שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בדרך להנפקת האג"ח הגדולה בישראל? מזרחי טפחות גייס 2.8 מיליארד שקל

הבנק סיים את השלב המוסדי בהנפקת סדרה 38. אם השלב הציבורי של ההנפקה ייסגר בגיוס נוסף של 200 מיליון שקל - תהיה זו ההנפקה הגדולה ביותר בשוק האג"ח בישראל

תומר ורון 12:1009.09.14

בנק מזרחי טפחותבניהולו של אלדד פרשר סיים היום (ג') את השלב מוסדי בהנפקת סדרת אג"ח חדשה ובו רשם גיוס הון מוצלח של 2.8 מיליארד שקל. בשלב הציבורי יציע הבנק כ-200 מיליון שקל נוספים כך שסך הגיוס צפוי להסתכם ב-3 מיליארד שקל. אם השלב הציבורי של ההנפקה אכן ייסגר בגיוס נוסף של 200 מיליון שקל, תהיה זו ההנפקה הגדולה ביותר שידע שוק אגרות החוב בבורסה בישראל. בכך יעמוד היקף הגיוסים של הבנק רק מתחילת 2014 על כ-6 מיליארד שקל. ההנפקה נעשתה באמצעות רוסאריו קפיטל.

 

ההנפקה של מזרחי טפחות מעידה עד כמה שוק ההון צמא להנפקות בדירוגים גבוהים כשאתמול הגיעו ביקושים של קרוב ל-4 מיליארד שקל מצד הגופים מוסדיים. הבנק כאמור נענה להתחייבויות בהיקף של כ-2.8 מיליארד שקל וריבית הסגירה בשלב המוסדי עמדה על 0.41%, בתוספת הצמדה למדד.

 

מנכ"ל מזרחי טפחות, אלדד פרשר מנכ"ל מזרחי טפחות, אלדד פרשר צילום: עמית שעל

 

מה דעתך על מניית מזרחי טפחות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

ההנפקה של מזרחי היא סדרה חדשה (38) צמודה למדד בדירוג של +AA, במח"מ של 3.9 שנים. תשלומי הקרן יבוצעו ב-7 תשלומים שנתיים – הראשון שבהם בספטמבר 2015 והאחרון בספטמבר 2021.

 

את הגיוס ביצע בנק מזרחי טפחות על רקע סביבת הריבית הנמוכה ובמטרה לשפר את יחס המח"מ שלו בכספים שהוא מחזיק שכן עד כה הסתמך הבנק בעיקר על פקדונות ג'מבו של מוסדיים שהשימוש בהם מוגבל יותר.

 

הנפקה שלישית מאז תחילת השנה

 

רק בחודש מאי השנה השלים הבנק גיוס של כ-1.2 מיליארד שקל לאחר הזרמת ביקושים של 2.8 מיליארד שקל והריבית אז נקבעה על 2.77% שאז שיקפה מרווח של 0.66% מעל ריבית האג"ח הממשלתית. הבנק ביצע גם גיוס נוסף בחודש ינואר אז גייס כ-1.7 מילארד שקל. במבט רחב יותר יהיה זה הגיוס הרביעי שמבצע הבנק בתוך שנה כאשר ביצע הנפקה גם בספטמבר 2013 אז גייס 1.5 מיליארד שקל

 

מזרחי הוא הבנק הצומח ביותר באשראי במערכת הבנקאית כאשר ב-12 החודשים האחרונים תיק האשראי הכולל שלו גדל ב-8% לעומת ממוצע מערכת של כ-2%. מצד שני הבנק הציג יחס הלימות הון של 9% - היחס הנמוך ביותר במערכת והמינימום הפורמאלי שדורש המפקח על הבנקים.

 

על אף העובדה שבנק מזרחי טפחות מציע בתקופה האחרונה תנאים אטרקטיביים לפיקדונות במטרה לגייס כספים נוספים מהציבור, הוא עדיין צריך כמויות גדולות של כסף בכדי להצליח ולהמשיך לעמוד בצמיחת אשראי בקצב הנוכחי - צמיחה שמקורה בעיקר בתיק המשכנתאות.

 

גם הפועלים יגייס

 

כמו כן בשבוע שעבר נחשף בכלכליסט כי גם בנק הפועלים יבצע בימים הקרובים גיוס אג"ח - ראשון מזה שלוש שנים. כאשר הבנק מצפה לגייס כ-2 מיליארד שקל בהנפקת אג"ח צמודות מדד בסדרה חדשה. על פי הערכות, הסכום המינימלי שיגויס יהיה מיליארד שקל, אם כי הסיכוי להתקרב לתקרה הוא די גבוה לאור תנאי השוק וההון הרב המשחר להשקעות של הגופים המוסדיים - כפי שקרה בהנפקת מזרחי טפחות.

 

באוגוסט 2011 גייס הבנק 1.8 מיליארד שקל בשתי סדרות אג"ח. שנה קודם לכן גייס 1.6 מיליארד שקל, ומאז לא גייס הון. נראה כי תנאי השוק וסביבת הריבית הנמוכה הם שהניעו את הבנק, שבניהול ציון קינן, לפנות לגיוס. בנק אגוד בניהולו של ישראל טראו הודיע גם הוא בשבוע שעבר על כוונתו לגייס כחצי מיליארד שקל באגרות חוב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x