שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

סקיילקס הסתירה ממשקיעיה את האולטימטום של סמסונג

יבואנית מכשירי המובייל של סמסונג קיבלה את הדרישה להחזיר ליצרנית הקוריאנית חוב של 5.2 מיליון דולר כבר ב־19 ביוני, אך דיווחה עליה לציבור רק שלשום. יום לפני הדיווח מנכ"ל סקיילקס יהל שחר עוד טען בפני מחזיקי האג"ח שאין מידע חדש

גיל קליאן 06:4502.07.14

הדיווח של סקיילקס בתחילת השבוע על האולטימטום שהציגה לה סמסונג נעשה רק 11 יום לאחר שהועבר לה על ידי יצרנית האלקטרוניקה הקוריאנית. לפי הדיווח, סמסונג דרשה מסקיילקס לשלם בתוך 30 יום ממועד הגשת האולטימטום חוב של 5.2 מיליון דולר או שהיא תשלול ממנה את רישיון היבוא שהוענק לה. אף שהאולטימטום הועבר לחברה שבשליטת אילן בן־דב כבר ב־19 ביוני, סקיילקס דיווחה עליו למשקיעיה רק ב־30 בחודש. בסקיילקס סירבו אתמול להגיב.

אתמול טענו מקורבים לחברה כי קיימים מסמכים מהותיים נוספים שסקיילקס שומרת לעצמה ושעשויים לעניין את כל מחזיקי ניירות הערך שלה. בין היתר נטען כי החברה מחזיקה בחוות דעת שקיבלה העוסקת בבעיית הסוללות המתנפחות של מכשירי סמסונג ובנושא הקניין הרוחני שלה.

 

בעניין זה טוענת סקיילקס כי יש לה זכויות קניין רוחני בהליך ה"גיור" של מכשירי הסלולר של סמסונג והתאמתם לשימוש בעברית, טענה שאם היא נכונה עוסקת בנכס שיש לו שווי.

 

מנכ"ל סקיילקס יהל שחר מנכ"ל סקיילקס יהל שחר צילום: מיקי אלון

 

גם בעלי אג"ח סאני מודאגים

 

העיכוב בדיווח על האולטימטום של סמסונג חורה במיוחד על רקע ההזדמנויות הרבות שהיו לסקיילקס לדווח עליו לציבור. רק ביום ראשון, יום אחד לפני הדיווח עצמו, הופיע מנכ"ל סקיילקס יהל שחר מול מחזיקי האג"ח מסדרות ו' וד', ששאלו אותו ישירות על מצב ההתקשרות מול סמסונג. שחר, שהודיע כבר על סיום תפקידו בתום חודש יולי הזה, טען שאין לו שום מידע חדש למסור. "אנחנו בתהליך עם סמסונג, אין לנו עוד מה לספר, דברים טובים או לא טובים, וכשיהיה לנו מה לספר, אנחנו נאמר", אמר שחר למשקיעים המודאגים, כשהוא לא מזכיר את האולטימטום במילה.

 

לא רק המשקיעים של סקיילקס מודאגים מהמצב. הסכם היבוא הוא הנכס היחיד של החברה שבשליטת בן־דב, שיוכל להבטיח את תשלום החוב במלואו לא רק לבעלי האג"ח של סקיילקס (בסדרות שאינן מובטחות בשעבודים גדולים על מניות פרטנר), אלא גם לבעלי האג"ח של החברה־האם סאני. מחזיקי האג"ח בסאני עדכנו אתמול את בית המשפט המחוזי בתל אביב כי בקופת החברה לא נשארו מספיק מזומנים לשלם לדירקטורים. מהודעת העדכון עולה כי בקופה נשארו 55 אלף שקל בלבד, והחברה נזקקת לכספים מאותם בעלי אג"ח אם היא מעוניינת להמשיך ולפעול.

 

המחזיקים בסאני התלוננו כי אין בידיהם מספיק מידע להעריך את השווי של הנכס העיקרי של סאני - חברת סקיילקס. בסקיילקס מחזיקים במידע קרוב לחזה, ורק שלשום ראה חלק ממנו את אור השמש. הדיווח של סקיילקס שלשום על מצבה הכספי חשף חברה במצב בעייתי: הבנקים המלווים סגרו לה את ברזי האשראי ואין לה מקורות כספיים לביצוע תשלומים גדולים כמו זה שדורשת סמסונג. כך שגם אם סקיילקס רוצה לשלם לסמסונג את אותם 5.2 מיליון דולר ולשמור על הסכם היבוא שלה, אין לה כסף לעשות כן.

 

סקיילקס רוצה כסף מסמסונג

 

סקיילקס מצדה הגישה לסמסונג דרישות תשלום בגובה 7 מיליון דולר עבור סכומים שלטענתה מגיעים לה מכוח ההתקשרויות הקיימות בין החברות. אך אין כל ודאות שסמסונג תכיר בדרישות אלה של סקיילקס, במיוחד אם על רקע מצבה של החברה הישראלית החליטו בדרום קוריאה שעדיף להיפרד כמה שיותר מהר.

 

מהדיווח של סקיילקס עולה שבמהלך יולי צפוי אשראי הספקים הפתוח כלפי סמסונג לתפוח ב־6.1 מיליון דולר מאותם 5.2 מיליון דולר שהחברה דורשת חזרה, ולהסתכם ב־11.3 מיליון דולר. יש להניח כי יתרת הסכום הזאת, שלא ברור כיצד סקיילקס תשלם אותה, לא תתרום לאמון והיחסים בין הצדדים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x