בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

שלום לדודי וייסמן: קרן הפנסיה של חח"י נפטרה מאג"ח אלון

האג"ח של קבוצת אלון דלק, שבשליטת דודי וייסמן, נמכר במחיר המוערך בפחות מ־27% ממחיר השוק והעסקה מחקה יותר מחצי מיליארד שקל מכספי הציבור

ערן סוקול 08:2431.07.14

חברת החשמל מכרה אג"ח של אלון דלק בדיסקאונט של 27% על מחיר השוק, כך נודע ל"כלכליסט". העסקה החריגה, שזעזעה אתמול את המוסדיים, הביאה למחיקה של יותר מחצי מיליארד שקל (704 מיליון שקל) מכספי הציבור.  

העסקה בוצעה ביום שלישי על ידי חברת אינפיניטי ניהול קופת גמל מרכזית לקצבה המנהלת את כספי הפנסיה של עובדי חברת החשמל. כפי הנראה, על רקע חששות מפני יכולת ההחזר הצפויה של אלון דלק ב־2016.

 

כתוצאה מהעסקה, שהיקפה מוערך ב־16 מיליון שקל, שווי האג"ח ישוערך למטה ב־27% ויסב לחברות בעלות האחזקות המהותיות ביותר - כלל ביטוח, פסגות, מגדל, הפניקס, מנורה והראל, שמנהלות כספי ציבור – נזק המוערך ב־350 מיליון שקל.

 

יו"ר אינפיניטי, אמיר איל - אומר שלום לאלון דלק יו"ר אינפיניטי, אמיר איל - אומר שלום לאלון דלק צילום: אוראל כהן

 

אלון דלק היא חברת אחזקות הפועלת בתחום קמעונאות מזון ודלק בישראל. הקבוצה גם פועלת בענף הזיקוק והקמעונאות בארה"ב באמצעות החברה־הבת Alon USA ובתחום חיפוש גז טבעי בישראל באמצעות החברה־הבת אלון חיפושי גז טבעי. עיקר הפעילות מתבצעת על ידי שליטה בשלוש החברות־הבנות. הקבוצה גם מחזיקה בשליטה בחברת דרך ארץ, המפעילה של כביש 6. הקבוצה הינה חברה פרטית בבעלות שני בעלי שליטה עיקריים: חברת אחזקות פרטית ביילסול, של דודי וייסמן ומשפחת בירן המחזיקים 52%, וארגוני הקיבוצים שמחזיקים 42% נוספים.

 

מדובר באג"ח מסדרה א' של אלון דלק בהיקף של 2.2 מיליארד שקל (שווי הוגן) שנסחרות ברצף המוסדי, נייר לא סחיר שנמכר במחיר של 106 אגורות (כאשר מחיר השוק עמד על 145 אגורות) ונמוך ב־13% מהערך המתואם (פארי) של האג"ח שעומד על 122 אגורות.

 

אמנם מבחינת היקף נכסי הפנסיה של עובדי חברת החשמל המנוהלים על ידי אינפיניטי מדובר בעסקה לא מהותית, אולם היא בעלת השלכות על שאר החברות בשוק שצפויות לספוג פגיעה בתשואות של חודש יולי בעקבות כך. על פי לוח הסילוקין של האג"ח, הקרן (היקף החוב של האג"ח ללא הריבית) נפרעת בשמונה תשלומים שנתיים שווים כאשר התשלום הראשון יחול בינואר 2016 וצפוי להסתכם ב־330 מיליון שקל, מתוכם 272 מיליון שקל קרן ו־58 מיליון שקל תשלומי ריבית.

 

 

במרץ 2014 קיבלה חברת אלון דלק דירוג A עם אופק חיובי מחברת הדירוג מעלות S&P. "אופק הדירוג החיובי משקף את ציפיותינו להמשך ירידה ברמת החוב של הקבוצה ואת הצפי לשיפור קל בביצועיים התפעוליים של מגזר הזיקוק בארה"ב ושל מגזר הקמעונאות בישראל" נכתב בדירוג.

 

למרות שביצועי אלון דלק בשנת 2013 היו חלשים יחסית להנחות הבסיס של מעלות, בחברת הדירוג המשיכו להאמין בחברה והעריכו כי "יחול שיפור בביצועים התפעוליים של הקבוצה בשנת 2014 , וזאת בהשוואה לחולשה יחסית בתוצאות התפעוליות בשנת 2013".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x