$
בורסת ת"א

"ראיתי הפרזה במשיכת כספים לחברות הפרטיות של טפירו"

שותפו לשעבר של חיליק טפירו בקרן אור, אמיר בירמן, טען באסיפת נושים כי טפירו עשה שימוש פרטי בכספי המשקיעים. לבירמן אושר באסיפה הסדר חוב אישי

תומר גנון 08:2619.08.14

באסיפת נושי חברת ט.ב (חברת קרן אור שהשקיעה בפרויקטים של תמ"א) שהתקיימה ביום שלישי שעבר טען עו"ד אמיר בירמן, שותפו לשעבר של איש הביטוח חיליק טפירו: "ראיתי הפרזה במשיכות כספים לחברות הפרטיות של חיליק טפירו". קרן ההשקעות אור קרסה והותירה אחריה חובות של 61 מיליון שקל ל־480 המשקיעים.

 

במסגרת אסיפת הנושים אושר לבירמן הסדר אישי שבמסגרתו הוא יעביר לקופת הפירוק 7 מיליון שקל — שליש מהתחייבויותיו האישיות למשקיעים — בתוך חמש שנים כדי להימנע מפשיטת רגל. ההסדר עבר להכרעת שופט בית המשפט המחוזי בחיפה עדי זרנקין. הצעה להסדר אישי של טפירו נמשכה על ידו באסיפה, לאחר שהתברר לו כי הנושים מתנגדים לה.

 

עובדים ומשקיעים בקרן אור הגישו בקשה לפירוקה לפני כשלושה חודשים, לאחר שרשות ני"ע הודיעה כי היא אוסרת עליה להמשיך לגייס כספים מבלי לפרסם תשקיף. למנהל המיוחד של הקרן מונה עו"ד ליאור מזור. במהלך חייה גייסה הקרן 80 מיליון שקל והבטיחה תשואות גבוהות של 8.5% לשנה ו־23% לשנתיים. בתמורה לכספים שגויסו קיבלו המשקיעים ערבות אישית מטפירו. לסכום של 22 מיליון שקל ניתנו גם ערבויות אישיות של בירמן. בקופת הפירוק נמצאים כיום 4 מיליון שקל בלבד — 6% מהחובות לנושים. "טפירו היה מורשה החתימה היחיד", טען בירמן במהלך האסיפה, כשנשאל בידי המשקיעים מדוע לא דיווח על משיכות הכספים המופרזות לכאורה מקופת קרן ההשקעות או פעל לעצור אותן.

 

על פי פרוטוקול האסיפה, כשהמשקיעים אמרו לבירמן כי הוא היה אחראי והיה עליו לדווח על הנעשה בקרן, הוא טען: "טפירו הסביר לי שהוא אחראי כי הלקוחות המשקיעים מכירים אותו. הוא אמר לי שאין לי מה להיות בחברה שלו". הוא הוסיף: "לא רציתי להפריע לו. אלה אנשים שלו שאני לא מכיר, ולא סוכני הביטוח שנפגשו עמכם (משווקי הקרן — ת"ג). מרגע שראיתי שהסכום מופרז זה נחתך מצדי. נפגשתי עם עורכי הדין של טפירו, והם בעטו אותי החוצה. אתם נפגעתם ואני נפגעתי לא פחות. השם שלי נהרס".

חיליק טפירו סירב להתייחס לדברים. מקורבים להסדר שהוא מגבש דוחים את טענות בירמן. לדבריהם, בימים הקרובים יגיש טפירו הצעה להסדר נושים אישי חדש במקום זאת שמשך. 

 

חיליק טפירו חיליק טפירו

בטל שלח
    לכל התגובות
    x