שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

בוריס מינץ השלים גיוס הון נוסף מגולדמן זאקס

בעליה של חברת הנדל"ן הרוסית O1 פרופרטיז שמתכנן לגייס עד 250 מיליון דולר באג"ח בת"א, מכר לבנק האמריקאי 6% נוספים ממנה תמורת 100 מיליון דולר

אורן פרוינד 07:5007.09.14

המיליארדר היהודי־רוסי בוריס מינץ, בעליה של חברת הנדל"ן הרוסית O1 פרופרטיז שמתכננת הנפקת אג"ח בבורסה בתל אביב, השלים בימים האחרונים גיוס הון של כ־200 מיליון דולר מהבנק האמריקאי גולדמן זאקס. לפני מספר ימים השלים מינץ מכירה של 6% ממניות O1 פרופרטיז לגולדמן זאקס תמורת כ־100 מיליון דולר, וזאת בהמשך למכירה שביצע במאי בהיקף זהה, אשר הביאה את אחזקת הבנק ב־O1 פרופרטיז ל־12% תמורת השקעה של כ־200 מיליון דולר. עסקה זו משקפת ל־O1 פרופרטיז שווי של 1.7 מיליארד דולר, בדומה להונה העצמי נכון להיום.

 

 

מינץ מחזיק בחברות נדל"ן, פיננסים ותעשייה ברוסיה תחת חברת האחזקות O1 Group. לאחר העסקה נותר מינץ עם אחזקה של 62% ב־O1 פרופרטיז, 26% מהחברה מוחזקים בידי ICT – קרן השקעות פרטית תעשייתית מהגדולות ברוסיה עם היקף נכסים מנוהל של 8 מיליארד דולר, וגולדמן זאקס את היתר.

 

מינץ, שהונו מוערך על ידי מגזין פורבס במיליארד דולר, נחוש בדעתו לבצע את הנפקת האג"ח בחודשים הקרובים. היקף ההנפקה המתוכננת, באמצעות גוף החיתום פועלים אי.בי.אי בניהולו של ארז גולדשמידט עומד על 250-150 מיליון דולר. בשבועות האחרונים ביצע מינץ מספר פעולות על מנת להאיץ את ההנפקה בישראל. בין היתר הוא נפגש עם מספר גופים מוסדיים ישראליים והציע להם להצטרף אליו לסיור נכסים במוסקווה. 

 

עד כה ישנה היענות נמוכה מצד המשקיעים הישראליים להשתתף בסיור ובהנפקה של מינץ, בין היתר בעקבות העובדה שאג"ח החברה שהונפקו בבורסה במוסקווה נסחרו בתשואה לפדיון גבוהה של 12%. מינץ ביצע המרה (SWAP) של אג"ח אלה ממטבע הרובל הרוסי לאג"ח דולריות, שנסחרות כיום בתשואה לפדיון דולרית של 6.5%. בכך ניטרל מינץ את סיכון המטבע המקומי שנחלש מאוד לאחרונה בעקבות המתיחות בין רוסיה אוקראינה. מינץ מתכננן להוציא את סיור המשקיעים לפועל לקראת סוף ספטמבר ואת ההנפקה לקראת נובמבר.

 

O1 פרופרטיז משקיעה בנדל"ן מניב בתחום המשרדים אך ורק בעיר מוסקבה. לחברה 13 מבני משרדים במיקומים שונים בבירה הרוסית, בשווי כולל המוערך בספריה בכ־4.2 מיליארד דולר. החברה נוהגת להשקיע בנכסיה ברמות מינוף של כ־50%, שיעור מינוף נמוך ביחס לחברות נדל"ן אחרות שפועלות בשוק הרוסי.

 

הרובע הפיננסי של מוסקבה הרובע הפיננסי של מוסקבה צילום: בלומברג

 

פעילותה של O1 פרופרטיז צמחה בשנים האחרונות. הכנסותיה התפעוליות מהשכרת נכסים (NOI) ב־2013 הוכפלו לרמה של כ־292 מיליון דולר לעומת 2012 וה־EBITDA זינק ב־125% לכ־231 מיליון דולר. בנו של מינץ, דימיטרי, הנו יו"ר של חברת הנדל"ן.

 

אם ההנפקה של מינץ אכן תצא לפועל, היא תצטרף לגל הנפקות של חברות זרות נוספות המנצלות את הריביות הנמוכות בשוק הישראלי ואת עודף הכסף על פני היצע ההשקעות בגופי ההשקעה בישראל. עד כה גייסו בישראל 4 חברות נדל"ן זרות (אקסטל, דה לסר, דה זרסאי וברוקלנד) בין השנים 2010 ו־2014 בהיקף כולל של 2.5 מיליארד שקל. שש חברות נדל"ן זרות אחרות נמצאות בהליך של תשקיף ודירוג לקראת הנפקת אג"ח בתל אביב בנובמבר הקרוב בהיקף כולל של 4.5 מיליארד שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x