שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

דיווח שוטף

המסחר בת"א ננעל במגמה שלילית; לאומי איבד 1.8%, שופרסל נפלה ב-4%

ת"א 25 איבד 0.4%, ת"א 100 ירד ב-0.3%, מדד הבנקים איבד 0.7%; IBI על תוכנית ההתייעלות בשופרסל: "יהיה יותר רע לפני שיהיה יותר טוב". פוטאש בוחנת מכירת אחזקותיה בכיל - המניה איבדה 0.8%. ביוליין זינקה ב-10.5%; מחזור המסחר הסתכם ב-873 מיליון שקל

מיקי גרינפלד 17:4310.06.14
ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

17:35 - המסחר בבורסה ננעל במגמה שלילית. ת"א 25 ירד ב-0.4%, ת"א 100 נחלש ב-0.3% ומדד ת"א בנקים איבד 0.7%. מחזור המסחר הסתכם ב-873 מיליון שקל. פוטאש בוחנת מכירת אחזקותיה בכיל - המניה איבדה 0.8%. שופרסלנפלה ב-4% לאחר פרסום תכנית התייעלות.

 

16:35 - יציבות בפתיחת המסחר בניו יורק: דאו ג'ונס, S&P 500 מאבדים בדקות הראשונות עד 0.1%, נאסד"ק נסחר ברמת הבסיס.

 

16:25 - ביוליין מטפסת בשעה האחרונה עד לרמה של 9% - אחת מנקודות האור היחידות במדד הביומד שיורד ב-0.6%, כש-19 מתוך 22 המניות שבמדד נסחרות בירידות.  ביוליין לא פרסמה היום כל דיווח מהותי.

 

16:20 - מעלות מעניקה להנפקה של פז נפטדירוג '+A'. היקף ההנפקה יעמוד על 900 מיליון שקל ע.נ. (להרחבה על ההנפקה ראו עדכון מוקדם).

 

15:40 - המזנקת הגדולה של היום היא מניית אסיה פתוח, עם נסיקה של 37% נכון לשעה זו. לפני יומיים דיווחה החברה כי בעלי השליטה דני מור ואילון ברוך מוכרים את החברה לחברה פרטית בשליטתו של כפיר זילברמן, תמורת המחאת חוב החברה, 10.7 מיליון שקל, לידי הרוכש. על פי הדיווח, לאחר השלמת העסקה תינתן לרוכש הזכות להביא לידי האסיפה הכללית בין השאר הצעת החלטה "למיזוג פעילות עסקית חדשה לחברה".

 

15:10 - מבט מהיר על מניות הבנקים: לאחר הירידה בשיעור של 1.1% במדד ת"א בנקים אתמול, המגמה השלילית נמשכת גם היום עם ירידה של 0.5% נכון לשעה זו. לאומיהוא היורד הגדול עם מינוס 1.2%, מזרחי טפחותיורד ב-0.4%, בינלאומיב-0.3% ופועלים ב-0.1%. דיסקונטהוא היחיד מבין חמשת הגדולים שנסחר במגמה חיובית, עם עלייה של 0.5%. את המחזור הגדול מרכזת מניית לאומי, 17 מיליון שקל. מניית פועלים אחריה עם מחזור של 13 מיליון שקל.

 

14:40 - קבוצת קנדה ישראל, בבעלות ברק רוזן ואסף טוכמאייר, וקבוצת בסר בבעלות נחשון קויתי חתמו על הסכם לשיתוף פעולה להקמת הבניין האחרון בשכונת פארק צמרת בתל אביב בסכום של 220 מיליון שקל. המגדל החדש, הממוקם בחלקו הדרומי של השכונה, צפוי להיות גם הגבוה ביותר ולכלול 50 קומות ו-189 יחידות דיור. העסקה משקפת מחיר של 1.2 מיליון שקל (כולל מע"מ) עבור מרכיב הקרקע ליחידה. 

 

14:10 - סקירת מניות ת"א 25: הרוב הגדול של המניות במדד המוביל נסחר בירידות - 19 מ-25 מניותיו צבועות אדום, כשהמדד עצמו יורד ב-0.4%. כילשיורדת ב-1.6% היא היורדת הגדולה נכון לעכשיו. הסגניות הן החברה לישראל, לאומי ואופקו, שיורדות ב-1.1% כ"א. את המניות החיוביות המעטות מובילה נייסעם עלייה נאה ביותר של 1.7. הבאה אחריה היא מניית דיסקונטשעולה ב-0.5%. החיוביות המעטות האחרות הן בסביבת הפלוס 0.1%-0.2%. את המחזור הגדול מרכזת מניית כיל עם 38 מיליון שקל, ואחריה בפער גדול טבעעם מחזור של 15.5 מיליון שקל.

 

14:00 - דורין פלס, אנליסטית המזון של בית ההשקעות IBI, על ההתייעלות המתוכננת בשופרסל (ראו עדכון מוקדם):

"ההודעה של שופרסל מאתמול בדבר אימוץ אפשרי של תכנית חדשה מתמצתת את השינויים שעובר ענף המזון בשנים האחרונות, כאשר נראה כי התכנית המתגבשת תתמקד דווקא בצמצום שטחי מסחר והתייעלות בניגוד לעקרון ה"התרחבות בכל מחיר" שהנחה את ענף המזון עד לאחרונה. ההאטה בענף מובילה את השחקניות הגדולות לוותר על התרחבות בכל מחיר ולעבור לאסטרטגיית רווחיות, שונה ממה שהורגלנו עד לא מזמן. אנו סבורים כי מדובר על ריענון חשוב בדפוסי ההתנהלות בענף שיוביל בטווח הארוך לתוצאות חיוביות. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי האסטרטגיה החדשה היא ארוכת טווח, כאשר יהיה יותר רע לפני שיהיה יותר טוב על רקע השקעות שיש לבצע, עלויות הכרוכות ביישום החלטות שונות, הפרשות לירידת ערך ועוד.

 

מעניין מה יהיה גורל הדיבידנדים שתחלק שופרסל אם וכאשר תאמץ תכנית חדשה, שכן ידוע כי המנייה מעניקה באופן היסטורי תשואות דיבידנד נאות ביחס לענף. אנו מעריכים כי היקף הדיבידנדים יקטן מעט אך לא יפגע משמעותית, בין היתר עקב צרכי חברת האם דסק"ש בתזרים מזומנים מחברות הבנות ועל רקע העובדה שיתרת המזומנים לחלוקה בשופרסל עמדה על 280 מיליון שקל נכון לחודש מרץ האחרון ואילו יתרת המזומנים והפיקדונות לזמן קצר עמדו על כ- 310 מיליון שקל נכון ל- 31 במרץ".

 

דורין פלס IBI דורין פלס IBI

 

13:30 - אמצעו של יום המסחר, המחזור עומד על 383 מיליון שקל בלבד. מניית כילמרכזת את המחזור הגבוה בבורסה, 36 מיליון שקל. לאומיהבנק הבכיר בשורה זו, עם מחזור של 12 מיליון שקל. במדד ת"א 75 מניות בזןו מליסרון מרכזות את המחזור הגבוה, עם 4.3 מיליון שקל כ"א. קמהדעעם המחזור הגבוה בביומד, 2.7 מיליון שקל.

 

13:00 - האנליסט גלעד אלפר מאקסלנס ברוקראז' התייחס לפרסומים בעיתונות הכלכלית לגבי חשיפת "כלכליסט" בעניין האיום של פוטאש למכירת מניות כיל (ראו עדכון מוקדם). "האמירה של פוטאש לגבי כיל היא משמעותית. לאחר שפוטאש נכשלה בניסיון שלה להגדיל את החלק שלה בכיל לפני כשנה היה אפשר לצפות כבר אז שפוטאש תעדיף למכור מאחר שזו חברה שבאופן כללי לא מסתפקת לאורך זמן באחזקה פיננסית ללא יכולת שליטה. אבל עכשיו כתוצאה מוועדת שישינסקי 2, ההיגיון במכירת האחזקה בכיל נהיה ברור עוד יותר. מס רווחי יתר בגובה 42% מבטיח שבמקרה של התאוששות בשוק האשלג, חלק גדול מהאפסייד יגיע למדינה ולא למשקיעים. כך שלא ברור למה לפוטאש להמשיך להחזיק במניה כזו, כפי שלא ברור למה לאיזשהו משקיע זר יהיה כדאי להמשיך להחזיק בכיל. אני גם לא חושב שמדובר בניסיון ללחוץ על המדינה להמתיק את מסקנות וועדת שישינסקי. ואם כן, אז פוטאש לא מבינה את הפוליטיקה הישראלית. כי מה אכפת למדינה אם פוטאש מחזיקה בכיל או לא? מה שלמדינה חשוב זה לגבות מסים גבוהים וזה מה שהציבור רוצה".

 

12:45 - חברת אלקו, שבשליטת גרשון זלקינד (65%) דיווחה היום (ג') על גיוס של 65 מיליון שקל במסגרת הרחבת אג"ח (סדרה יא'). במכרז למשקיעים מסווגים הוגשו התחייבויות מוקדמות לרכישת 176 מיליון אג"ח, שמתוכם קיבלה אלקו התחייבויות לרכישת 60 מיליון אג"ח. ביקושי היתר אפשרו לאלקו להיענות רק לחלק מההתחייבויות ובכך ליהנות ממחיר של 1.09 שקל לאג"ח, לעומת מחיר המינימום של המכרז שנקבע ל-1.065 שקל לאג"ח.

 

12:15 - סקירה מהירה על המניות הבולטות בת"א 75: נובהבראש המניות הירוקות עם עלייה של 2.1%, אלקטרה צריכהאחריה עם פלוס 1.7% והחברה האם שלה, אלקו, סוגרת את השלישייה הראשונה עם עלייה של 1.4%. המפסידות הגדולות: קמהדעשיורדת ב-3.1%, שופרסלעם הפסד של 2.9% וטאואר שיורדת ב-2.6%. עוד מניה ראויה לציון על רקע הירידה של שופרסל -רמי לוישמאבדת 2.5%. בזן מרכזת את המחזור הגבוה במדד, 2.9 מיליון שקל.

 

11:40 - שני עדכונים בתחומי שכר הבכירים בחברות הציבוריות: למרות התנגדות שר האוצר לפיד, הגופים המוסדיים המחזיקים במניות מזרחי טפחות תמכו ברוב של 73% בשכרו של מנכ"ל הבנק אלדד פרשר, בעלות של 6.3 מיליון שקל בשנה; חברת הייעוץ אנטרופי המספקת המלצות לגופים המוסדיים הודיעה הבוקר ללקוחותיה כי לא תספק להן עוד ייעוץ בנושא הצבעות ביחס לשכר בכירים בגופים פיננסים. זאת עד שתקבל מהם הנחיות כיצד לפעול.

 

11:20 - הירידות בת"א מתחזקות - ת"א 25 ות"א 100 מאבדים בשעה זו 0.4%, מניות הבנקים יורדות ב-0.3% והביומד מאבד 0.7%. 19 מניות ממדד ת"א 25 נסחרת באדום.

 

10:50 - קודם לדיווח של סאניעל הקפאת בקשת ההסדר (ראו עדכון מוקדם) הודיעה החברה כי הדירקטוריון אישר אתמול קבלת הלוואה חודשית מבעל השליטה אילן בן דב בהיקף של עד 138 אלף שקל לחודשים יולי-ספטמבר 2014, לצורך תשלום דמי הנהול לחברה הבת סקיילקס. הלוואות אלה מצטרפות להלוואות קודמות מצד בן דב, העומדות על סך הכול 1,175,500 שקל.

 

10:45 -פז נפט דיווחה הבוקר כי בשלב קבלת ההתחייבויות המוקדמות ממשקיעים מסווגים לקראת הנפקה לציבור של אגרות חוב (סדרה ד') התקבלו התחייבויות מוקדמות בהיקף של 1.5 מיליארד שקל ע.נ., מתוכן אישרה החברה התחייבויות מוקדמות בהיקף של כ-750 מיליון שקל בריבית משתנה - ריבית בנק ישראל בתוספת מרווח בשיעור של 1.65%. בהמשך לתוצאות המכרז החליטה פז נפט להעמיד את סכום הגיוס הכולל על עד 900 מיליון שקל ע.נ., והיא פנתה לחברת הדירוג מעלות לשם קבלת עדכון דירוג. את ההנפקה הובילו לידר הנפקות.  

 

10:15 - סאנימקפיאה את הצעתה להסדר חוב ומוותרת על הפנייה לבקשת אישור בית המשפט, בשל המשבר שפרץ בין החברה הבת סקיילקסלתאגיד סמסונג הקוריאני. סאני מודיעה לפני דקות אחדות לבורסה כי המחלוקות הטכניות והמסחריות שהעמיקו לאחרונה בין סקיילקס שבשליטתה לבין סמסונג - אשר על פי סקיילקס עלולות להיון להן השפעה מהותית לרע ה על יכולתה לעמוד ביעדיה על פי הסכם ההפצה עם סמסונג ולפיכך גם על תזרים המזומנים שלה - "גרמו לשינוי מהותי בהנחות ובתנאי היסוד של הצעת ההסדר באופן שקיום ההצעה במתכונתה הנוכחית, הפך לבלתי ישים". לנוכח זאת, דירקטוריון סאני החליט כי בשלב זה ועד לשינוי הנסיבות ביחסי סקיילקס-סמסונג, לעכב את יישום הצעת ההסדר ולא לבקש את אישור בית המשפט לה. המסחר במניה הופסק עד 10:50.

 

10:00 - אייסקיור מדיקלדיווחה על מכירת שתי מערכות ראשונות של IceSense3™ בארה"ב. לראשונה פועלת החברה על פי מודל עסקי המשלב מכירות של מערכות IceSense3, בשונה מאסטרטגיית החברה עד כה, שהתבססה על השאלתן של המערכות. אייסקיור מדיקל עוסקת במחקר, פיתוח ושווק של מכשור רפואי לטיפול זעיר פולשני בגידולים בעזרת הקפאה.

 

9:55 - מניות בולטות בפתיחה: כילמאבדת 1.6% על רקע הידיעה כי פוטאש בוחנת מכירת אחזקותיה בחברה (ראו עדכון מוקדם); נייסעולה ב-1.8% ומובילה את המניות העולות בת"א 25; שופרסליורדת ב-0.9% לאחר פרסום תוכנית ההתייעלות (ראו עדכון מוקדם).

 

9:50 - פתיחה בירידות קלות בבורסה של ת"א: מדד ת"א 25 יורד ב-0.2% ות"א 100 יורד ב-0.1%. הבנקים ממשיכים את מגמת הירידה של אתמול - מדד ת"א בנקים מאבד 0.3% בפתיחה.

 

9:10 - ענקית האשלג הקנדית פוטאש (Potash) בוחנת מכירת אחזקותיה בכיל. בכנס שהתקיים בשבוע שעבר אמר ווין בראונלי, סמנכ"ל הכספים של פוטאש: "אין לנו כוונה להחזיק במניות אלה לעד". פוטאש המחזיקה ב־14% מהחברה הישראלית, איימה לפני שנה ביציאה מכיל אם המדינה לא תאשר הגדלת אחזקותיה. הפעם פוטאש מאותתת על אפשרות עזיבה על רקע מסקנות ועדת ששינסקי 2 שצפויות לקצץ חצי מיליארד דולר מרווחי כיל השנתיים.

 

8:45 - שותפות חיפוש הגז מודיעין השלימה את העסקה לרכישת זכויות בשיעור של 15% ברישינות דניאל מזרח ודניאל מערב מידי שותפות ישרמאקו. לאחר השלמת הרכישה מתחלקות הזכויות ברשיונות דניאל באופן הבא: ישראמקו - 70%; מודיעין - 15%; חנ"ל - 10%; ו-5% נוספים ל-ATP Oil & Gas Corporation.

 

8:10 - שופרסל בדרך לתוכנית התייעלות: לפי הודעה שפרסמה דסק"ש, המחזיקה ב-47% מהרשת, שופרסל בוחנת סגירת סניפים וצמצום בהוצאות כוח אדם. ההודעה מגיעה כחודש אחרי פרסום דו"ח הרבעון הראשון, במהלכו ספגה שופרסל צניחה של 54% ברווח התפעולי - והרווחיות התפעולית ירדה ל-1.2% מהמכירות - שפל של עשור.

 

מה דעתך על מניית דיסקונט השקעות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

7:40 - בורסת ת"א תיפתח על רקע העליות המתונות שלאמש בניו יורק - המדדים דאו ג'ונס ו-S&P 500 עלו ב-0.1%, נאסד"ק התחזק ב-0.3%. הבוקר באסיה מגמה מעורבת, עם ירידה של 0.7% בניקיי, מול עלייה של 0.4% בהאנג סנג ובשנגחאי. בת"א תופנה תשומת לב בפתיחה למניות הבנקים, כשהשאלה היא האם יצליחו המוסדות הפיננסיים המובילים להתאושש לאחר שאיבדו אתמול 1.1%.

 

בורסה בורסה צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x