שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

רציו תגייס 250 מיליון שקל באג"ח לצורך פיתוח לווייתן

החוב שהשותפות מנסה לגייס יכסה פחות מ־10% מחלקה בעלויות הפיתוח וישמש כמזנין שיהווה בסיס להלוואה מקונסורציום של בנקים. האג"ח מובטחות בזכות לקבל חלק מהתמלוגים של רציו בגז ובנפט שיופקו מהמאגר הגז, שצפוי לייצר הכנסות מסוף 2017

יניב רחימי 08:1304.08.14

רציוחיפושי נפט מתכוונת לגייס 250 מיליון שקל בהנפקת אג"ח. זאת לצורך מימון חלקה בהוצאות הפיתוח של תגלית הגז הטבעי במאגר לווייתן. 

 

אתמול העבירו הגופים המוסדיים את הערותיהם לטיוטת שטר הנאמנות של האג"ח שבכוונת רציו להנפיק. על פי טיוטת השטר, תמורת ההנפקה שתתקבל בידי רציו תועמד כהלוואה לשותפות כדי שתשמש אותה אך ורק לצורך מימון חלקה בהוצאות הפיתוח של חזקות לווייתן דרום וצפון שבהן התגלה שדה הגז הטבעי. מאגר לווייתן, שבו מחזיקה שותפות רציו ב־15%, נחשב לתגלית הגז הטבעי הגדולה בעולם שנמצאה במים עמוקים בעשור האחרון.

 

החוב שרציו תנסה לגייס בשוק ההון עשוי לכסות פחות מ־10% מחלקה בעלויות הפיתוח של מאגר לווייתן, המוערך בטווח של 1–0.75 מיליארד דולר. מימון חלק הארי של העלויות צפוי להגיע מהלוואה שתתקבל מקונסורציום של בנקים. האג"ח של רציו ייהנו מעדיפות על פני יחידות ההשתתפות, אך יוגדרו כחוב נחות ביחס לחוב הבנקאי. רציו בחרה לממן את חלקה בעלויות הפיתוח באמצעות גיוס חוב שמחליף דה פקטו גיוס הון מהשותפים.

 

רציו תנסה לנצל את התנאים הנוחים בשוק ההון כדי להנפיק אג"ח שיהווה מעין מימון ביניים (מזנין) שנועד להשלים את ההון הנדרש לפיתוח מאגר לווייתן. בהלוואות מזנין הריבית המקובלת מגיעה לרמה דו־ספרתית. אין פסול בהלוואות מזנין, כל עוד הסיכון מתומחר בריבית הולמת. היות שהגיוס נמצא בשלבים ראשוניים, בשלב זה עדיין לא נקבע שיעור הריבית, אולם לנוכח הרעב של המשקיעים לאג"ח, רציו צפויה ליהנות מריביות נמוכות משמעותית. האג"ח של רציו יהיו מובטחות בזכות לקבלת תמלוג מחלקה של רציו בגז ובנפט שיופקו וינוצלו רק משדה הגז הטבעי לווייתן.

 

עקב אכילס של הבטוחה נעוץ בעובדה שהמאגר עדיין לא מפיק הכנסות, ואלו צפויות להגיע רק אחרי תחילת הפקת הגז הטבעי בסוף 2017. בתחילת השנה נחתם הסכם ראשון למכירת גז ממאגר לווייתן, ולאחרונה אף נחתם מכתב הבנות לא מחייב לאספקת גז מלווייתן לחברת בריטיש גז שההכנסות ממנו צפויות להגיע ל־30 מיליארד דולר על פני 15 שנה.

 

קידוח לווייתן קידוח לווייתן

 

ההסכמים למכירת הגז הטבעי מלווייתן מתקדמים, אף שתחילת הפקת הגז הטבעי צפויה כאמור לחול רק בסוף 2017. לכך יש משמעות שלא ניתן לזלזל בה היות שחלק מהתמלוגים מנפט וגז שיופקו וינוצלו מהמאגר ישמשו להבטחת פירעון האג"ח.

בשורה התחתונה, הערך של הבטוחה יבוא לידי ביטוי רק בשלב שלא יהיה בה צורך, אחרי שהגז מלב הים יחל כבר לזרום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x