שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

משפחת קושנר דחתה פגישות בישראל עם הנהלת הפניקס בגלל המצב הביטחוני

קבוצת דלק: "משפחת קושנר לא קונה חברת ביטוח ישראלית בגלל שזו בוננזה עסקית, היא מגיעה בעיקר בגלל סיבות ציוניות. המצב הביטחוני לא ישפיע ומה שיכריע זה התשובה של סלינגר". קבוצת קושנר: "החברה מחויבת לעסקה ויש לה אמון בישראל"

רחלי בינדמן 21:2320.07.14

מבצע צוק איתן מגיע בעיתוי לא טוב לבעל השליטה בקבוצת הביטוח הפניקס, יצחק תשובה. רק לפני שבועיים נחתם הסכם בלתי מחייב למכירת השליטה (47%) של תשובה למשפחת קושנר. איש העסקים האמריקאי ג'ארד קושנר היה אמור לבוא השבוע לישראל לסבב פגישות עם הנהלת הפניקס בראשות המנכ"ל אייל לפידות, אך ביטל את הגעתו לנוכח ההסלמה הביטחונית.

 

התמשכות הלחימה ואי היכולת לקדם את העסקה (ללא נוכחות קושנר בארץ) עלולה לפגוע גם בלפידות, שעל פי הערכות אמור לרכוש בעצמו כ־5% מהפניקס. במשפחת קושנר רואים בלפידות חלק בלתי נפרד מהעסקה, והם נכנסו אליה בין היתר על רקע ההשבחה שהוביל בחמש שנות כהונתו כמנכ"ל.

 

בשוק ההון אף החלו לעלות סימני שאלה ביחס לסיכוי השלמת העסקה, כאשר ישנן הערכות כי ההסלמה הביטחונית עלולה לגרום למשפחת קושנר לסגת ממנה, כיוון שהיא מסמלת סוג של מציאות ארוכת טווח בישראל. אלא שבסביבת קושנר מכחישים זאת ומציינים כי עורך הדין ששכרה המשפחה, דוד חודק, ממשיך להכין את הבקשה לקבלת היתר השליטה, ומזכירים שניתן לנהל את התהליך גם בשלט רחוק. בסביבת המשפחה מקווים שהמצב יירגע ואז ניתן יהיה לתאם מחדש את סבב הפגישות עם הנהלת הפניקס.

 

ג'ארד קושנר ג'ארד קושנר צילום: בלומברג

 

אם הסיבה העיקרית שהרתיעה משקיעים זרים מלהיכנס להשקעות בישראל הייתה הרגולציה ההדוקה וחוסר הוודאות הכלכלית שהיא מייצרת בשוק המקומי, מבצע צוק איתן מזכיר את קיומו של הסיכון הגיאו־פוליטי. מניית הפניקס איבדה אתמול 2.2%. בתקופות של ירידות בשווקים, מניות הביטוח נוהגות לרדת בצורה משמעותית יותר, כיוון שעיקר פעילותן מבוססת על השקעות תיקי הנוסטרו ותיקי העמיתים בשוקי ההון. עם זאת, הבורסה המקומית לא מתמחרת בשלב זה את ההשפעות ארוכות הטווח על הכלכלה המקומית.

 

גורם בכיר בקבוצת דלק שידר מסר מרגיע: "אני יודע שעובדים חזק מאד על ההגשה של המסמכים לפיקוח. משפחת קושנר לא קונה חברת ביטוח ישראלית בגלל שזו בוננזה עסקית. אני באמת לא מבין למה שמישהו ישקיע היום בגוף פיננסי ישראלי, אבל משפחת קושנר התעניינה בעבר גם ברכישת דיסקונט. היא מגיעה בעיקר בגלל סיבות ציוניות ופחות מסיבות כלכליות, ולכן המצב הביטחוני לא ישפיע על העסקה ומה שבעיקר יכריע זה התשובה של המפקחת על הביטוח".

 

מקבוצת קושנר נמסר: "הגעתו המתוכננת של ג'ארד קושנר לסבב פגישות בישראל נדחתה עקב המצב הביטחוני, ומתוך מחשבה כי לא ניתן לקיים פגישות עסקיות שגרתיות בתקופה בה תשומת הלב של הישראלים והיהודים ברחבי העולם כאחד מופנית למתרחש בדרום. מתוך כבוד והבנה לסיטואציה המורכבת, נדחו הפגישות המתכוננות למועד עתידי בו כל הגורמים בישראל (לרבות גורמי ממשל) יהיו פנויים לעסוק גם בנושאים אחרים. יודגש כי תהליך הרכישה ממשיך כמתוכנן. החברה מחויבת לעסקה ויש לה אמון בישראל וכן בהזדמנויות העסקיות העתידיות שבה".

 

קושנר צפוי לרכוש את השליטה בכפוף לקבלת היתר מדורית סלינגר, שרק לאחרונה דחתה מתן היתר דומה לקבוצת משקיעים סינית שביקשה לרכוש את השליטה של החברה המתחרה, כלל ביטוח. הקבוצה הרוכשת מצפה לקבל אינדיקציות חיוביות מסלינגר למתן ההיתר תוך 45 יום אחרת סיכויי העסקה ירדו, כאשר בינתיים עברו שבועיים מבלי שנתקבלה אינדיקציה. קושנר פאנדינג אמורה לשלם 1.7 מיליארד שקל בתמורה לקבלת השליטה. מדובר במחיר מחיר נמוך יחסית המשקף את גובה ההון העצמי של הפניקס, ואת רצונו של תשובה להיפטר מפעילות הפיננסים ולהתמקד בעסקי הגז והנפט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x