$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

פועלים יממן עבור ברייט פוד את רכישת תנובה

הבנק הציע את הריבית הנמוכה ביותר במכרז שפרסמה ברייט פוד. סכום ההלוואה, 1.5 מיליארד שקל, ישמש לפירעון ההלוואה שלקחו בשעתו אייפקס ומבטח שמיר לצורך רכישת השליטה בתנובה

גולן חזני 12:4802.12.14
בנק הפועלים יממן את עיסקת הרכישה של השליטה בתנובה על ידי ברייטפוד הסינית. ל"כלכליסט" נודע כי פועלים הציע את הריבית הנמוכה ביותר במכרז שקיימה ברייט פוד בין הבנקים - גובה הריבית שהציע הפועלים איננו ידוע.

 

סכום ההלוואה שיעניק הבנק יעמוד על כ-1.5 מיליארד שקל - סכום המיועד לפרעון החוב של ההחברה המחזיקה עבור אייפקס ומבטח שמיר את תנובה - אפ.מש.תנ אחזקות. החוב האמור הוא לבנק לאומי והוא  אמור להיפרע בחודש פברואר הקרוב. 

 

אפ.מש.תנ.היא החברה ייעודית שהקימו אייפקס ומבטח שמיר (שבשליטת מאיר שמיר), כאמור, ובאמצעותה רכשו שתי החברות בשנת 2008 77% ממניות תנובה - באמצעות ההלוואה העומדת לטובת לאומי.

 

דיסקונט היה שותף להלוואה, אבל לאומי רכש בעבר את חלקו של דיסקונט. בהלוואה שותף גם היום ובחלק קטן גם הבנק הבינלאומי. בכירי ברייטפוד יגיעו בשבוע הבא לארץ כדי לחתום עלכם השותפים החדש שלהם בתנובה מול הקיבוצים שמחזיקים ב-24% ממניות תנובה. עמית בן-חורין, מחליפו של איציק באדר בתאגיד גרנות המחזיק 7% ממניות אלה, עשוי להתמנות כסגן יו"ר תנובה במסגרת ההסכם.

 

על פי תנאי העסקה, אמורה ברייטפוד לרכוש את חלקה של אייפקס בחברת אפ.מש.תנ (המהווה בשרשור 56% ממניות תנובה). מאיר שמיר, שחלקו באפ.מש.תנ מקנה לו 21% מתנובה, עדיין לא הודיע סופית אם יצטרף למכירה על פי הזכות הנתונה לו בהסכם עם אייפקס.

 

עם זאת, וכפי שפורסם ב"כלכליסט", שמיר מתכוון למכור את חלקו. זאת מאחר שברייטפוד אינה מוכנה להעמיד לו ערבויות בנקאיות להבטחת האופציה לממש בשנים הקרובות את החזקותיו לפי מחיר דומה לזה שתקבל אייפקס. מכירה של המניות תעניק למבטח שמיר רווח הון של 1.2 מיליארד שקל.

 

עפ"י הערכות יצרף אליו הפועלים גוף או שניים מבין המוסדיים לעיסקה. תחת ניהולו של ציון קינן, נוקט פועלים בשבועות האחרונים במדיניות אגרסיבית של הגדלת תיק האשראי העיסקי, גם במחיר של ריבית נמוכה יחסית. את המדיניות מוביל קינן עם ראש החטיבה העיסקית יעקב אורבך. השבוע זכה הבנק במכרז נוסף של מתן הלוואה של מיליארד שקל למשרד הביטחון.

 

מבנק הפועלים מסרו כי הבנק איננו מגיב בענייני לקוחות.

 

יעקב אורבך, ראש החטיבה העסקית בפועלים יעקב אורבך, ראש החטיבה העסקית בפועלים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x