$
מוסף השקעות יוני 2014
מוסף השקעות יוני 2014

המשקיעים והפד: רומן מסוכן

השחקנים בשווקים הפיננסיים התרגלו להתאהב בצעדי המדיניות של הפדרל ריזרב האמריקאי, ולקבל על כך תגמול מהיר ונאה. אולם באחרונה יש המתריעים שהתלות הזאת מעודדת לקיחת סיכונים מוגזמת ואפילו יצירת בועות

מוחמד אל־עריאן 09:1618.06.14

נסיעת הבוקר לבית ספרה של בתי בת ה־11 היא תמיד חוויה מהנה ולא פעם מזכה אותי בתובנות מפתיעות, כפי שקרה בשבוע שעבר כאשר ציינה הילדה עובדה מעניינת, שנעלמה מעיניי, לגבי שובר הקופות האחרון של אולפני דיסני "לשבור את הקרח": "מוזר לראות סרט של דיסני שהמסר הוא שאסור להתחתן עם מישהו שרק פגשנו", אמרה הקטנה.

 

כבר בתחילת הסרט פוגשת הנסיכה אנה את הנסיך האנס בנשף ההכתרה של אחותה, הנסיכה אלזה. אנה והאנס מיד חשים חיבור ביניהם ואכן "מתאהבים". האנס לא מבזבז רגע ומציע לאנה נישואים. היא נענית בחיוב, אולם אחותה אלזה מסרבת להעניק לזיווג את ברכתה.

 

לאנה נדרש רוב רובו של הסרט כדי לגלות כי למעשה האנס הוא רשע אמיתי הזומם להיפטר ממנה ומאחותה הגדולה כדי לקחת לעצמו את כס המלוכה. למזלה של אנה היא פוגשת אדם פשוט ומקסים בשם כריסטוף, שעמו התיידדה במהלך הרפתקאותיה. כריסטוף הוא טיפוס כן ואמין והוא זה הזוכה בסוף בלבה ובידה של אנה.

 

לאחר עשורים רבים שבמהלכם יצאו עשרות סרטים מהסרט הנע של אולפני דיסני, התרגלנו לכך שבאופן בלתי נמנע וצפוי מתאהבת הנסיכה חיש מהר בנסיך הכובש והם מתחתנים "וחיים באושר ובעושר עד עצם היום הזה". אם חלילה מתעוררים אתגרים או מכשולים בדרך (כפי שקורה בעיקר בסרטים מהשנים האחרונות), הרי שהזוג המאוהב מצליח להתגבר עליהם נגד כל הסיכויים ולעשות זאת בהומור.

 

באופן דומה להפתיע, נהנים השחקנים בשווקים הפיננסיים מתגמולים נאים תמורת התאהבותם - המהירה והטוטאלית - בצעדי המדיניות החדשים שנוקט הבנק הפדרלי המרכזי בארה"ב. סיפור האהבה מתפתח באופן דומה לתסריט אופייני של דיסני: אמנם ישנם כמה קשיים לאורך הדרך, אולם השחקנים מתגברים עליהם חיש מהר. סופו של סיפור האהבה הוא שכולם חיים באושר - ובעושר - עד עצם היום הזה: הפדרל ריזרב חש שהוא נמצא בעמדה משופרת שממנה הוא יכול לממש את המנדט הכפול שניתן לו: שמירה על שיעור תעסוקה גבוה וייצוב האינפלציה; ואילו המשקיעים, מצדם, חשים שיש הזדמנות לתגמולים פיננסיים נאים.

 

יו"ר הפד ג'נט ילן משביעה את סטנלי פישר לתפקיד הסגן, בחודש שעבר יו"ר הפד ג'נט ילן משביעה את סטנלי פישר לתפקיד הסגן, בחודש שעבר צילום: רויטרס

 

מערכת היחסים הזו נעשתה כה נוחה עד כי שחקני השוק אימצו ללבם את המנטרה "אין להתנגד לפד", ומסיבה טובה, יש לציין. הפד הוא הבנק המרכזי החזק בעולם. ברשותו מדפסת הכסף של מטבע היתרות העיקרי בעולם. הוא נהנה ממידה לא מבוטלת של עצמאות פוליטית ואופרטיבית שאותה הוא לא חושש לנצל מפעם לפעם.

 

שחקני השוק, מצדם, בהחלט מודעים לכך שהפד זקוק להם כדי למנף את ההשפעה שיש למדיניות שהוא קובע וכדי לממש את המנדט שלו, אשר הורחב בשנים האחרונות, ובצדק, וכיום כולל גם את השמירה על יציבות פיננסית. לשם כך אימץ הפד בשנים האחרונות "שקיפות" גבוהה יותר מול השווקים, וכיום נכון יותר מאי פעם לחלוק עמם את הפרוטוקולים של דיוני קביעת המדיניות שלו. זאת ועוד, כעת אפילו יו"ר המועצה המנהלת של הפד נוהג לקיים מסיבות עיתונאים תקופתיות שאחריהן עוקבים בדריכות הסוחרים בבורסות.

 

מאז המשבר הגלובלי ב־2008 הפך סיפור האהבה הזה סוער במיוחד, בייחוד לאחר שהפד נקט שורה של צעדים בלתי קונבנציונליים במלחמתו בטלטלות שזעזעו את שוק ההון והביאו את הכלכלה העולמית לסף שפל כלכלי. צעדים אלו העמיקו את מעורבותו של הפד באופן פעולתו של השוק, באופן הערכת שוויים של נכסים ובתנודתיות המחירים בשוק. מאידך, השווקים הפכו להרבה יותר תלותיים בפד, וכעת הם דורשים יותר תשומת לב ותמיכה מצדו (ואפילו מגיבים בהתקפי זעם כשאינם זוכים לכך, כפי שאירע לפני שנה).

 

בתחילה ששו הבנקאים המרכזיים בעולם לטפח את סיפור האהבה כאמצעי שיסייע להם להשיג את יעדי הצמיחה, התעסוקה והיציבות האינפלציונית והכלכלית. אולם לאחרונה חלקם חשים אי־נוחות הולכת וגוברת נוכח הקשר האינטימי הזה, והם מתריעים מפני הסכנות הכרוכות בו ובהן נטילת סיכונים מוגזמים ולעתים אף הערכות שווי שעשויות לנפח בועות. ישנם כאלה החוששים שהקשר הקרוב אף עלול לערער את העצמאות הפוליטית שממנה נהנה הפד. רק לפני שבועיים אחד מנגידיו היוצאים של הפד, ג'רמי סטיין, הצהיר כי הפד נמצא בעיצומו של תהליך שינוי מדיניות וההנחיות שלו הפכו ל"כמותיות יותר", "פחות נחרצות" ועל כן פחות מדויקות.

 

ובדיוק כמו הנסיכה אנה בסרט של דיסני, יידרש עוד זמן מה עד שהשווקים יבינו כי מערכת היחסים שלהם עם הפד משתנה - וכך צריך שיקרה - ושכמו בסרט, ישנו סיכוי שתהליך ההפנמה החברתית של התובנה החדשה הזו יהיה כרוך גם בסוג מסוים של הלם. עם זאת, בהחלט ייתכן שהתוצאה הסופית תהיה הרבה פחות דרמטית מזו שבסרט המצויר, וזאת משום שבשונה מהאנס הרשע, הפד לא זומם להשתלט על הממלכה - קרי השווקים.

 

אם כך הרומנטיקה בין השווקים לפד תמשיך לפרוח, אולם היא כנראה תהיה פחות רוויית יצרים ולא סביר כי תהיה זו אהבה ללא תנאי. יש לקוות שעם הזמן תתפתח כלכלה ריאלית נמרצת יותר, שתהיה דומה יותר לכריסטוף הטוב והאמין מהסרט. סיפור האהבה הטוב ביותר עבור השווקים הוא כזה המבוסס על כלכלה ריאלית בריאה ודינמית, היוצרת מקומות עבודה והזדמנויות ליותר אנשים. למרבה הצער, מהבחינה הזו מוקדם מדי לחזות אם כולנו נחיה באושר ובעושר עד עצם היום הזה.

 

הכותב הוא יועץ כלכלי ראשי באליאנס ויו"ר המועצה לפיתוח גלובלי של נשיא ארה"ב

בטל שלח
    לכל התגובות
    x