$
בורסת ת"א

הבעלים רכשו מניות שופרסל ב־56 מיליון שקל בחודש

דסק"ש, מתיו ברונפמן ויעקב שולם פישר לא עוצרים את הרכישות, למרות ששווי השוק של שופרסל צנח ב־35% מתחילת 2014. הרכישות שביצעו נעשו בשער ממוצע של 8.68 שקל למניה, מחיר הנמוך ב־1.9% ממחירה בשוק

יניב רחימי 07:5611.12.14

אחרי צניחה של 35% בשווי השוק של שופרסל מתחילת השנה, בעלי השליטה דסק"ש, מתיו ברונפמן ויעקב שולם פישר רכשו בחודש האחרון מניות של קמעונאית המזון בהיקף מצטבר של 56 מיליון שקל.

ברונפמן ופישר הם בעלי השליטה בישראלום, המחזיקה ב־19% משופרסל. כל אחד מהם רכש כחצי אחוז משופרסל תמורת 8.7 מיליון שקל. הרכישה שביצעו נעשתה באופן אישי, ולא דרך ישראלום.

 

דסק"ש הגדילה את אחזקותיה ב־2.1% תמורת 38.2 מיליון שקל, ובכך הגיע לאחזקה של 49.1% בשופרסל. כדי להגדיל את האחזקה בשופרסל ליותר מ־50%, דסק"ש תידרש לקבל את אישור הממונה על ההגבלים העסקיים.

 

הרכישות שביצעו בעלי השליטה נעשו בשער ממוצע של 8.68 שקל למניה, מחיר הנמוך ב־1.9% ממחירה בשוק.

 

 

מניות שופרסל שרכשה דסק"ש אינן ניירות הערך היחידים שבהן פועלת חברת האחזקות שבשליטת אי.די.בי פתוח (74%). בתחילת השבוע פרסמה דסק"ש תוכנית לרכישה עצמית של אג"ח שהנפיקה בעלות של עד 200 מיליון שקל.

 

בדיווח לבורסה נימק הדירקטוריון של דסק"ש את אישור התוכנית בכך שזו תאפשר ניצול הזדמנות עסקית לרכישה חוזרת של אג"ח, בעקבות התנודות בשערי האג"ח של החברה.

 

אג"ח ו', הגדולה והארוכה מבין חמש סדרות האג"ח של דסק"ש, צנחה מתחילת השנה ב־11% ונסחרת כיום בתשואה של 8.1% (צמוד למדד). ביומיים האחרונים הספיקה דסק"ש לרכוש אג"ח מסדרה ד' בתמורה ל־298 אלף שקל.

 

בתוך כך שינתה אתמול חברת מידרוג את אופק דירוג האשראי של דסק"ש מחיובי ליציב, והותירה את הדירוג ברמה של Baa1. בין השיקולים המרכזיים לשינוי אופק הדירוג עומדת ההערכה שהחברות־הבנות של דסק"ש ימעטו לחלק דיבידנדים שוטפים. בהקשר זה מציינים אנשי חברת הדירוג כי להערכתם, שופרסל לא תחלק דיבידנד מהותי לפני שנת 2016, וכי בשל צורכי ההשקעה והתחרות בשוק הסלולר - גם חלוקת הדיבידנדים מסלקום לא צפויה להיות משמעותית.

 

גורמים נוספים שמעיבים על הדירוג של דסק"ש כוללים ירידה בשווי השוק של חלק מהחברות המוחזקות על ידיה, שהביאו לעלייה חדה ביחס המינוף בחודשים האחרונים. בנוסף ישנו חוסר ודאות מתמשך ביחס לבעלי השליטה ולמצבה העסקי של החברה־האם, אי.די.בי פתוח.

מה דעתך על מניית שופרסל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

גם אצל שותפתה של דסק"ש לשליטה בשופרסל לא שקט. בעוד כשבועיים, ב־26 בדצמבר, יחלפו שנתיים מהמועד שבו הושעה המסחר באג"ח של ישראלום, ובמועד זה הן יימחקו מהרישום למסחר בבורסה.

 

הרקע להשעיית המסחר הוא סירובם של בעלי השליטה בישראלום, ברונפמן ופישר, לבקשת רשות ני"ע, לפרסם נתונים לגבי נכסיהם והתחייבויותיהם. בקשת הרשות נובעת מהסכמתם של השניים לתמוך ולסייע לישראלום באמצעות מכתבי התחייבות שהוענקו לחברה ולנאמנים של מחזיקי האג"ח. התמיכה שהעמידו פרונפמן ופישר לישראלום מתחילת 2013 ועד תום הרבעון השלישי של 2014 מסתכמת ב־181 מיליון שקל.

 

מתיו ברונפמן ושולם פישר מסרו בתגובה: "אנו מאמינים בשופרסל".

 

שופרסל שופרסל צילום: סיון פרג'

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x