחריה תגבש האחרונה את עמדתה הסופית. אם סלינגר תחליט שלא להעניק את ההיתר ותכנס את הצוות שלה להחליט על מכירת המניות בבורסה (בנק השקעות שימכור חבילות מניות בשוק) צפוי המאבק לעבור לבית המשפט.

 

ל"כלכליסט" נודע כי בעלי מניות מיעוט באי.די.בי פתוח, וככל הנראה גם בעלי השליטה, מתכוונים להיאבק משפטית על קבלת ההיתר והמכירה בבורסה, לבקש צו מניעה נגד המכירה ולטעון כי לא ניתן בידיהם זמן מספיק לפעול לקבלת ההיתר. טענה נוספת תהיה כי הממונה והנאמן מטעמה משה טרי גרמו נזק כלכלי כבד לאי.די.בי בהחלטה למכור את המניות בבורסה, דבר שלא רק יוביל לאובדן פרמיית השליטה של אי.די.בי על כלל אלא ימכור את הנכס שנסחר כיום מתחת להונו העצמי במחיר הפסד.

 

 

משה טרי. הנאמן הממונה על כלל ביטוח משה טרי. הנאמן הממונה על כלל ביטוח צילום: מיכאל קרמר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x