שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
המלצות ואזהרות

מארק מוביוס: להשקיע במניות של רוסיה וניגריה

"בשביל למצוא מגמות שהתעלמו מהן, צריך לחפש במקומות לא פופולריים. ברגע שהסיטואציה באוקראינה תסתיים, נראה שם התאוששות"; ומי לדעתו תזכה במונדיאל?

ערן סוקול 21:2923.06.14

מארק מוביוס מחזיק בדעה סופר שורית על שוקי ההון. למעשה הוא בטוח שהשווקים הגלובאליים ניצבים בפני סביבה שורית שתארך כחמש שנים, כאשר הזרמת הנזילות חסרת התקדים של הבנקים המרכזיים מסביב לעולם תתחיל להשפיע. השווקים המתעוררים יציגו ביצועים טובים יותר; ניגריה תמשוך תשומת לב רבה; אפילו זימבבואה נראית כמו הזדמנות השקעה מעניינת לדבריו.

"ארה"ב הציגה ביצועים טובים יותר מהשווקים המתעוררים בשנה שעברה, כעת, השווקים המתעוררים חוזרים ומציגים ביצועים חזקים יותר" אמר מוביוס, יו"ר קבוצת טמפלטון שווקים מתעוררים. "בטווח הקצר זה יכול להיות השוק בארה"ב, אירופה או השווקים המתעוררים, אבל בטווח הארוך השווקים המתעוררים יהיו הימור הרבה יותר טוב".

 

מארק מוביוס, יו"ר קרן ההשקעות טמפלטון מארק מוביוס, יו"ר קרן ההשקעות טמפלטון צילום: בלומברג

 

"בדרך כלל, בשביל למצוא מגמות מעניינות שהתעלמו מהן, אתה צריך לחפש במקומות לא פופולריים, וברור שרוסיה היא מקום כזה, בו המטבע ירד, שוק המניות ירד, ובכל זאת הכלכלה היא טובה למדי. ברגע ש'הסיטואציה הזאת' באוקראינה תסתיים, רוב הסיכויים שנראה שם התאוששות כי הם בהחלט רוצים לנוע לעבר כלכלת שוק" אמר מוביוס.

 

למדינות הפחות מפותחות יש את אותם מאפיינים של השווקים המתעוררים "המקוריים" של לפני 25 שנה, כך לפי מוביוס, והן צפויות לצמיחה כלכלית מהירה ולפוטנציאל אדיר ברבע המאה הבאה.

 

"ברור שאפריקה היא המקום החם ביותר, כי היא היבשת הגדולה ביותר במונחים מספריים של מדינות – יש לך שם מיליארד אנשים – והיא מתחילה ממקום נמוך מאד. שיעורי הצמיחה הכלכלית גבוהים מאד".

 

ניגריה היא אחת האהובות עליו, וטמפלטון השקיעה לאחרונה בבנקים במדינה. שווקים נוספים שתופסים את תשומת ליבו של מוביוס כוללים את חוף השנהב, דרום אפריקה, גאנה וזימבבואה. הוא גם הגדיל לאחרונה את היקף השקעותיו בקטאר כווית ודובאי. 

 

לאגוס, ניגריה לאגוס, ניגריה צילום: cc by Jrobin08

 

מה לגבי הסיכון?

השווקים המתעוררים צנחו בתחילת השנה על רקע חששות בנוגע לצמיחה בסין וחוסר היציבות בטורקיה, אולם כעת עלו בחזרה לרמות שנראו לפני כן. מוביוס איננו מודאג: "יהיו לך תנודתיות ונושאי ממשל תאגידי זהים לאלו של השווקים המפותחים" הוא אמר.

 

"תמיד יהיו תיקונים בשוק, ובימים אלה, עם התנודתיות הקיימת בשווקים ברחבי העולם, תיקון של 20% זה שום דבר. כאשר נגיע לצניחה של 30%, אז נוכל להתחיל לדבר על שוק דובי. אבל אנחנו צריכים לצפות לתנודתיות הזאת, והמשקיעים לא צריכים לחשוש. אנו מאמינים כי בחמש השנים הבאות תהיה סביבה שורית בשווקים מסביב לעולם".

 

באשר לתחום בו כלכלות מתעוררות מציגות ביצועים טובים יותר מכלכלות מפותחות על בסיס יום יומי, יש למוביוס העדפה אחת ברורה. לדעתו ברזיל תזכה בגביע העולם, "אני תומך בכולם, אבל במיוחד בברזיל" אמר מוביוס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x