שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

תשובה במו"מ למכירת גז למצרים גם מקפריסין

העסקה מוערכת ב־2 עד 4 מיליארד מ"ק גז טבעי לשנה, בסכום שיכול לנוע בין חצי מיליארד למיליארד דולר בשנה

ליאור גוטמן 07:5509.11.14
חברת נובל אנרג'י ושותפויות הגז דלק קידוחים ואבנר שמחזיקות במאגר הגז אפרודיטה בקפריסין, מנהלות בשבועות האחרונים משא ומתן עם גורמי ממשל מצריים למכירת גז מהמאגר הקפריסאי, כך נודע ל"כלכליסט". העסקה מוערכת ב־2 עד 4 מיליארד מ"ק גז טבעי לשנה, בסכום שיכול לנוע בין חצי מיליארד למיליארד דולר בשנה.

 

 

 צילום: גיל יוחנן, Ynet

 

מאגר אפרודיטה (שמכונה גם "בלוק 12") הוא המאגר המוכח היחיד כיום בקפריסין, והוא נמצא בידי נובל אנרג'י (70%) ודלק (30%, בחלוקה שווה בין דלק קידוחים לאבנר). על פי ההערכות, כמות הגז במאגר מגיעה לכמחצית מזו שהתגלתה במאגר תמר (כ־5.5 טריליון רגל מעוקב), אולם בשל צורכי השוק הצנועים של קפריסין רוב הכמות במאגר מיועדת לייצוא.

 

 

מה דעתך על מניית דלק קידוחים יהש:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
78% 0% 22%

 

נובל, דלק ואבנר מחזיקות גם במאגרי תמר ולווייתן הישראליים (יחד עם ישראמקו בתמר ורציו בלווייתן). במקביל למשא ומתן מול הממשל המצרי, הגיעו שני המאגרים לשלושה מזכרי הבנות שנחתמו עם חברות פרטיות ולאומיות במצרים למכירת גז טבעי מישראל. על פי התוכנית, המכירה המוקדמת ביותר תתחיל ב־2017.

 

מצרים מחזיקה במאגרי גז מוכחים הגדולים משמעותית מהמאגר הישראלי הגדול ביותר, לווייתן. אולם מאז סילוקו מהשלטון של הנשיא לשעבר חוסני מובארק היא אינה מצליחה להפיק מספיק גז לצרכיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x