$
מט"ח וסחורות

ממשיכים לצבור: מתחילת השנה רכש בנק ישראל 3.3 מיליארד דולר

בחודש מאי רכש הבנק עוד 295 מיליון דולר. מאז חידוש רכישות המט"ח, באפריל אשתקד, רכש כבר בנק ישראל כמות מצטברת של 9.3 מיליארד דולר

אמנון אטד 14:1405.06.14

בנק ישראל ממשיך במסע רכישות הדולרים שנועד להחליש את השקל מול המטבעות החשובים בעולם. בחודש שעבר רכש הבנק כ- 295 מיליון דולר נוספים, ומתחילת השנה מסתכמות הרכישות שלו בכ- 3.3 מיליארד דולר. מאז חידוש רכישות המט"ח, בחודש אפריל בשנה שעברה, רכש כבר בנק ישראל כמות מצטברת של כ- 9.3 מיליארד דולר.

 

 

בחודש אפריל 2013 חידש בנק ישראל את ההתערבות שלו במסחר במט"ח, אחרי הפסקה של כמעט שנתיים שבהן הוא אפשר לשער החליפין להתנהל בצורה חופשית. לדברי בנק ישראל, להתערבות המחודשת שלו במסחר במט"ח יש מטרה כפולה: לפעול בשוק מטבע החוץ "במקרה של תנודות חריגות בשער החליפין אשר אינן תואמות את התנאים הכלכליים הבסיסיים, או כאשר שוק המט"ח אינו מתפקד כיאות", ולרכוש מטבע חוץ במטרה לקזז את ההשפעה של הפקת הגז הטבעי מקידוח תמר על שער החליפין ("המחלה ההולנדית").

 

הנגידה, קרנית פלוג הנגידה, קרנית פלוג צילום: עומר מסינגר

 

תוכנית רכישות המט"ח לקיזוז השפעת הגז הטבעי היא תוכנית שיטתית ומוגדרת היטב, שאמורה להימשך לפחות עד שנת 2018, שבה צפויה להתחיל לפעול "קרן העושר" שתקים הממשלה להשקעת כספי תגמולי הגז בחו"ל. במסגרת תוכנית זו רכש כבר בנק ישראל בשנה שעברה כ- 2.1 מיליארד דולר, והשנה הוא צפוי לרכוש במסגרתה כ- 3.5 מיליארד דולר נוספים.

 

הדולרים הרבים שרוכש בנק ישראל מדי חודש מצטרפים ליתרות מטבע החוץ של ישראל, שנמצאות בניהולו. אולם בחודש שעבר יתרות המט"ח כמעט ולא השתנו ובסוף החודש הן הסתכמו בכ- 86.5 מיליארד דולר.

 

מנתוני יתרות מטבע החוץ החודשיות שמפרסם היום (ד') בנק ישראל מתברר כי הסיבה ליציבות שנרשמה בחודש מאי בגודל היתרות היא התחזקות הדולר מול המטבעות האחרים שבהם מוחזקות יתרות המט"ח. התחזקות המטבע האמריקאי הקטינה בחודש שעבר את שוויו של אותו חלק מהיתרות המוצג בדיווחי בנק ישראל במונחי דולר בכ- 200 מיליון דולר. יתרות המט"ח קטנו בחודש שעבר בכ- 95 מיליון דולר נוספים בשל העברות כספים לחו"ל שביצעו גם הממשלה וגם הסקטור הפרטי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x