שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

זהבית כהן גייסה 250 מיליון דולר לקרן AMI של אייפקס

השותפים הפרטיים באייפקס, בהם המנכ"לית זהבית כהן, ישקיעו 40 מיליון דולר מהונם האישי בקרן הייעודית החדשה להשקעות בחברות ישראליות

גולן חזני 06:5327.11.14

הקרן הייעודית של קרן אייפקס להשקעות בחברות ישראליות, AMI, ביצעה סגירה ראשונה בהיקף של 250 מיליון דולר, כך נודע ל"כלכליסט". עם המשקיעים בקרן AMI נמנים גופים מוסדיים גדולים מאוסטרליה, מסינגפור ומארה"ב, וכן חברות ביטוח ובנקים מקומיים, בראשם בנק לאומי ובנק הפועלים.

 

קרן אייפקס עצמה תשקיע עשרות מיליוני דולרים, ואילו השותפים הפרטיים באייפקס, בהם המנכ"לית זהבית כהן, ישקיעו סכום כולל של 40 מיליון דולר מהונם האישי בקרן. ההשקעה הגדולה יחסית נועדה להפגין מחויבות של השותפים לקרן, שמהווה מהלך ראשון מסוגו עבור אייפקס להשקעות במדינה ספציפית. היא מהווה נתח משמעותי מהיקף הגיוס המתוכנן, שעמד על 300 מיליון דולר.

 

לרוב, קרנות השקעה נוהגות להציג סגירה ראשונה כשהן מגיעות לשליש עד מחצית מהיקף הגיוס המתוכנן. במקרה זה אייפקס הגיעה ל־80% מסכום המתוכנן, מה שמצביע על גיוס אפשרי גבוה יותר מ־300 מיליון דולר בעתיד. על פי הערכות בשוק, היקף הקרן הסופי יהיה מעל 400 מיליון דולר.

 

המיקוד של הקרן: תעשייה, אנרגיה ופיננסים

הקרן החדשה מתוכננת להשקיע בעיקר בחברות בתחומי התעשייה והפיננסים, שגודלן קטן ביחס לחברות שנרכשו עד היום ושוויין ינוע בין 20 ל־150 מיליון דולר. AMI מתכננת לשלם ממקורותיה העצמיים עד 40 מיליון דולר בכל עסקה שבה תשתתף. אם העסקאות יהיו בהיקף גבוה יותר, היא צפויה לצרף חלק מהמשקיעים שלה כשותפים בעסקה, בנוסף להשקעתם בקרן עצמה.

 

אייפקס על סף המימוש הגדול של תנובה

אייפקס הגלובלית תמשיך במקביל להשקיע בחברות גדולות בארץ. ברשימת הרכישות שלה בישראל נמצאות בזק, תנובה, פסגות וכן חברת התוכנה לתעשיית הגז והנפט פארדיים, שסיפקה תשואה של יותר מ־30% למשקיעים.

 

הקרן מצויה על סף המימוש הגדול ביותר שלה, אחזקתה בתנובה (56%), לאחר שבע שנים. תאגיד המזון מצוי בתהליכים מתקדמים לקראת מכירה לברייט פוד הסינית לפי שווי של 8.6 מיליארד שקל וברווח פטור ממס בישראל של 4 מיליארד שקל. בשנת 2009 מימשה הקרן אחזקה בחברת התקשורת בזק, שנמכרה לשאול אלוביץ'. העסקה הניבה לאייפקס ולשותפה חיים סבן רווח של 2.2 מיליארד שקל כל אחד.

 

הרכישה הגדולה השלישית שביצעה הקרן, של בית ההשקעות פסגות, שבה אייפקס עדיין מחזיקה, לא הניבה בינתיים רווח כלשהו. השווי של 3.1 מיליארד שקל שבה נרכש פסגות גבוה משוויה המוערך היום.

 

באייפקס סירבו להגיב לדברים.

 

זהבית כהן, אייפקס זהבית כהן, אייפקס צילום: רמי זרנגר

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x