$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

כיל שילמה תמלוגים של 205 מיליון שקל רגע לפני ששינסקי

הסכום מהווה 35% מהכנסות האשלג של החברה במחצית הראשונה של השנה. אם החלטות ששינסקי 2 יתקבלו, התמלוגים שכיל תעביר למדינת ישראל יוכפלו. לשם השוואה, כלל תמלוגי הגז באותה תקופה עמדו על 292 מיליון שקל

ניר צליק 06:5515.09.14

חברת ייצור האשלג והפוספטים כיל העבירה למדינת ישראל מקדמות של 205 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2014, כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

מדובר ב־35% מהכנסות האשלג של החברה במחצית הראשונה של השנה. לשם השוואה, לפני כמה ימים פרסם מינהל אוצרות הטבע במשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים כי בחצייה הראשון של השנה התקבלו תמלוגי גז טבעי בהיקף 292 מיליון שקל.

 

בשנת 2013 היקף התקבולים (סכום כולל מתשלומי מסים) שהועברו למדינה מרווחי כיל היה 1.1 מיליארד שקל, וסכום דומה לזה אמור להתקבל מהחברה גם ב־2014. עם זאת, מאחר שכיל הוחרגה מהחוק לעידוד השקעות הון, משנת 2018 היא אמורה להתחיל לשלם מס חברות מלא, ואז צפוי חלקה של המדינה ברווחי כיל לגדול ל־40%. כיום כיל משלמת מס חברות של 18%, שצפוי לעלות ל־26% ב־2018.

 

ועדת ששינסקי 2 ביקשה להגדיל את חלקה של מדינת ישראל בתמלוגים שכיל משלמת ל־60%–65%. כיל טוענת כי חלק מהנתונים של ועדת ששינסקי היו מוטעים, והנתון המוטעה המהותי בהם הוא שולי הרווחיות של תעשיית הכרייה. בוועדה נטען כי מדובר ב־11% וכל שיעור החורג מכך הוא רווחיות עודפת, ואילו כיל טוענת כי שולי רווח אלה חושבו בתעשיית הכרייה הכללית, הכוללת גם כריית מחצבים שאינם אשלג, אך בתעשיית האשלג מרבית החברות נהנות משולי רווח של 30%.

  

פרופ' איתן ששינסקי. עמד בראש הוועדה פרופ' איתן ששינסקי. עמד בראש הוועדה צילום: רונן טופלברג

 

ועדת ששינסקי 2 החליטה להעלות את תקבולי המיסוי של כיל מ־2017, אף ששר האוצר הקודם יובל שטייניץ התחייב בעת

ההכרזה על מימון קציר המלח כי נתח המדינה ברווחי כיל יישמר לתקופה ארוכה.

 

בשבועות האחרונים סוערות הרוחות בכיל, משום שעל רקע הירידה ברווחיות החליטה החברה להעביר חלק מהפרויקטים שהתכוונה לבצע בישראל למדינות אחרות כגון ספרד, אנגליה ואתיופיה. במקביל היא החליטה לצאת למהלך של קיצוץ כוח אדם בפעילות המגנזיום, שבו היא צפויה לפטר 400 עובדים בתחילת 2017.

 

בעקבות יוזמת הפיטורים הצפויה החלו עובדי כיל במחאה נגד החברה. אלא שכיל הפנתה את האצבע המאשימה כלפי ועדת ששינסקי. כעת נותר לראות אם עובדי החברה ימשיכו במחאה נגד ההנהלה או יפנו גם הם אצבע מאשימה כלפי הממשלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x