בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

האוצר בודק את מכירת האג"ח של אלון דלק שחתכה שליש משווי אחזקות המוסדיים

המוסדיים המחזיקים באג"ח טוענים כי העסקה לא משווקת את המחיר הנכון של הנייר. ל"כלכליסט" נודע כי הגוף שקנה את האג"ח מקרן הפנסיה של עובדי חברת חשמל הוא מיטב-דש

רחלי בינדמן 16:1031.07.14

משרד האוצר בודק את תקינות הליך מכירת האג"ח של אלון דלק בדיסקאונט של 27% שבוצעה על ידי מנהלי ההשקעות של קרן הפנסיה של עובדי חברת חשמל.

 

הבוקר חשף "כלכליסט" כי מנהלי הפנסיה של עובדי חברת חשמל מכרו אג"ח לא סחירות של אלון דלק בדיסקאונט של 27% על המחיר שבו משוערך האג"ח בספרי הגופים המוסדיים המחזיקים בו - על פי כללי שערוך של אג"ח לא סחיר שמוכתבים על ידי חברת מרווח הוגן, המורשית מטעם משרד האוצר.

 

מכירת האחזקות שנאמדת בהיקף של 16 מיליון שקל, פגעה דרמטית בהחזקות של המוסדיים האחרים המחזיקים באג"ח, ובהם כלל, פסגות, מגדל, הפניקס, מנורה והראל. על פי הערכות, הגופים הללו מחקו יחד כ-350 מיליון שקל משווי האחזקות שלהם בגלל המכירה. ל"כלכליסט" נודע כי קופות הגמל של בית ההשקעות מיטב-דש הם הקונים של האג"ח במחיר האטרקטיבי.

 

 

על פי כללי השערוך, אג"ח לא סחיר משוערכות בדרך כלל על בסיס מחיר אג"ח סחירים ברמות סיכון דומות. אלא שלפי הכללים האמורים, ברגע שיש עסקה מהותית של מכירה או קניה של האג"ח הללו בשוק - ועסקת קרן הפנסיה של חברת חשמל עונה להגדרה זו - השערוך חייב להתבצע לפי העסקה האחרונה בשוק, מה שגרם ליתר הגופים המחזיקים באג"ח למחוק כשליש משווי האחזקות שלהם.

 

הגופים המוסדיים שלהם נגרם ההפסד מיהרו לפנות לאגף שוק ההון באוצר בראשות דורית סלינגר בטענה שכללי השערוך מעוותים, כיוון שעסקה בודדת משפיעה על אג"ח שאין בו כמעט עסקאות.

 

כיוון שמדובר בקונה ומוכר מרצון יכולה לעלות טענה לפיה העסקה האחרונה דווקא משקפת את השווי האמיתי של האג"ח, ומרמזת על מצב בעייתי של חברת אלון דלק.

 

אילן רביב מנכ"ל מיטב דש. רכש את האג"ח אילן רביב מנכ"ל מיטב דש. רכש את האג"ח צילום: ישראל הדרי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x