$
בורסת ת"א

דיווח שוטף

התותחים רועמים - המוזות מגיבות בעצבנות: נעילה שלילית בבורסת ת"א

מדד ת"א 25 ירד ב-1% ות"א 100 ירד ב-1.3% - במחזור מסחר גבוה של 1.43 מיליארד שקל; פסגות: "מומלץ שלא להיחפז ולבצע שינויים מהותיים בתיקים". יום קשה לענקיות התרופות הדואליות: טבע איבדה 1.7%, פריגו ירדה ב-3.7%, אופקו ב-4.1%. אלגומייזר טיפסה ב-6%, קמטק קפצה ב-12.5%

שי סלינס 17:3708.07.14

ת"א 25 ת"א 100 בנקים תקשורת נפט וגז נדל"ן 15 ביומד

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

כיפת ברזל בפעולה, היום כיפת ברזל בפעולה, היום צילום: איי אף פי

 

17:30 - בהתאם למגמה ששלטה במהלך היום, בורסת ת"א ננעלת בירידות, במחזור גבוה של 1.43 מיליארד שקל. מדד ת"א 25 ירד ב-1%, ת"א 100 ירד ב-1.3%, מניות הבנקים עמדו בפרץ באופן יחסית, עם ירידה של 0.3% בלבד. יום קשה לענקיות התרופות הדואליות: טבעאיבדה 1.7%, פריגוירדה ב-3.7%, אופקוב-4.1%.   מגמת ירידות של למעלה מ-0.5% בדאו ג'ונס ושל 1% בנאסד"ק בשעת הפעילות הראשונה בניו יורק לא עודדה במיוחד את המשקיעים בת"א.

 

16:30 - שעה לנעילת המסחר - המחזור עומד על 1.19 מיליארד שקל. המניות הבולטות מבין מדד ת"א 100 בצד העולה: טאואר, בי קום, פז נפט ומבטח שמיר. בצד היורדות: כת"ב, אלוט, אלרוב, מזורו קומפיוג'ן

 

16:05 - אלדד תמיר, מנכ"ל ובעלים בתמיר פישמן התייחס לירידות בתל אביב בשני ימי המסחר האחרונים: "הירידות בשווקים בימים האחרונים הם ביטוי להיסטריה. תמיד לאחר אירועים כאלו הבורסה חוזרת אל המקום שהייתה בו, תמיד כאשר הפחד עובר, והוא תמיד עובר, השווקים מתקנים. ובכל זאת אנשים עושים את אותה טעות שעולה להם לא מעט. בסוף צריך לקנות ניירות ערך בזול ולמכור ביוקר ולא הפוך" אמר תמיר. "אני מניח שהתהליך הזה ימשיך כמה ימים נמשיך לראות קצת ירידות, בקצב הולך ומתמתן ומיד אחריי זה תיקון חזק, חד יומי וחזרה לרמת המחירים של לפני ההיסטריה", סיכם תמיר.

 

16:00 - אורי גרינפלד הכלכלן הראשי של פסגות מתייחס להשפעה של ההסלמה הגיאופוליטית על השווקים: "ההסלמה בזירה הגיאופוליטית גורמת בימים האחרונים לתנודתיות רבה בשוק המניות והאג"ח המקומי. השפעת אירועים אלה תופסת מקום בכל רבדי החברה ובפרט בשוק ההון המשמש כמראה למצב רוחם של המשקיעים. מניסיון העבר, ניתן לראות כי בשל "אפקט הפחד" הפסיכולוגי, שוק ההון נוטה בד"כ לתגובת יתר. אולם, בבחינת אירועים דומים, עולה כי לאחר שהאבק שוקע והבהלה שוככת נכנסים האירועים לדפי ההיסטוריה ומפנים את מקומם לכלכלה. לכן, ברוב האירועים בעבר התיקון בשוקי ההון היו מהירים לא פחות מהירידות עצמן ולכן באופן כללי מומלץ שלא להיחפז בקבלת החלטות אמוציונאליות לאחר אירועים ביטחוניים ופוליטיים ולבצע שינויים מהותיים בתיקים".

 

טופ אימג' הודיעה על הסכם לרכישת eGistics, חברה פרטית לאספקת שירותי פתרונות ענן למערכת הבנקאות והתשלומים בארה"ב, תמורת 18 מיליון דולר, 50% מהם במזומן ו-50% במניות. העסקה כפופה לתנאים מתלים וצפויה להגיע להשלמה לקראת סוף הרבעון השלישי של השנה.

 

אורי גרינפלד אורי גרינפלד צילום: נמרוד גליקמן

 

15:10 - נובה, יצרנית מכשירי המדידה לשבבים, קיבלה הזמנה מלקוח אסייתי גדול ששמו לא נחשף לפיתרון מדידת שלבים תלת מימדית. הזמנה זו הינה הזמנה ראשונה מלקוח זה עבור פתרון המדידה העצמאי של נובה לבקרת תהליך ה-TSV. ככל הנראה, היצרן האסייתי הוא TSMC. משמעות ההזמנה גבוהה לא בגלל היקפה הכספי, שאמור להיות זניח יחסית, אלא בשל העובדה כי נובה הצליחה למכור את מערכת המדידה העצמאית המודדת שבבים בתלת מימד, שאותה היא מנסה להחדיר בחודשים האחרונים.

 

14:20 - 3 שעות לנעילת המסחר - מחזור המסחר עומד על 868 מיליון שקל.

 

חברת אברות תעשיות הודיעה כי החלה בניסוי הרצה של קו יצור חדש של צנרת תשתיות מפלסטיק אותו הקימה. אברות צופה כי התרומה המצטברת להכנסות מקו הייצור החדש עד סוף שנת 2015 תעמוד על כ-23 מיליון שקל. כמו כן צופה החברה כי התרומה המצטברת מקו הייצור ל-EBITDA עד סוף שנת 2015 תעמוד על 3.5 מיליון שקל ותרומה מצטברת של 2.7 מיליון שקל לרווח התפעולי של החברה.

 

13:40 - התייחסויות בשוק למצב הביטחוני ולמסחר. מנכ"ל אפסילון קרנות נאמנות עידן אזולאי: "ההשפעה של המצב הביטחוני מורגשת כיום יותר בשוק אגרות החוב מאשר בשוק המנייתי, שם מחזורי המסחר עדיין נמוכים. לאחר שבחודש שעבר ביצענו צמצום חשיפה לאגרות חוב קונצרניות, העלייה האחרונה בתשואות גרמה למספר אגרות חוב להגיע למחירים מעניינים וחלקן נוצרה נקודת כניסה. האווירה משפיעה על המסחר אבל הניסיון מלמד אותנו שברגע שהכל יישכח ויירגע, האלמנט המרכזי בשוק הוא הריבית הנמוכה שתומכת בנכסי הסיכון".

 

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון: "האסקלציה הביטחונית פוגשת את שוק החוב המקומי בנקודה של פגיעות גבוהה במיוחד ופרמיית הסיכון המצומקת של החוב הממשלתי הישראלי הארוך ביחס למקבילו האמריקני מגבירה פגיעות זו ולפיכך עלולה להאיץ את המימוש המדובר".

 

"האיום המרכזי על שוק החוב המקומי בטווח הנראה לעין היה ונותר תרחיש של עליית תשואות חדה בתשואות החוב האמריקאיות הארוכות. נתון התעסוקה לחודש יוני 2014 בארה"ב בצוותא עם אופטימיות שלנו באשר להתאוששות הכלכלה האמריקנית בהמשך השנה מביאים אותנו להעריך כי פנינו לזחילת תשואות כלפי מעלה בשוק החוב האמריקני בהמשך שנת 2014 ובשנת 2015", הוסיף פגוט.

 

12:40 - אחרי צניחה של 40% בשבוע - אלגומייזר מנסה להרגיע את המשקיעים. אחרי שבכתב התביעה שהוגש כנגד מייסדת אלגומייזר, הילה פז, בבית הדין לעבודה, התגלה כי מצבה של התוכנה שפיתחה החברה אינו מתקדם כפי שהיה נדמה, כעת מפרסמת החברה כי אב הטיפוס לתוכנה יהיה מוכן לשיווק בסוף החודש. החברה פיתחה תוכנה שאמורה לשפר את ביצועי הקמפיינים הפרסומיים באינטרנט.

 

12:10 - אברהם פרמצבטיקה, בה מחזיקה כלל ביוטכנולוגיה כ-18%, דיווחה על תוצאות ביניים חיוביות במחקר קליני בשלב 2 להערכת בטיחות ויעילות של לדוסטיג'יל בחולים שאובחנו עם פגיעה קוגניטיבית קלה (MCI). מדובר במחלה שפעמים רבות מחמירה לכדי אלצהיימר, כך שעיכוב ההתדרדרות, עשוי לסייע לחולים רבים. תוצאות הביניים הבאות צפויות להתקבל ברבעון השלישי של שנת 2015, והתוצאות הסופיות ברבעון השלישי של 2016 בעלי המניות הנוספים באברהם פרמצבטיקה הם קרן הון סיכון פונטיפקס, יישום, חברת מסחור הטכנולוגיות של האוניברסיטה העברית, והממציאים עצמם. ב-2012 קיבלה החברה תוצאות שלילות לפיתוח התרופה למחלת האלצהיימר, ולכן עברה לפתח את המוצר לפגיעה קוגניטיבית קלה.

 

11:20 - שוק הנפקות האג"ח הקונצרניות ממשיך במומנט החיובי מתחילת השנה. הפעם זה אליעזר פישמן, הבעלים של קבוצת פישמן וכלכלית ירושלים, שמגייס 160 מיליון שקל בשתי סדרות אג"ח חדשות של מבני תעשייה. בהנפקה השתתפו גופים מוסדיים מהגדולים בשוק ההון המקומי ונתקבלו ביקושים נרחבים בהיקף כולל של כ- 265 מיליון שקל. את ההנפקה הובילו פועלים IBI ניהול וחיתום.

 

10:45 - מתגברות הירידות בבורסה. האג"ח 0323 בעלת מח"מ של 7.5 שנים יורדת ב-0.31% ונסחרת בתשואה של 2.79%. בבורסות אירופה נרשמות עליות של עד 0.5% במדדים המובילים.

 

10:00 - החל המסחר במניית קמטק - עולה ב-28% ומרכזת מחזור מסחר של 3.5 מיליון שקל.

 

חודש הירי על הדרום. אחרי כמה שעות שקטות יחסית - התחדשה מתקפת הרקטות על הדרום. אזעקות נשמעו באשדוד, לכיש ובאזורים נוספים. רקטה אחת נפלה סמוך לבית ריק באזור חוף אשקלון. לפחות רקטה אחת יורטה על ידי מערכת "כיפת ברזל" באזור אשדוד. במקביל תקף חיל האוויר בצפון ובמרכז הרצועה, כנראה משגרים מוטמנים, והפלסטינים דיווחו על פצועים.

 

9:50 - פתיחה שלילית בבורסה בעקבות ההסלמה בדרום הארץ ותחילת המבצע "צוק איתן". איגרות החוב הממשלתיות ממשיכות את המגמה השלילית של אתמול - האג"ח ל-30 שנים (0324) יורדת ב-0.26% ונסחרת בתשואה של 4.2%. המסחר במניית קמטק טרם החל.

 

בריינסוויי הודיעה כי קיבלה את אישור ה- Health Surveillance Agency of Brazil) ANVISA) לשיווק והפצה של מערכת ה- Deep TMS של החברה בברזיל בהתוויות הבאות: דיכאון, הפרעה דו-קוטבית (מאניה - דפרסיה), סכיזופרניה, PTSD, פרקינסון וכאב כרוני. עוזי סופר, מנכ"ל החברה: "זהו יום חשוב נוסף לבריינסוויי. האישור הרחב שהתקבל על שש אינדיקציות, מעצים את חשיבותו של האישור. אנו כבר נערכים להשקת המוצר בשוק הברזילאי עם השותף המצוין שלנו UCB-Maizler ופועלים על פי תכנית שהכנו מראש.

 

8:50 - פדיונות בקרנות. ההסלמה הביטחונית בדרום הארץ לצד הודעתו של שר החוץ אביגדור ליברמן על פירוק השותפות בין הליכוד ביתנו, העלו אתמול את חששות המשקיעים בתל אביב. החדשות הביאו לירידות שערים חדות ולעלייה של 10% ב"מדד הפחד" — ה־VIX שבוחן את רמת התנודתיות בבורסה. ההודעה של בנק ישראל אתמול על אינפלציה צפויה של מתחת ליעד של 1%–3% תרמה אף היא לירידות בשוק ההון מחשש למיתון. על רקע החששות נרשמו אתמול פדיונות של קרוב לחצי מיליארד שקל בקרנות הנאמנות וזאת בניגוד למגמה של החודשים האחרונים בהם דווקא נרשמו גיוסים ערים.

 

"יש רוחות מלחמה באוויר ולאף אחד אין חשק יותר מידי להיות בשוק ההון כרגע" אומר גלעד אלטשולר, מנכ"ל ומנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות אלטשולר שחם, בשיחה עם "כלכליסט". "השוק במשך תקופה ארוכה סובל מחוסר סחירות משווע וממיעוט שחקנים שמתעניינים בו ולכן כל טריגר קטן מביא לירידות בשוק" הוא מסביר.

 

8:00 - הבורסות בניו יורק ננעלו אמש בירידות שערים - נאסד"ק איבד 0.8%, דאו ג'ונס השיל 0.3% מערכו ו-S&P ירד ב-0.4%. מחיר הנפט מסוג קרוד למסירה באוגוסט ירד היום ב-53 סנט, 0.5%, לרמה של 103.53 דולר לחבית - שפל של חודש. לוב הודיעה כי תחדש את יצוא הגז משני מאגרים גדולים במדינה - שנעצר לפני כשנה.

 

7:30 - קמטק הודיעה אתמול על השקת הדור הבא של פלטפורמת הבדיקות והמדידה לבקרת תהליכי ייצור עבור תעשיית המוליכים למחצה והמעגלים המודפסים (Semiconductor Inspection and Metrology Platform), בתערוכת Semicon West אשר תיפתח היום, בסן פרנסיסקו. מערכת ה-Eagle נועדה לתמוך בשוק הצומח של המארזים המתקדמים (Advanced Packaging) באמצעות טכנולוגיות מובילות, הן בתחום התוכנה והן בתחום החומרה, המאפשרות בדיקה ומדידה ראשונה מסוגה של מארזים תלת מימדיים מסוג 2D ו-3D על גבי פלטפורמה אחת.

 

מה דעתך על מניית קמטק:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

רמי לנגר, סגן נשיא ומנהל חטיבת המוליכים למחצה של קמטק: "קו ייצור חדש זה יחזק את מעמדנו כחברה מובילה בשוק בדיקות המוליכים למחצה ונשען על הניסיון שלנו בבדיקות בטכנולוגיית bump ומטרולוגיה. בתוך זמן קצר קיבלנו מספר הזמנות ראשונות למוצר החדש מיצרנים מובילים של מוליכים למחצה. אנו רואים בכך הבעת אמון ביכולות הטכנולוגיה שלנו לספק בדיקה ומדידה מהירה, מדויקת וחסרת תקדים עבור מארזים תלת מימדיים מסוג 2D ו- 3D התומכים בתעשייה המתפתחת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x