שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בזן גייסה 900 מיליון שקל באג"ח חדשה

זאת למרות שדיווחה בתחילת השבוע על תקלה בצנרת מתקן הדלקים שלה שעשויה להביא לפגיעה של עד 10 מיליון דולר ברווחיה

אורן פרוינד 20:5310.09.14

למרות שדיווחה בתחילת השבוע על תקלה בצנרת מתקן הדלקים שלה שעשויה להביא לפגיעה של עד 10 מיליון דולר ברווחיה, השלימה הערב בזןשבשליטת החברה לישראל (37%) ופטרוכימיים (29%) הנפקה מוצלחת במיוחד. על רקע ביקושים של מיליארד שקל שקיבלה שלשום בשלב המוסדי, הגדילה בזן את היקף הגיוס המתוכנן מסכום של 750 מיליון שקל לסכום של 900 מיליון שקל שגויסו באמצעות אג"ח חדשה מסדרה ג' וכתבי אופציות.  

בשלב המוסדי גייסה שלשום (ב') בזן 520 מיליון שקל במחיר של 99.6 אגורות לאגרת והערב (ד') גייסה 80 מיליון שקל נוספים בשלב הציבורי (משקיעים פרטיים). בנוסף לאג"ח הנפיקה בזן כתבי אופציות הניתנות למימוש לאג"ח מסדרה ג' במחיר מימוש של 97 אגורות לאיגרת, כך שהאופציות נמצאות בתוך הכסף ואם לא יחול שינוי דרמטי היקף הגיוס יגדל ב-300 מיליון שקל ויגיע ל-900 מיליון שקל. את ההנפקה הובילו קונסרציום חתמים בהובלתם של לאומי פרטנרס, ברק קפיטל, מנורה מבטחים, וכלל פיננסים ולקחו בה חלק כל הגופים המוסדיים הגדולים בישראל ובכלל זה גופי הנוסטרו של חברות הביטוח הראל והפניקס וקרנות הנאמנות של ילין לפידות, פסגות ומגדל שוקי הון.

 

האג"ח שהוצעו הינן אג"ח שקליות ללא הצמדה, במח"מ של כ-4.5 שנים, הנושאות ריבית שנתית קבועה בשיעור של 6% ומדורגת על ידי מעלות בדירוג של BBB. הגיוס הנוכחי יעזור לבזן להתמודד עם פירעונות כבדים של 1.2 מיליארד שקל בשנה הקרובה לבנקים ולמחזיקי האג"ח של הסדרות א' ו-ב'.

 

עידן עופר עידן עופר צילום: בלומברג

 

ההנפקה של בזן מגיעה יום לאחר שדיווחה על תקלה בצנרת הכניסה למתקן הזיקוק שלה להפקת דלקים נקיים. בהודעה שפרסמה ביום א' ציינה ההנהלה של בזן כי "החברה הדמימה את המתקן עד לתיקונו והפעלתו מחדש, הצפויים במהלך חודש זה. האירוע לא גרם לנזק לסביבה או לבטיחות". להערכת בזן, "האומדן הראשוני של היקף ההשפעה של ההדממה על הרווח הנקי (הנובעת בעיקרה מאי ייצור במתקן), הנו כ־10-8 מיליון דולר".

 

מה דעתך על מניית חברה לישראל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

בזן, הנסחרת בת"א לפי שווי של 3.3 מיליארד שקל, ידעה תקופה ארוכה של טלטלות קשות בשנים האחרונות במהלכן התחלפו שלושה מנכ"לים ושני יו"רים. ואולם בשנת 2014 חלה תפנית חיובית בחברה על רקע תכנית התייעלות שביצעה ושיפור ניכר במרווחי הזיקוק (ההפרש בין מחיר הנפט הגולמי שהחברה רוכשת לבין התזקיקים שהיא מייצרת) שעלו מרמה של 0.4 בתחילת שנת 2014 לרמה נוכחית של 3.3. אגרות החוב של בז"ן נסחרות כיום בתשואות יציבות של 3%-4% , שיפור ניכר לעומת תשואות של 11%-12% שנסחרו רק לפני שנה.

 

ישראל לדרברג, סמנכ"ל כספים וכלכלה של בזן שהוביל את המכרז אמר בסיומו: " "שלב זה מהווה נדבך נוסף ממהלכים פיננסים רחבים שבוצעו בשנה האחרונה, שתרמו להגדלת נזילות החברה ולהארכת מח"מ התחייבויותיה. קבוצת בזן זכתה השבוע לאמון מהגופים המוסדיים וציבור המשקיעים בצעדים שנקטה . זהו אמון בחוסנה של החברה, בדרכה העסקית ובמהלכים שגובשו על ידי הנהלת החברה והדירקטוריון לשיפור וייצוב מעמדה."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x