בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

יו"ר הבורסה התגייס לטובת אישור כפל כהונה ליו"ר פריגו

אמנון נויבך, שחושש מתקדים מחיקתה של מלאנוקס מהבורסה, פנה לאנטרופי על רקע התנגדותה לאישור כהונתו של ג'וזף פאפא כיו"ר ומנכ"ל ולהארכת כהונתם של דירקטורים נוספים

ניר צליק 06:5012.11.14

הנהלת הבורסה התגייסה למאמץ שנועד לשכנע את חברת הייעוץ אנטרופי לחרוג ממדיניותה ולשנות את חוות דעתה לקראת אסיפת בעלי המניות של פריגו, שבה, בין היתר, הובא לאישור המשך כהונתו של ג'וזף פאפא כיו"ר ומנכ"ל במקביל. יו"ר הבורסה אמנון נויבך נענה לפנייתה של פריגו ופנה לאנטרופי שהתנגדה להמשך כהונתו הכפולה של פאפא ולמינוי דירקטורים נוספים.  

בסופו של דבר, אנטרופי אכן שינתה חלק מהמלצותיה, אך לא חזרה בה מהתנגדותה לאישור כפל הכהונה של פאפא. אנטרופי גם הודיעה לנויבך כי קיבלה פנייה דומה מפריגו, וכי היא בוחנת שוב את חוות דעתה ללא קשר לפנייתו של נויבך. מעורבותו של נויבך בנושא מעידה על החשש הגדול ממקרה נוסף שבו חברה מהותית במדד ת"א־25 תיפרד מהבורסה בתל אביב.

 

התקדים של מלאנוקס

בפעם הקודמת, באוגוסט 2013, מחק יו"ר ומנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן את החברה מהמסחר בבורסה של תל אביב על רקע התנגדותה של אנטרופי לכך שיישא בכהונה כפולה. המלצתה של אנטרופי נגד הכהונה המשותפת והתנגדותם של חלק מהמוסדיים לכהונה זו דחפו, בסופו של דבר, את מלאנוקס הדואלית, שנסחרה במקביל בארה"ב, אל מחוץ לבורסת תל אביב במהלך שעורר רעש רב. החשש בבורסה מפני עזיבתה של פריגו קשור, ככל הנראה, למחזורי המסחר הנמוכים והקושי של החברות להנפיק מניות בבורסת תל אביב.

 

פריגו מהווה מעל ל־10% ממדד ת"א־25, כאשר על פי נתוני stocker.co.il עם הגופים המוסדיים הגדולים שמחזיקים ב־7.5% ממניות פריגו — ששוויין עומד על כ־8 מיליארד שקל — ניתן למנות את פסגות, הראל, כלל, מגדל ומנורה מבטחים. ב־12 החודשים האחרונים עלתה מניית פריגו ב־14% והיוותה חלק נכבד מהתשואה החיובית של מדד ת"א־25, יחד עם מניות טבעו בזק.

 

 

אסיפת בעלי המניות של פריגו שהתקיימה בשבוע שעבר נועדה לאשר את מינוים של 11 דירקטורים בחברה. שתי הנקודות הבעייתיות על סדר יומה של האסיפה היו הבקשה לאישור כפל התפקידים של פאפא וחידוש כהונתם של כמה דירקטורים שכיהנו מעל לתשע שנים בחברה. בסופו של דבר, כל ההחלטות קיבלו את אישורם של בעלי המניות.

 

מה דעתך על מניית פריגו:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

אנטרופי התנגדה בתחילה לחידוש הכהונה של דירקטורים המכהנים בחברה מעל תשע שנים, בהם דיוויד גיבונס ומייקל ג'נדרנואה שהיו בעבר מנכ"לים של פריגו, ואשר גם פסגות שמגבש בעצמו את מדיניות ההצבעה וחברת הייעוץ האמריקאית ISS התנגדו להמשך כהונתם בשל הקשר שלהם לפעילות החברה.

 

בשל אורך כהונתם סווגו דירקטורים שכיהנו מעל תשע שנים על ידי אנטרופי כדירקטורים תלויים, על אף היותם בלתי תלויים. לאחר דיונים עם פריגו והעובדה שהיא לא חברה דואלית רגילה שהתאגדה לפי הדין הישראלי ואז נרשמה למסחר בארה"ב, אלא חברה שהתאגדה לפי הדין האמריקאי, התרצתה אנטרופי והמליצה לאשר את מינוים של כל הדירקטורים מחדש, פרט לפאפא, המכהן כמנכ"ל ויו"ר במקביל.

 

חוות הדעת של אנטרופי עלו השבוע על סדר היום הציבורי אחרי שהמליצה לאשר את כהונתו של רמי לוי כדירקטור ומנכ"ל רשת שיווק השקמה במקביל, בניגוד למדיניותה בעבר. האפשרות שפריגו אכן תימחק מהמסחר בתל אביב היא בעלת סבירות נמוכה, זאת בשל יחסיה הטובים עם המוסדיים הישראליים.

 

תגובת הבורסה: "יו"ר הבורסה לני"ע פנה ליו"ר אנטרופי לאחר שקיבל פניhה מחברת פריגו באשר להמלצת אנטרופי. יו"ר אנטרופי עדכן את יו"ר הבורסה שפנייה זו כבר התקבלה ומטופלת על ידי הגורמים המקצועיים באנטרופי".

 

תגובת אנטרופי: "אנטרופי מקיימת דיונים יומיומיים עם החברות הציבוריות וגופים רלבנטיים אחרים, לרבות הבורסה לני"ע, רשות ני"ע וגורמי רגולציה נוספים. דיונים אלו הם עניין שבשגרה ומהווים חלק בלתי נפרד מהפעילות השוטפת. במקרה זה התקבלה פנייה מהחברה בעניין ההמלצה על מינוי הדירקטורים. עמדתה של החברה התקבלה זאת תוך קשב רב למעמדה הייחודי כחברה אירית הנסחרת גם בארה"ב ופועלת בהתאם לכללי רשות ני"ע האמריקאית (SEC) והבורסה בניו יורק (NYSE)".

 

 

בניין בורסת ת"א ברחוב אחוזת בית. פריגו תיפרד לשלום? בניין בורסת ת"א ברחוב אחוזת בית. פריגו תיפרד לשלום? צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x