בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

יואל גולדמן בא לארץ לגייס חוב של 150 מיליון דולר

הבעלים של חברת הנדל"ן האמריקאית Allyear הפועלת בניו יורק צפוי להגיש בימים הקרובים תשקיף חסוי לרשות ני"ע. המטרה: להצטרף לשלוש חברות מארה"ב שצפויות להנפיק אג"ח בישראל בשבועות הקרובים בהיקף כולל של 450 מיליון דולר

גולן חזני ואורן פרוינד 06:5222.10.14

הריביות הנמוכות והרעב של הגופים המוסדיים בישראל ממשיכים למשוך לשוק המקומי חברות נדל"ן אמריקאיות המבקשות לגייס חוב בזול. ל"כלכליסט" נודע כי יואל גולדמן, הבעלים של חברת הנדל"ן האמריקאית management Allyear, ינסה לגייס בימים הקרובים בישראל 100–150 מיליון דולר עבור החברה באג"ח חדשה. המהלך יבוצע באמצעות גוף החיתום של פועלים אי.בי.אי, שבניהול ארז גולדשמידט.

 

גולדמן, שצפוי להגיש תשקיף חסוי לרשות ני"ע הישראלית בימים הקרובים, יצטרף לשלוש חברות נדל"ן אמריקאיות שצפויות להנפיק חוב בישראל בשבועות הקרובים בהיקף כולל של 450 מיליון דולר: לייטסטון של היהודי אמריקאי דיוויד ליכטנשטיין, פארק מנג'מנט של ג'ואל גלאק ו־MGD של איש העסקים היהודי אמריקאי דיוויד מרקס. בדומה להן, גם Allyear פועלת בשוק הנדל"ן בניו יורק. החברה מחזיקה בנכסים מניבים להשכרה ובפרויקטים של מגורים באזורים מרכזיים בעיר, בשיעורי תפוסה גבוהים.

 

גל ההנפקות תופס תאוצה ככל שהריבית במשק מתכווצת, וככל שהמשקיעים הישראלים מכירים את שוק הנדל"ן האמריקאי, שממשיך להתאושש מהמפולת של 2009. גם העלייה במדד תל בונד־60, שמתחילת השנה הוסיף 3.8%, תומכת בגל ההנפקות.

 

גל הנפקות שני בישראל מאז שנת 2013

לגל ההנפקות הנוכחי אחראים היועצים רפי ליפא וגל עמית, שהיו אחראים גם לגל ההנפקות הקודם של החברות האמריקאיות שהיה בשנים 2013–2012. הגל ההוא כלל את ברוקלנד, דה זראסאי גרופ ודה לסר, שהנפיקו אג"ח בישראל בהיקף כולל של 1.5 מיליארד שקל המדורג בדירוג BBB ומעלה. ליפא כיהן כמנכ"ל חברת החיתום של גאון שוקי הון מקבוצת גאון אחזקות עד 2007, והקים את אגף ההשקעות בגאון.

 

בעברו היה, בין השאר, מנכ"ל דש קרנות נאמנות, וכן מנהל השקעות ראשי באילנות דיסקונט, בכלל גמל ובכלל ביטוח. עמית הוא בכיר לשעבר במחלקת החשבונאות והדיווח של רשות ני"ע. השניים פועלים בשיתוף עם בית ההשקעות אי.בי.אי לאיתור חברות נדל"ן איכותיות בניו יורק, במטרה להביא אותן לגייס חוב בישראל.

 

ליפא ועמית משווקים לחברות האמריקאיות אג"ח קורפורייט (רמת חוב שנייה), מוצר שלא קיים בשוק בארה"ב לחברות בסדר גודל שלהן, כלומר: חברות עם היקף נכסים של 1–2 מיליארד דולר.

 

מבנה חברות הנדל"ן האמריקאי בנוי באופן מסורתי כך שכל נכס רשום כתאגיד משפטי נפרד. ליפא ועמית מאגדים את כל הנכסים של החברות האמרקאיות תחת חברה אחת, הרשומה באיי הבתולה לצורך מיסוי, ומגייסים את החוב כחוב שני. כך עושות גם חברות נדל"ן ישראליות, כמו גזית גלוב ואלוני חץ.

 

האג"ח של אקסטל עלתה מאז ההנפקה ב־1.6%

גורמים בשוק ההון מעריכים כי גל ההנפקות הקרוב יזכה לביקושים מצד המוסדיים הישראליים. זאת בהמשך להנפקה המוצלחת שביצעה חברת אקסטל, שגייסה מיליארד שקל בישראל בחודש מאי האחרון. הנפקה זו בוצעה באמצעות גוף החיתום איפקס הנפקות, שבניהול אליאב בר דויד. האג"ח עלתה מאז ההנפקה ב־1.6% ונסחרת היום בתשואה לפדיון יציבה של 4.65%.

 

אולם, יש מי שמעדיף לשמור מרחק. "התמחור בישראל בעייתי, וזה שכולם באים לכאן כמו משוגעים אומר דרשני", אמר גילעד אלטשולר, מייסד ומנהל השקעות ראשי של אלטשולר שחם, בראיון ל"כלכליסט" לפני חודש.

 

 צילום: אביגיל עוזי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x