$
בורסת ת"א

עקב ההסלמה: קרוב למיליארד שקל נפדו מקרנות הנאמנות בתוך יומיים

זאת מחשש למפולת עמוקה בבורסה ככל שהמבצע בעזה יעמיק; אלון גלזר, סמנכ"ל המחקר של לידר שוקי הון: "סביבת הריבית האפסית מיתנה במקצת את הבריחה"

אורן פרוינד 18:2508.07.14

קרוב למיליארד שקל נפדו מקרנות הנאמנות ביומיים האחרונים על רקע ההסלמה במצב הבטחוני בדרום הארץ. משמעות הדבר הוא שהציבור מעדיף שלא להיות מושקע בשוק ההון הישראלי כרגע ומעדיף להסיט את ההשקעות שלו אל עבר השווקים בחו"ל או לשמור את הכסף שלו בצורת מזומן. כל זאת מחשש למפולת עמוקה יותר בבורסה הישראלית ככל שהמבצע בעזה יעמיק ויתמשך.

הפדיונות בקרנות הנאמנות החלו לפני שבועיים לאחר כמה חודשים של גיוסים גבוהים. בשבועיים האחרונים החלה מגמה של פדיונות של 40-60 מיליון שקל ליום שהתגברה עם ההסלמה במצב הביטחוני. שלשום רשמו הקרנות פדיונות של 400 מיליון שקל ואתמול הפדיונות גברו לקצב של 500 מיליון שקל.

 

הפדיונות בקרנות הנאמנות והירידות באג"ח הממשלתי של ישראל הושפעו אתמול בין היתר מהמצב הגיאופוליטי, אך גם מעליית התשואות בשוק האמריקאי (המעידות על חששות המשקיעים) שנבעה מנתוני התעסוקה החזקים בארה"ב ומהצפי להקדמת העלאת הריבית האמריקאית. כל זאת כאשר בישראל סביבת הריבית נמוכה מאוד מה שאומר שאין ממש אלטרנטיבות השקעה טובות יותר מחוץ לשוק ההון.

 

אלון גלזר, סמנכ"ל המחקר של לידר שוקי הון, מסביר כי אם הריבית הייתה גבוהה יותר, ייתכן והיינו רואים בריחה מאסיבית יותר מהשוק. "לריבית יש השפעה דרמטית על החלטות המשקיעים והעובדה שאנו נמצאים בסביבת ריבית אפס, מיתנה במקצת את הבריחה" מסביר גלזר.

 

לטענתו אין מדובר בתחילת מגמה של ירידות שערים דרסטיות בשוק: "לאורך כל העשור האחרון ראינו אירועים דומים בישראל לאחר מצבים בטחוניים מעורערים, ירידת שערים בהתחלה וגם באירועים היותר גדולים, כולל מלחמת לבנון השנייה, השוק מתקן יחסית מהר" מרגיע גלזר. "כל עוד לא נראה משהו שמשנה את אורחות החיים שלנו נחזור די מהר להבנה שהמצב בישראל הוא בסדר והשוק יחזור למצב יציב" אומר גלזר.

 

אלון גלזר, סמנכ"ל המחקר של לידר שוקי הון אלון גלזר, סמנכ"ל המחקר של לידר שוקי הון צילום: בועז אופנהיים

 

גלזר מסיט את תשומת הלב לכך שהאירוע הבטחוני פוגש את מניות ושוק האג"ח במחירים גבוהים ולכן הירידות שאנו רואים עכשיו, "זו סיבה טובה למימוש". לדבריו, "ככל שהשוק גבוה יותר כאשר הוא פוגש אירועים בטחוניים כך הנפילה וודאית יותר. מעבר לזה כמובן ברור שאירועים בטחוניים ומדיניים לא טובים לא לוודאות ולא לשוק".

 

לגבי תמונת המצב להמשך אמר גלזר כי "אנו תלויים כרגע בשני פקטורים מרכזיים: אחד כמה האירוע הזה הוא עמוק יותר ומשמעותי יותר והשני האם באמת תהיה השפעה כלכלית לאירוע הזה שיכולה להיות בצורה של הגדלת הוצאות הבטחון והפסדים לעסקים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x