$
בורסת ת"א

איש העסקים שלמה שמלצר נפטר בגיל 67

שמלצר היה בעל השליטה בחברת שלמה אחזקות, שמחזיקה בעסקי הרכב שלמה סיקסט, עסקי נדל"ן ומלונאות

גולן חזני 15:1808.07.14

שלמה שמלצר, מאנשי העסקים הבולטים בארץ, נפטר היום. שמלצר, בעל השליטה בחברת שלמה אחזקות, שמחזיקה בעסקי הרכב שלמה סיקסט, עסקי נדל"ן ומלונאות.

 

רק לפני כחודש הודיעה קבוצת עזריאלי כי חתמה על מזכר הבנות למכירת מלוא החזקותיה (100%) בחברת סונול לקבוצת שלמה שמלצר בתמורה ל- 450 מיליון שקל. גם מצבו הבריאותי של דוד עזריאלי הידרדר לאחרונה, ועתידה של העיסקה שטרם נחתמה מלבד מזכר הבנות, איננו ברור.

 

שלמה שמלצר שלמה שמלצר צילום: אוראל כהן

 

שמלצר היה בן 67 במותו ובימים האחרונים חש ברע, אולם ההידרדרות במצבו היתה הבוקר. שמלצר נחשב כמי שבנה את עסקיו במו ידיו ומאפס. שמלצר החזיק במספנות ישראל, וחברת אפקון העוזקת בעבודות תשתית.

 

אסי שמלצר, בשם המשפחה: "אנו כואבים והמומים ממותו הפתאומי של אבי משפחתנו. שלמה היה איש אהוב ומוערך על ידי משפחתו, שותפיו ואלפי עובדיו. אני בטוח שנדע להמשיך את פועלו ולהוביל את פעילות כלל החברות השונות בקבוצת שלמה".

 

קבוצת סיקסט, שבה מחזיקה שלמה אחזקות, כוללת את אופל ישראל - המחזיקה בזיכיון ליבוא רכבי אופל לישראל. כמו כן כוללת הקבוצה חברה להשכרת רכב, ליסינג, מכירת רכב מיד ראשונה, רשת מוסכים, וכן חברת ביטוח באמצעות סוכנים בתחום ביטוחי כלי רכב ודירות.

 

מהמשרד הקטן בחיפה ועד לשליטה בחברת הליסינג הגדולה בישראל

 

בשנת 1991 הפך שמלצר לראשונה ליבואן רכב, עם רכישת זיכיון היבוא של מכוניות סקודה, ביחד עם איש העסקים שלומי פוגל. מכוניות סקודה נחשבו דאז למכוניות בסיסיות למדי, ושיווקן בישראל עלה יפה. עם זאת, עקב תמורות שחלו בזירה העולמית, שכללו את רכישתה של סקודה על ידי קונצרן פולקסווגן נאלץ שמלצר למכור את זיכיון היבוא של סקודה לצ'מפיון מוטורס, יבואנית פולקסווגן ואאודי, בשנת 2006.

 

בנוסף לסקודה שימש שלמה כיבואן של מספר מותגי רכב נוספים. כך, במשך תקופה קצרה במהלך העשור הקודם שימש שמלצר כזכיין של סאנגיונג הקוריאנית, עוד לפני שהזיכיון עבר לידיו של איש העסקים רמי אונגר. בנוסף, בעשור הקודם פיתח שלמה גם את עסקי הרכב של הקבוצה במזרח אירופה, עם הקמת ניו קופל רומניה בשנת 2004. בין היתר החזיקה הקבוצה בשעתו זיכיונות לשיווק מכוניות מתוצרת סוזוקי וסאנגיונג ומחזיקה כיום בזיכיון לשיווק מכוניות ג'ילי. בעבר אף ביצעה הקבוצה נסיונות לייבא ארצה מכוניות סוזוקי ביבוא מקביל.

 

על פי הערכות, בעבר ניסתה הקבוצה גם לרכוש את זיכיון היבוא של מכוניות סובארו. ואולם, למרות שהקבוצה נאלצה בעבר לוותר על מספר מותגי רכב מרכזיים, הפריצה העיקרית אירעה בשנת 2010 עם קבלת זיכיון השיווק של מכוניות אופל. אופל שווקה בעבר בישראל על ידי UMI, יבואנית שברולט, שמכרה לעתים מאות ספורות של מכוניות בלבד. עם קבלת זיכיון השיווק ביצע שמלצר הטמעה של דגמי אופל בצי הרכב של שלמה סיקסט בהצלחה רבה. על פי נתוני איגוד יבואני הרכב, בעוד שבשנת 2010 נמסרו רק 887 מכוניות אופל, הרי שבשנת 2011 נמסרו בישראל 4078 מכוניות אופל ואילו בשנת 2012 נמסרו בישראל 5,320 מכוניות אופל.

 

מעבר לעסקיו בתחום יבוא הרכב, מאז תחילת דרכו בחברת ההשכרה הקטנה בחיפה הפך שמלצר לבעל השליטה בחברת הליסינג וההשכרה הגדולה בישראל. בפועל, פעילותו של שמלצר בתחום השכרת הרכב החלה עוד בשלהי שנות ה60, ואולם במהלך שנות ה-90 רכש שמלצר את "קופל נהיגה עצמית" ושינה את שמה ל"ניו קופל". כיום, עסקיו של שמלצר בתחום הליסינג וההשכרה מגוונים וכוללים מספר רב של תחומים.

 

כך, חברת שלמה ליסינג תפעולי מחזיקה כיום בצי המונה כ70 אלף כלי רכב. חטיבת ההשכרה, שלמה SIXT השכרת רכב מחזיקה בצי של כ-13 אלף כלי רכב. חברת שלמה SIXT מכירת רכב מיד ראשונה נחשבת כיום לאחד הגופים הבולטים בענף הרכב המשומש ואילו שלמה SIXT, רשת מוסכים ושירותי דרך מכילה מעל 100 מוסכים בפריסה כלל ארצית ומעניקה שירות לכ-300 אלף מנויים.

 

חברות נוספות בבעלות שלמה אחזקות: מספנות ישראל, הנחשבת לחברה הגדולה בישראל בתחומה ואחת המספנות בבעלות פרטית הגדולות במזרח התיכון. כמו כן מחזיקה החברה באפקון תעשיות, העוסקת  בתכנון, ייצור, התקנה, שילוב ומכירה של מוצרים ומערכות אלקטרומכניקה.

 

עוד מחזיקה החברה בתדיראן טלקום, העוסקת בשיווק, מכירה, הפצה, תמיכה ושירות של מערכות תקשורת עסקיות בישראל ובהן מרכזיות טלפון, מוקדי שירות ומערכות מענה קולי אינטראקטיבי.

 

בנוסף בבעלות "שלמה אחזקות" קבוצת גולד בונד/קונטרם, המספקת שירותי אחסנה למכולות ומטענים לאחר שחרור המכס. בין השאר מספקת הקבוצה שירותי מסוף, אחסנת מכולות מלאות ליבוא ויצוא, אחסנת מכולות ריקות, ריקון מכולות מיבוא, המכלת מכולות ליצוא ואחסון.

 

חברה נוספות המשתייכת לשלמה אחזקות היא ש.י.ר שלמה נדל"ן  - חברה העוסקת בהשכרה של נכסי נדל"ן מניבים, וכן בהשקעה, איתור, רכישה, ייזום, פיתוח והשבחה של נכסי נדל"ן מניבים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x