$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

עם כל הכבוד לכדורגל: סאני קאהן מגלה את שוק החוב בישראל

השותפים סאני קאהן וראסל גלבוט מככבים במדורי הספורט כמי שמתעניינים ברכישת קבוצת הכדורגל הפועל תל אביב. אלא שהם שלחו נציג לישראל כדי לקדם גיוס חוב של 250 מיליון דולר עבור קרסנט הייטס, חברת הנדל"ן הפרטית שבבעלותם, הבונה דיור להשכרה

גולן חזני 07:3005.10.14

שמם של סאני קאהן וראסל גלבוט לא יורד מכותרות מדורי הספורט כמי שעומדים לרכוש את הבעלות על קבוצת הכדורגל הפועל תל אביב. אולם ל"כלכליסט" נודע כי השניים מתעניינים בארץ מסיבה נוספת אחרת לחלוטין: נציגם, קייסי קליין, הגיע לארץ לפגישות עם חתמים בשוק ההון במטרה לגייס 250-200 מיליון דולר בהנפקת אג"ח לחברת קרסנט הייטס (Crescent Heights), שבבעלותם ובבעלות שותף נוסף, ברוס מנין. החברה פועלת לבניית דיור להשכרה בערים מרכזיות בארה"ב, ומחזיקה ב־35 אלף דירות ב־15 ערים אמריקאיות בולטות.

 

את ההנפקה צפויה להוביל פועלים חיתום אי.בי.אי.

 

זיהו פוטנציאל באזורים לא אטרקטיביים

 

קהאן, ישראלי לשעבר, ירד בשנות השמונים לארה"ב והצטרף לגלבוט בפיתוח עסקי נדל"ן ליזמות. הבתים הראשונים שהם בנו היו באזור סאות'־ביץ' במיאמי, שהיה אז מוזנח ונטוש ברובו. מקבצי דיור שבנו שם זכו להצלחה, והם פנו לשחזר אותה - זיהו פוטנציאל באזורים לא אטרקטיביים והקימו מקבצי דיור בערים נוספות. החברה התפתחה ובשלב מאוחר יותר הצטרף אליהם מנין.

 

ב־2006 הם מימשו את מרבית הנכסים שלהם, ולמשבר הכלכלי ב־2008 הם הגיעו עם נזילות גבוהה. משפרץ המשבר, הם השקיעו את מאות מיליוני הדולרים שצברו ברכישת קרקעות באזורי ביקוש בערים מרכזיות ובהקמת בנייני מגורים חדשים עליהן, הפעם למטרת השכרה.

 

קרסנט הייטס כמעט ולא בונה דירות למכירה, להוציא במנהטן, מתוך אסטרטגיה שבבסיסה עומדת ההנחה כי שוק השכירות האמריקאי יפרח נוכח חששם של רבים לרכוש דירה.

 

החברה בונה בין היתר במיאמי, בשיקגו, באטלנטה, בסן פרנסיסקו, בג'קסונוויל ובלוס אנג'לס, באזור בברלי הילס היוקרתי.

מכרו לבוימלגרין,

 

הסתבכו עם טראמפ

 

ב־2006 קרסנט הייטס החלה לחפש הזדמנויות מחוץ לארה"ב. היא פנתה ליפן, לסין, להודו ולישראל. בארץ היא רכשה את מתחם בית החרושת עלית בר"ג מידי משפחת שטראוס תמורת 44 מיליון דולר. על השטח תוכנן מגדל מגורים יוקרתי בן 70 קומות - מגדלי טראמפ. בעקבות הזינוק במחירי הנדל"ן בארץ קיבלו השותפים הצעה שקרצה להם מחברת אזורים, שבשליטת שעיה בוימלגרין: למכור את המתחם תמורת 80 מיליון דולר. כעבור שנה תבע המיליארדר דונלד טראמפ את קרסנט הייטס בגין מכירת הקרקע ושימוש בשמו לשווא על 45 מיליון דולר, אבל התביעה נדחתה.

 

קרסנט הייטס רכשה גם קרקע בת כ־70 דונם באזור משולש איילון, סמוך לנתיבי איילון ולאולמי רסיטל בתל אביב, עבור כ־38 מיליון דולר. בשנת 2009 פעלה לרכוש 20% מבי.ג'י.אי, שהיתה אז בשליטת צביקה בארינבוים, תמורת 38 מיליון שקל, אבל העסקה לא הושלמה.

 

כמדיניות, החברה איננה מצרפת שותפים אסטרטגיים או פיננסיים לפרויקטים שלה. בכך היא נבדלת מחברות נדל"ן אחרות, שהגיעו לגייס אג"ח בארץ בחודשים האחרונים. הגיוסים המתוכננים, כולל אלה שכבר בוצעו - כמו בחברת אקסטל של גארי ברנט, שגייסה קרוב למיליארד שקל - מעוררים ביקורת קשה בקרב גורמים בשוק ההון. אלה טוענים כי מדובר בהשקעה מסוכנת מצד הגופים המוסדיים, שעלולה לרדת לטמיון ממש כמו ההשקעות שקדמו למשבר בקרקעות ברומניה ובמזרח אירופה.

 

את החברה מייצג בארץ עו"ד לורנס שטרנטל ממשרד עו"ד גרוס, קליינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'. 

 

סאני קאהן. החברה כמעט ולא בונה דירות למכירה סאני קאהן. החברה כמעט ולא בונה דירות למכירה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x