$
בורסת ת"א

פישמן, לבייב וקובי מימון יגייסו 1.4 מיליארד שקל בשבוע הבא

סיום המבצע בעזה והפחתת הריבית הציתו גל הנפקות בבורסת תל אביב. ברשימת המנפיקות: אפריקה השקעות, כלכלית ירושלים ואיירפורט סיטי. בחודשים הקרובים צפויות שלוש חברות אמריקאיות להנפיק בישראל בהיקף כולל דומה

אורן פרוינד 08:1528.08.14

סיומו של מבצע צוק איתן והריבית הנמוכה במשק דוחפים את החברות להסתער על בורסת תל אביב ולגייס חוב בזול. שלוש חברות נדל"ן מהגדולות בישראל — אפריקה השקעות של לב לבייב, כלכלית ירושלים (כולל החברה־הבת מירלנד) של אליעזר פישמן ואיירפורט סיטי של קובי מימון וחיים צוף — יגייסו בשבוע הבא 1.4 מיליארד שקל באמצעות הנפקות אג"ח בבורסה המקומית. עם גיוסים נוספים של חברות קטנות יותר כמו וואן טכנולוגיות, חברת הנדל"ן רוטשטיין ויצרנית ההלבשה התחתונה דלתא היקף גיוסי האג"ח בתל אביב בשבוע הבא צפוי להגיע ל־1.7 מיליארד שקל. 

החברות הללו מצטרפות לגל של חברות אמריקאיות, שעתידות גם הן להנפיק בישראל, בהיקף 1.5 מיליארד שקל, בחודשים הקרובים. עם החברות האמריקאיות נמנות ענקיות נדל"ן כמו קרן הריט LATA של גרשון זלקינד, הבעלים של אלקו הישראלית, חברת הנדל"ן הניו־יורקית וויטקוף של היזם היהודי־אמריקאי סטיב ויטקוף וחברת לייטסטון של איש העסקים האמריקאי דיוויד ליכטנשטיין.

 

הגיוס הגדול ביותר שעתיד להיערך בשבוע הבא הוא של אפריקה ישראל. חברת האחזקות של לבייב זקוקה נואשות למזומנים כדי לעמוד בפירעונות של מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה בשנתיים הקרובות.

 

קובי מימון קובי מימון צילום: אוראל כהן

 

אפריקה תצא בשבוע הבא לגיוס חוב של 700 מיליון שקל, שצפוי להיות מדורג בשבוע הבא בידי חברת הדירוג מעלות. את הגיוס של אפריקה מוביל גוף החיתום בראק קפיטל, והוא עתיד להתבצע באמצעות חבילה של אג"ח ואופציות.

 

הריבית הנמוכה בישראל תאפשר לאפריקה לגייס חוב חדש בריבית הנמוכה ב־1% מקודמתה, שעמדה על 8%. המהלך יחסוך לה 5–10 מיליון שקל בערך מעלויות המימון השנתיות שלה ויקל עליה במסכת המימושים. האיגרות החדשות יהיו מגובות בשעבוד מקסימלי של 407 מיליון מניות החברה־הבת אפי פיתוח (כ־39% מהון מניותיה), ששווי השוק שלהן נכון להיום הוא כמיליארד שקל. כלומר, אפריקה מכוונת ליחס LTV (יחס הלוואה לנכס) של 70%.

 

 

גם פישמן מנצל את הריבית הנמוכה וצפוי לגייס 350 מיליון שקל באיגרת חוב חדשה מסדרה י"ג במח"מ של 5.4 שנים. זאת בהובלת כלל חיתום בניהולו של יונתן כהן. כלכלית ירושלים ניצבת בפני פירעונות כבדים (קרן וריבית) של 1.3 מיליארד שקל בשנה הקרובה, ובקופתה 260 מיליון שקל בלבד. איגרות החוב של החברה נסחרות בתשואות יציבות של 2%–2.5%, אף שזו הפסידה 75 מיליון שקל ברבעון השני של 2014. ההפסד הוא תולדה של המתיחות בחצי האי קרים, שהביאה לנפילה של 44% בשער הגריבנה (המטבע האוקראיני) וגררה הפסד של 17 מיליון דולר לשורה התחתונה של החברה. האג"ח החדשות עדיין ממתינות לקבל דירוג בשבוע הבא מאחת מחברות הדירוג הישראליות.

 

חברה נוספת שתנפיק חוב היא איירפורט סיטי, חברת הנדל"ן של קובי מימון וחיים צוף. זו צפויה לגייס בשבוע הבא 250 מיליון שקל באג"ח המדורגות בידי מעלות בדירוג גבוה של AA. איירפורט סיטי הצליחה להעלות את דירוג האשראי מ־(A-) ל־(AA) בתוך שש שנים בעקבות שיפור ביחסי המינוף ובתוצאות התפעוליות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x