שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
המלצות ואזהרות

זווית אחרת

כמה יעלו לנו משחקי המלחמה של פוטין באוקראינה?

האם המשבר החריף שפוגע בכלכלה של רוסיה בעקבות הסנקציות מהמערב עתיד לפגוע גם בקצב הצמיחה העולמי

גרייס חנאוי 18:0217.08.14

השבוע בפרויקט המשותף של "כלכליסט" ובית ההשקעות IBI: המשבר המתמשך בין רוסיה ואוקראינה. זה התחיל בסנקציות שרוסיה ספגה מארה"ב והאיחוד האירופי ונמשך עם נקמה בנוסח פוטין כאשר הוציא צו האוסר על יבוא מוצרי מזון מהמערב. 

בעוד שסנקציות אלה עלולות להשפיע קשות על רוסיה וחלק משותפות הסחר שלה באופן מהותי, האם היא תשפיע קשות גם על הכלכלה העולמית? באופן עקרוני, גודלה של הכלכלה הרוסית פחות מ-3% מהתמ"ג העולמי. הדבר מרמז על השפעה מוגבלת על הכלכלה העולמית.

 

כריסטיאן קלר מברקליס הכין תרשים ששופך אור על הכלכלה הרוסית. כפי שניתן לראות בתרשים, רוסיה מהווה פחות מ-2% מכלכלת היבוא של העולם.

 

ביחס לארה"ב ולמדינות מפותחות אחרות, לאיחוד האירופי יש הרבה יותר מה להפסיד וזה בהחלט יכול לקלקל את סיפור ההתאוששות הכלכלית של אזור זה.

 

ובכל זאת, החשיפה של האיחוד האירופי לרוסיה היא קטנה. היצוא לרוסיה מהווה פחות מ-3% מסך היצוא וגם יצוא המזון לרוסיה אינו מגרד אחוז אחד מסך היצוא. לכאורה, הסנקציות הקשורות לרוסיה לא אמורות להשפיע רבות על הכלכלה העולמית אך קלר מזהיר כי הסלמה במלחמה בסחר, מידה כנגד מידה בוודאי תשפיע בסופו של דבר גם על הכלכלה העולמית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x