$
הייטק והון סיכון

בני לנדא מגייס 136 מיליון דולר מאלטנה הגרמנית

מזה 10 שנים שלנדא מממן בעצמו את חברת LDP, שמפתחת טכנולוגיות דפוס ננומטרי. עתה הצטרף אליו משקיע חיצוני - ענקית הכימיקלים אלטנה. היקף ההשקעה משקף ל-LDP שווי של מאות מיליוני דולרים

אסף גלעד 15:5325.06.14

בני לנדא מצרף לראשונה משקיע חיצוני לחברת המדפסות שלו, Landa Digital Printing - ומגייס לה 136 מיליון דולר מחברת הכימיקלים הגרמנית אלטנה. לנדא סירב לפרט את שוויה של החברה בעת הגיוס, אך הודעת הגיוס נכתב כי ההשקעה תוביל את אלטנה לאחזקות מיעוט בחברה, מה שמשקף ללנדא דיגיטל פרינטינג (LDP) שווי של מאות מיליוני דולרים.

לפני כשנתיים פורסם ב"כלכליסט" כי לנדא מתכנן סבב גיוס בן 150-200 מיליון דולר לפי שווי חברה של 800 מיליון דולר עד מיליארד דולר. אז עוד התעניין לנדא במשקיעים פיננסיים, ואילו עתה נמצא משקיע אסטרטגי אחד שהצליח לכסות את כל הסכום אותו ביקש לנדא לגייס.

 

סינרגיה בין לנדא והמשקיעה

 

בעשר השנים שחלפו מאז הוקמה LDP מימן לנדא את החברה מכספו, לאחר שמכר את אינדיגו ל-HP תמורת 630 מיליון דולר ב-2001. על פי ההערכה, השקיע לנדא בחברה 100-200 מיליון דולר. כיום מעסיקה LDP כ-200 עובדים במשרדים ברחובות.  

 

בני לנדא בני לנדא צילום: אוראל כהן

 

המשקיעה, אלטנה, היא ענקית כימיקלים גרמנית שגלגלה בשנה שעברה כ-1.8 מיליארד יורו. שלוש מתוך ארבע חטיבות שלה משתפות פעולה ונמצאות בחפיפה עם תחומי העיסוק של LDP , ביניהם תוספים לדיו וצבע, ציפויים לדפוס ופיגמנטים לדפוס.

 

"אחרי 10 שנים של מימון עצמי, החלטנו שזה כבד מדי לאדם פרטי אחד לממן את החברה בעצמו", אמר לנדא ל"כלכליסט". "העדפנו למצוא משקיע חיצוני". לנדא חיפש משקיע פיננסי, אך אלה ממאנים להשקיע בדרך כלל סכומים גדולים בחברות שטרם החלו בייצור ובמכירות. LDP אמנם קיבלה התחייבות למכירות של מכונות דפוס דיגיטליות בהיקף של כמיליארד דולר, אך הייצור יחל רק בשנה הבאה. במהרה, הבינו בחברת הדפוס של לנדא, הם יידרשו לקבוצת משקיעים גדולה, אם יהיו אלה משקיעים פיננסיים. "אנחנו העדפנו מספר קטן של משקיעים, רצוי משקיע אחד וכשאלטנה התעניינה בהשקעה, התברר לנו שמדובר במשקיע אידיאלי: הוא משקיע פיננסי, וגם אסטרטגי, יש חפיפה רבה בין תחומי הפעילות שלנו, ובו בזמן גם שונות: הם מייצרים חומרים ואילו אנחנו מכונות".

 

הצלחה ללא כל סיוע ממשלתי

 

לנדא יעשה שימוש בסבב הגיוס הגדול להשלמת פיתוח המכונות, ההנדסה והקמת תשתיות ייצור למכונות ולדיו שיוקמו בישראל החל מהשנה הבאה. את החברה, מדגיש לנדא, הוא מימן בעצמו ללא סיוע ממשלתי,ללא המדען הראשי, הלוואות או מענקים.

 

לנדא דיגיטל פרינטינג מפתחת מכונות דפוס המבוססות על דיו ננוגרפי הנחשב לזול, יעיל ומאפשר תהליך ייצור גמיש ומהיר. בליבו של תהליך הדפוס הננוגרפי נמצא הדיו שפיתח של לנדא, המבוסס על חלקיקי צבע זעירים בגודל של כמה עשרות ננומטרים בלבד. תהליך הדפוס מאופיין על ידי נקודות הדפסה חדות ובעלות אחידות גבוהה, שלדברי מעבדות לנדא מציעות מרחב צבע רחב מזה המתקבל בכל תהליך דפוס אחר בארבעה צבעים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x