$
שוק ההון

בלעדי לכלכליסט

עוקף מימין: טדי שגיא מצטרף למירוץ לרכישת זאפ

בעלי המניות הגדולים, מנורה וכלל, מתכוונים לקיים התמחרות בין המציעים. השמות על הפרק כעת הם קרן אייפקס והמוציא לאור הגרמני אקסל שפרינגר, לאחר שסקיי ופימי נסוגו מהצעתן המשותפת

גולן חזני 07:1830.06.14

מתמודד חדש ומפתיע צפוי להצטרף למתחרים על רכישת זאפ (לשעבר דפי זהב): ל"כלכליסט" נודע כי המיליארדר טדי שגיא בוחן את רכישת החברה, וביום שישי נפגש עם המנכ"ל ניר למפרט לקבלת פרטים ראשוניים.

כוונתו של שגיא להגיש הצעה לרכישה הועברה לטיפול שני הגופים המוסדיים המרכזים את מכירת זאפ, מנורה וכלל, שהם בעלי המניות הגדולים של זאפ. עמיחי בומבך ממנורה מבטחים וקובי שלום מכלל ביטוח, הממונים על המו"מ, טרם הודיעו על עריכת מכרז חדש למכירת החברה, וחלק מהמתעניינים ברכישה חוששים כי השניים מנסים לסגור את העסקה עם המוציא לאור הגרמני אקסל שפרינגר.

 

 

בשלב הקודם של ההתמודדות הגיש אקסל שפרינגר את ההצעה הגבוהה ביותר עבור החברה - 140 מיליון שקל. ל"כלכליסט" נודע כי בכוונת מנורה וכלל לקיים התמחרות בין המציעים, כרגע אקסל שפרינגר ואייפקס, וכי חדר מידע של החברה אמור להיפתח בימים הקרובים. הצטרפות של שגיא לתהליך יפתח אותו להתמחרות של שלושה גופים ועשוי להגדיל את התמורה לבעלי המניות.

 

ככל הידוע, גם קרן אייפקס טרם ויתרה על הרכישה, ומצפה לתגובתם של מנורה וכלל בעניין. אייפקס הציעה 120 מיליון שקל עבור זאפ, אולם זו לא היתה ההצעה האחרונה מבחינתה. אף שתוקף הצעתה פקע, היא עדיין לא ויתרה על רכישת החברה. לעומת זאת הקרנות סקיי ופימי, שהציעו במשותף כ־80 מיליון שקל, משכו את הצעתן ולאחר שפג תוקפה, לא שבו למכרז חדש.

 

מנכ"לית אייפקס, זהבית כהן. הקרן טרם ויתרה על הרכישה מנכ"לית אייפקס, זהבית כהן. הקרן טרם ויתרה על הרכישה צילום: רמי זרנגר

 

זאפ הגיעה להסדר חוב ב־2009. קרן מרקסטון העמיסה על זאפ את ההלוואה הגדולה שנטלה לרכישתה, וזאפ התקשתה להחזיר ונקלעה לחדלות פירעון. בהסדר קיבלו בעלי החוב את מניות החברה, יעקב אלינב מונה כיו"ר וניר למפרט למנכ"ל. כמו כן הגופים המוסדיים ויתרו על חוב של 350 מיליון שקל, שחלק ממנו יתקבל עם מכירתה של החברה. המוסדיים החליטו ליטול את סמכות המכירה מידי ההנהלה נוכח חששם כי היא תיענה להצעת פימי־סקיי אף שאינה הגבוהה ביותר.

 

שגיא נחשב לאחד מאנשי העסקים הישראלים הנזילים ביותר. בחודש מרץ רכש את קמדן מרקט בלונדון מידי ישראלי אחר, בבו קובו, ושותפיו הבריטיים תמורת 400 מיליון ליש"ט (2.3 מיליארד שקל) בעסקה חריגה בשוק הבריטי. מדי שנה פוקדים את קמדן 40 מיליון קונים.

 

שגיא, שהונו מוערך ב־4 מיליארד דולר, הוא בעל השליטה בפלייטק, הספקית המובילה בעולם של פלטפורמות מבוססות תוכנה לאתרי הימורים מקוונים. פלייטק נסחרת בבורסה הראשית של לונדון לפי שווי של 3.5 מיליארד דולר. במרץ האחרון מימש שגיא מניות של החברה בחצי מיליארד דולר, ובאמצעותן מימן כנראה את הרכישה של קמדן מרקט. שגיא צפוי להנפיק בקרוב בשוק ההון הבריטי את חברת הסליקה שבבעלותו SafeCharge לפי שווי של 368 מיליון דולר "אחרי הכסף".

 

שגיא לא ביצע רכישות בישראל בשנים האחרונות מלבד נדל"ן. העניין שלו בזאפ מפתיע, ביחוד לאור השווי הגבוה שאליו הגיעה החברה, אולם כמי שהחל את דרכו בתחום האינטרנט ושחברת תוכנה להימורים היא מקור הונו העיקרי, ייתכן שהוא רואה פוטנציאל חבוי בזאפ.

 

שגיא סירב להגיב לידיעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x