$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

נובל אנרג'י הגדילה את הזרמת הגז מתמר ב־20%

ניסוי שערכה אחת מבעלות השליטה (36%) במאגר הגז העלה את קצב ההזרמה היומי ל־1.2 מיליארד רגל מעוקב. בנימין זומר מונה למנכ"ל החדש של נובל אנרג'י בישראל

ליאור גוטמן 08:1911.09.14

הזרמת הגז ממאגר תמר לחופי ישראל זינקה בשבועיים האחרונים ב־20%, כך נודע ל"כלכליסט". העלייה התאפשרה בעקבות ניסוי שערכה חברת נובל אנרג'י האמריקאית, המחזיקה ב־36% מהמאגר, להולכת גז בלחצים גבוהים יותר ממה שהיה מקובל עד היום. בעקבות הניסוי קצב ההזרמה היומי עלה ממיליארד רגל מעוקב (BCF) גז טבעי ליום ל־1.2 מיליארד רגל מעוקב ליום.

 

כדי לאמת את ההנחה שמערכת הגז יכולה לעמוד בלחצי הזרמה גבוהים יותר משרד האנרגיה ביקש אישורי תקינות ציוד מכל מי ששימש כספק למערכת הולכת הגז של מאגר "תמר" ואף שכר לפחות שני מומחים חיצוניים - חברת - SGS וחברת Parsons Brinckerhoff International - שיאששו את הטענה שניתן לעמוד בלחץ הזרמה גבוה יותר.

 

משניתן האישור לפני כשבועיים נובל אנרג'י החלה להגדיל בהדרגה את הלחץ עד להתייצבותו ברמה שמשקפת גידול של 20%, ונכון לשבוע השני של משטר העבודה החדש ותחת ההזרמה הגבוה מתברר שיכולת העמידה בלחצי ההזרמה של מערכת "תמר" איתנה.

 

העלייה ביכולת ההזרמה של הגז הטבעי עשויה לחזק את אחיזתה של שותפות תמר במשק ולהגדיל את הכנסות החברה. כך למשל, חברת פז, שמתכוונת להפוך למשווק גז, תוכל לחתום על חוזה לרכישתו מבלי להיות מוגבלת בקיבולת הצנרת. במקביל, שותפות תמר תוכל למכור גז לירדן עוד לפני חתימת החוזה הגדול מול מאגר לווייתן, ולהכניס לחברות (יחד) עוד 220 עד 250 מיליון דולר עבור 1 מיליארד מ"ק לכל שנת אספקה.

 

שלשום פרסם משרד התשתיות שהכנסות המדינה מגביית תמלוגי הגז הטבעי, הנפט והמחצבים יסתכמו בסוף 2014 ב־705 מיליון שקל, זינוק של קרוב ל־30% לעומת ההכנסות בסוף 2013. במשרד האנרגיה מייחסים את העלייה בהכנסות המדינה מתמלוגים לכך שהזרמת הגז ממאגר תמר גדלה בהתמדה.

 

העלאת קצב הזרמת הגז לישראל לא מבטלת את התוכנית להתקנת מדחסים במערכת ההולכה של תמר. אבנר ודלק קידוחים, שתיהן בשליטת יצחק תשובה, ישראמקו ודור גז, דיווחו כי במהלך הרבעון השני של 2015 אמורה להסתיים פעולת שדרוג מערכת ההולכה וההפקה במאגר. לאחר הפעולה של נובל אנרג'י, ההערכות הן שהמדחסים יעלו את לחץ ויכולת ההזרמה עד ל־50% לעומת מה שנרשם עד לפני הקיץ (ועד לכ־1.5 BCF ליום). עלות הקמת המדחסים נאמדת ב־400 מיליון דולר.

 

במקביל, מונה מנכ"ל חדש לנובל אנרג'י בישראל. בנימין זומר (41) יחליף את לאוסון פרימן, שכיהן עד היום בתפקיד. פרימן ימונה לתפקיד סגן נשיא לפיתוח עסקי במטה הנהלת החברה ביוסטון, טקסס.  

 

קידוח תמר קידוח תמר צילום: אלבטרוס

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x