$
בורסת ת"א

עידן חדש בפורקס: ועדת הכספים אישרה תקנות הפיקוח על זירות המסחר

התקנות עוסקות בעיקרן בנושאים כמו התנאים למתן רישיון זירה, הגבלת המינוף וקביעת שיעור הון עצמי; יו"ר רשות ני"ע: "צעדי הפיקוח נועדו להבטיח שכספי הלקוחות לא יהיו הפקר"

רחלי בינדמן 12:0603.08.14
ועדת הכספים אישרה היום פה אחד תקנות שיחילו משטר של פיקוח על זירות המסחר האלטרנטיבות. עד היום פעלו הזירות בעיקר בתחום המסחר במט"ח, בצורה חופשית וללא פיקוח או רגולציה. החשש היה שבהיעדר רגולציה הסיכון על המשקיעים בזירות אלו גבוה בשל זמינות גבוהה, וניגוד עניינים מובנה של בעלי הזירות שרבות מחזיקים בפוזיציות מסחר למול הלקוח.

 

התקנות עוסקות בעיקרן בנושאים כמו התנאים למתן רישיון זירה, הגבלת המינוף, קביעת שיעור הון עצמי מינימלי לחברות, מהימנות והיתר שליטה ועיגונן של נורמות בסיסיות.

את התקנות מוביל בשנה האחרונה ח"כ בועז טופרובסקי (יש עתיד) והן נקבעו בשיתוף פעולה בין הרשות לניירות ערך והחברות הפועלות בזירות השונות. הסדרת הנושא התבססה על הידע המוקדם שנצבר במדינות שונות שבהם הזירות עובדות. עיקר התקנות נוגע לצורך בהוצאת רישיון על ידי הזירות שינתן על ידי רשות ני"ע, שליחת דוחות לרשות, שמירה על רמות מינוף מוגבלות, וטיפול בניגוד עניינים – על החברות ייאסר לייצג או לייעץ בעסקה ללא הבהרה ללקוח את הפוזיציה שהחברה נמצאת בה וזאת מתוקף היותה צד לעסקה וכן חברה לא תוכל לספק שירותי ייעוץ בנוגע לנכסים שהיא סוחרת בהם.

 

טופורובסקי אמר: "חשוב שתהיה רגולציה בתחום פרוץ זה של זירות המסחר, אשר תאפשר הן השקעה בטוחה והן את המשך פעילות הזירות בצורה הוגנת, לאחר שנים של חוסר רגולציה. כיו"ר ועדת המשנה, אני שמח כי הגענו ליום הזה לאחר דין ודברים בין הרשות לניירות ערך והזירות עצמן ולמצוא את עמק השווה בדרך להגן על האזרחים. אני מודה לרשות לניירות ערך ולעומד בראשה וגם לזירות המסחר על שיתוף הפעולה וכמובן לצוות הועדה ולייעוץ המשפטי".

 

שמואל האוזר שמואל האוזר צילום: נמרוד גליקמן
יו"ר הרשות לניירות ערך, פרופסור שמואל האוזר אמר היום: ״אני רואה חשיבות רבה בהסדרת תחום זירות המסחר שהתקיים עד כה ללא פיקוח רגולטורי וללא הגנה נאותה על ענייניו של הציבור ויפה שעה אחת קודם. צעדי פיקוח ורישוי אלה נועדו להבטיח שכספי הלקוחות בתחום זירות המסחר לא יהיו הפקר ויבטיחו שתתקיים הגינות מסחרית בהפעלה ובשיווק של הזירות ובשמירה על כספי הלקוחות. אני מבקש להודות לטופורובסקי שהוביל את הדיונים בוועדת המשנה במרץ רב וללא פועלו התחום היה נותר פרוץ וללא פיקוח".

 

חשוב להדגיש כי יש המתנגדים להסדרה בטענה כי עמידה בהוראותיה תייצר סוג של חותמת הכשר לפעילות ותעודד גורמים נוספים להיכנס לתחום. זאת בזמן שכיום פועלות חברות בודדות בתחום (בין 8-10) ואילו לכאורה ההסדרה תעודד כניסה לפעילות בתחום לגופים נוספים כשלא ברור אם הפיקוח יספיק כדי להגן על כספי המשקיעים מתחום שיש הטוענים שגובל בהימורים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x