$
בורסת ת"א

האפיק השקלי הארוך דחף את התשואות בחודש מאי

קופות הגמל וההשתלמות של אלטשולר שחם הובילו את התשואות בחודש החולף ובשלוש השנים האחרונות. קופת הגמל של הלמן אלדובי התמקמה במקום הראשון בין הקטנות והשני בענף כולו

ערן סוקול 08:1017.06.14

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות רשמו תשואה ממוצעת של כ־1.2% במאי, כאשר בראש טבלת התשואות זה החודש השני ברציפות נמצא בית ההשקעות אלטשולר שחם עם תשואה של 1.93% בקופת הגמל ותשואה של 1.88% בקרן ההשתלמות. גם בתשואות לטווח הארוך (36 חודשים) אלטשולר שחם נמצא בראש הטבלה, עם תשואה של 31.36% בקופת הגמל ו־30.42% בקרן ההשתלמות. במקום השני נמצאים מנורה מבטחים עם תשואה של 25.25% בקופת הגמל ובית ההשקעות ילין לפידות, עם תשואה של 24.27% בקרן ההשתלמות.

 

בדקו כאן את ביצועיה של קופת הגמל שלכם

 

וכך, מי שפעל במאי בהתאם לאמרה המפורסמת בקרב הפעילים בשוק ההון "Sell in may and go away" , נשאר מאחור. מאי התאפיין בעליות שערים בשוקי המניות בארץ ובחו"ל. בנוסף, עליות שערים באפיק הקונצרני ובאג"ח הממשלתיות הארוכות – השקליות והצמודות – פעלו כגורם חיובי לתשואות הקופות בחודש החולף. האפיק השקלי הראה ביצועים חזקים במיוחד, וככל שהמח"מ התארך כן התגברו התשואות. השחרים הקצרים לטווח של 2–0 שנים עלו ב־0.2%, השחרים הבינוניים לטווח 2־5 שנים עלו ב־1% והשחרים הארוכים לטווח של 5 שנים ומעלה עלו בשיעור חד במיוחד של 3.5%. מדד האג"ח הממשלתיות הצמודות עלה בשיעור של 1.4%. אולם, בחינת תשואותיהן על פי התפלגות טווחי הפדיון שלהן הראתה מגמה מעורבת, כאשר האג"ח לטווח של 2-0 שנים ירדו ב־0.6%, האג"ח לטווח של 5-2 שנים ירדו ב־0.5% ואילו האג"ח לטווח של 10-5 שנים עלו ב־1.1%.

לדברי דני ירדני סמנכ"ל השקעות באלטשולר שחם, "כל אפיקי ההשקעה היו חיוביים ותרמו לתשואה במאי. כשליש הגיע ממדדי המניות ששמרו על מגמה חיובית, מה גם שהמניות שבחרנו הציגו ביצועים טובים יותר מהמדדים. החלק העיקרי שתרם לנו היה החלק האג"חי שתרם יותר מאחוז, מה שנבע בעיקר מירידת תשואות (עליות שערים באג"ח — ע.ס.) בעיקר במח"מים הארוכים. ירידת התשואות נבעה ממגמה כללית של ירידת תשואות בעולם, ובנוסף, מדד אפריל בישראל היה נמוך מאד ביחס לציפיות, והגביר את הצפי להורדת ריבית. מי שהחזיק אג"ח צמודות קצרות, גם קונצרניות וגם ממשלתיות שילם על כך בתשואות במאי.

 

 צילום: עמית שעל

 

"היינו על מח"מ של 5 שנים שהנו יחסית ארוך ביחס למתחרים, אבל הגורם היותר משמעותי שבא לידי ביטוי הוא המח"מ שלנו בתוך החלק האג"חי. כמעט ואין לנו צמודות קצרות וצמודות בינוניות. האמנו שהציפיות האינפלציוניות בישראל היו גבוהות מדי. בעולם המשקיעים כבר הפנימו שהאינפלציה תהייה מאד נמוכה ואף יש חששות מדפלציה, ואילו בישראל המשקיעים הפנימו זאת מאוחר יחסית. אנחנו העברנו נכסים מאג"ח צמודות לשקליות לא קצרות. מהלך זה נשא פירות בצורה משמעותית".

 

 

השקעות מוטות חו"ל

קופת הגמל של בית ההשקעות הלמן אלדובי רשמה במאי תשואה של 1.38% והתמקמה במקום הראשון בין הקופות הקטנות ובמקום השני בבחינת התשואה הכוללת בענף. לדברי רמי דרור, מנכ"ל הלמן אלדובי, בית ההשקעות ממשיך לקצור את פירות המיזוג שביצע עם הדס ארזים: "הדבר סייע לנו להגדיל את מחלקת המחקר שלנו, בהובלתו של מנהל ההשקעות הראשי אילן ארצי. מזה זמן רב אנחנו מחזיקים בתיק שמנוהל לפי הנחת עבודה שהאינפלציה צריכה להיות נמוכה, כך שאנחנו כמעט ללא אג"ח ממשלתיות צמודות וממוקדים באפיק השקלי. אנחנו מחזיקים במח"מים בינוניים ארוכים, כך למשל השחרים במח"מים של 5 שנים ומעלה הניבו כמעט 4% במאי וחלק משמעותי מהתיק הסולידי שלנו הוא בשחרים הארוכים.

 

"בחלק המנייתי, מה שתרם לנו היה הרכב השקעות מוטה חו"ל, עם משקל יתר באירופה ובעיקר בגרמניה שעלתה בחודש החולף ב־3.5%. בשווקים המתעורריםכג ההשקעה שלנו היא מאד סלקטיבית, למשל, הגדלנו לפני הבחירות בהודו את היקף ההשקעה שם, תוך הנחה שאכן התממשה לחילופי השלטון, מה שהעלה את השוק ההודי כ־8%. השילוב זה הוא שבעיקר הניב לנו את התשואה העודפת".

 

 

כמו בקופות הגמל, גם בקרנות ההשתלמות התברגה הקרן המובילה מבין הקרנות הקטנות – מנורה מבטחים השתלמות־להבה כללי – אל המקום השני בבחינת התשואות הכוללות בענף. קרן זו רשמה אמנם תשואה של 1.34% במאי, אולם יוני טל, משנה למנכ"ל ומנהל ההשקעות הראשי של מנורה מבטחים מוכן להבטיח רק דם ודמעות. "אנחנו נמצאים ברמת שפל היסטורית בתשואות האג"ח הממשלתיות והקונצרניות בשל תשואת הבסיס הנמוכה של האפיק הממשלתי וצמצום המרווחים של האפיק הקונצרני מול הממשלתי. רמת מדדי המניות נמצאת פחות או יותר בשיא בכל השווקים המובילים כך שברור שבראייה קדימה קשה יהיה להשיג תשואות גבוהות. למרות זאת, השוק עלול להפתיע. כרגע, שוק המניות לא זול וגם לא נמצא במצב בועתי, אבל הוא מושפע מאד מהעדר אלטרנטיבות. אם הריבית תעלה, נראה שהשוק יגיב לרעה, אבל לא כדאי לנסות לתזמן את השוק אלא לשמור על תיק מאוזן".

 

הורדת ריבית נוספת ביוני

בראייה קדימה אומר ירדני "עקום התשואות בישראל עשה מהלך אגרסיבי של ירידת תשואות במח"מים הארוכים, היום אנחנו בתלילות דומה לתלילות בארה"ב. ככל שזה יימשך, נראה שהסיכוי לראות רווחים משמעותיים מירידת תשואות נוספת הולך ויורד, מה גם שהשוק כבר מגלם את הציפיות להורדת ריבית ל־0.5%. לכן, החלטנו שאנחנו קצת מקצרים את המח"מ מ־5 שנים ל־4.5".

 

גם בהלמן אלדובי צופים הורדת ריבית "באפיק הקונצרני, אנחנו נמצאים בדירוגים גבוהים במח"מים קצרים, תוך ציפייה שהאינפלציה בארץ הולכת להיות שלילית. לכן, ממליצים על הטיה לאפיק השקלי על פני הצמוד" אומר דרור. "אנחנו מעריכים שתהיה הורדת ריבית נוספת בארץ ביוני, זאת על רקע מדד אפריל שהיה נמוך והביא את האינפלציה אל מתחת ליעד של בנק ישראל, ואחרי שראינו באירופה את השקת התכנית המהפכנית של הריבית השלילית על ידי יו"ר הבנק האירופי המרכזי, מריו דראגי.

 

"אנחנו חושבים שהשוק המנייתי ימשיך להיות טוב בתמיכת סביבת הריבית הנמוכה. אנחנו מאמינים בשוק האירופי ובמיוחד בשוק הגרמני. לעומת זאת, בארץ, שם המשחק הוא נזילות" אומר דרור, "עברנו להחזקה במניות גדולות מהמדדים המובילים ת"א 25 ות"א 100, וכבר לא מחזיקים במניות קטנות".

 

בנוגע לשוק המניות בישראל, באלטשולר שחם מתבטאים אפילו בצורה בוטה יותר. "לגבי שוק המניות הישראלי, אנחנו לא כל כך אופטימיים" אומר ירדני. "המון סקטורים נמצאים תחת עננת רגולציה כבדה ואנחנו גם בתהליך של האטה בצמיחה, עם כל המכלול הזה, אנחנו לא מזהים הרבה הזדמנויות בישראל. בעולם, לעומת זאת, יש הרבה יותר הזדמנויות. אבל גם בחו"ל רמות המחירים הן יחסית גבוהות, כלומר אין היום כסף על הרצפה. אבל בהחלט, אם כבר להשקיע במניות, אז לרכז את המאמצים לא בישראל".

 

חברת הביטוח מגדל בלטה לרעה כשהציגה ביצועים פושרים יחסית לענף, עם התשואה הנמוכה ביותר בקופת הגמל - 0.87%, והתשואה הנמוכה ביותר בקרן ההשתלמות – 0.92%. במגדל סירבו להתייחס לביצועי חודש מאי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x