$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אושר הסדר החוב בצים: 200 מיליון דולר יוזרמו לחברה

אסיפת בעלי המניות של החברה לישראל אישרה את הסדר צים, הכולל תספורת של 1.5 מיליארד דולר, בכפוף להסדר עם המדינה בנושא מניית הזהב

גולן חזני 12:0527.06.14
צים צים צילום: אריאל ורהפטיג

 

 

אסיפת בעלי המניות של החברה לישראל אישרה היום (ו') את הסדר צים והזרמת 200 מיליון דולר לחברה, בכפוף להסדר עם המדינה בנושא מניית הזהב, כך נודע ל"כלכליסט".

 

האסיפה נערכה ב-11 בבוקר ומספירת הקולות עולה כי רוב בעלי המניות הלא נגועים תמכו בהזרמה. החברה לישראל תחזיק ב-32% ממניות צים החדשה בתמורה להזרמה, לאחר שקודם להסדר החזיקה ב-99.7% מהמניות. במסגרת ההסדר תוותר החברה לישראל גם על חוב של 238 מיליון דולר בגין דמי חכירה. ההסדר, בהיקף של 3.05 מיליארד דולר, כולל תספורת של 1.5 מיליארד דולר שהומרו ל-68% ממניותיה של צים, כך שצים תיוותר לאחר ההסדר עם חוב של שני מיליארד דולר, כולל חוב חוץ מאזני בגין חכירת אוניות. בעלי אוניות שאינם קשורים לחברה לישראל המירו חוב של 364 מיליון דולר כנגד הקצאה של 18.9% ממניותיה של צים, וכך גם חוב של 189 מיליון דולר לבנקים שמימנו את קניית האוניות של החברה.

 

צים גם תישאר עם חוב חוץ מאזני של 175 מיליון דולר בגין חכירת אוניות מחברת זודיאק, שבבעלותו של עידן עופר ומחברות אחרות שלו ושל אודי אנג'ל. מחזיקי האג"ח הישראלים שלהם חבה צים 410 מיליון דולר לפני ההסדר, המירו 235 מיליון דולר מהחוב (55%) למניות צים. החברות של עופר ואנג'ל שהכחירו אוניות לצים ספגו תספורת של 270 מיליון דולר. יש לציין כי למרות ההמלצה של חברת היעוץ אנטרופי למוסדיים להתנגד להסדר, בחרו רבים מהם לתמוך בהזרמת הסכום ע"י החברה לישראל.

 

 

מה דעתך על מניית חברה לישראל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

הזרמת 200 מיליון הדולר היא חלק בסיסי ותנאי להסדר החוב של צים. החברה לישראל התנתה הזרמה זו בביטול הסעיף הנוגע למניית הזהב של המדינה, והאוסר על גוף מסויים להחזיק 24% ויותר ממניות צים ללא אישור של המדינה.

 

משרד האוצר מתנגד לשינוי זה, אולם שופט בית המשפט המחוזי בחיפה עדי זרנקין חייב את החברה ואת המדינה להגיע להסכמות ופשרה עד יום ראשון ב-13:30, אחרת הוא יקבע מה יעלה בגורל מניית הזהב.

 

בפסיקה זו ספג משרד האוצר מכה, שכן יועציו המשפטיים של המשרד האמינו שבית המשפט לא יתערב בנושא שהוא בסמכות הממשלה. החלטת בעלי המניות צפויה ליצור לחץ נוסף על האוצר.

 

רפי דניאלי, מנכ"ל צים: "אישור ההסדר מהווה הבעת אמון חד משמעית בצים, אשר נמצאת כפסע לפני יציאה לדרך חדשה. החברה פועלת במרץ מול משרדי הממשלה על מנת להגיע להסכם פשרה אשר ישמור על האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל, עוד לפני הדיון בבית המשפט ביום ראשון הקרוב. צים סמוכה ובטוחה שתגיע להסכמות עם ממשלת ישראל על מנת לאפשר לחברה להמשיך ולפרוח כלכלית ולהיות סמל וגאווה ישראלית ברחבי העולם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x