$
בורסת ת"א

בזק: הירידה בהכנסות ממכירת נחושת ונדל"ן הביאה לירידה ברווח הנקי

הקבוצה רשמה ירידה של 3.9% בהכנסות ל-2.31 מיליארד שקל עקב הורדת דמי הקישוריות הקווית והירידה בהכנסות פלאפון. הרווח הנקי ירד ב-8% ל-457 מיליון שקל

אופיר דור 09:2829.05.14

קבוצת בזקשבשליטת שאול אלוביץ' מסיימת את הרבעון הראשון של 2014 עם ירידה בהכנסות וברווח הנקי. בזק רושמת הכנסות של 2.31 מיליארד שקל ברבעון הראשון של השנה, ירידה של 3.9% בהשוואה לרבעון מקביל.

 

הירידה בשורה העליונה נובעת מקיטון בהכנסות מטלפוניה קווית פנים ארצית, שהושפעה מהפחתת דמי הקישוריות בתקשורת הקווית שנכנסה לתוקף בתחילת 2014, ומקיטון בהכנסות משירותים סלולריים בפלאפון בעקבות התגברות התחרות.

מה דעתך על מניית בזק:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

ה-EBITDA של קבוצת בזק הסתכם ב-1 מיליארד שקל, ירידה של 8%. בשורה התחתונה רושמת בזק רווח נקי של 457 מיליון שקל, גם כן ירידה של 8% בהשוואה לרבעון המקביל.

 

הירידה ברווח הנקי וב-EBITDA נבעו מקיטון של כ-65 מיליון שקל ברווח ממכירת נדל"ן ונחושת ומעלייה בהוצאות הפרישה המוקדמת. לדברי בזק, פערים אלו קיזזו את השיפור בפעילות הריאלית.

 

ברמת תזרים המזומנים מפעילות שוטפת והתזרים החופשי (תזרים מפעילות שוטפת בניכוי השקעות הדרושות לפעילות השוטפת) נרשמה דווקא עלייה של 7.3% ו-4.3%, בהתאמה. התזרים החופשי הסתכם ב-757 מיליון שקל.

 

מנכ"לית בזק סטלה הנדלר מנכ"לית בזק סטלה הנדלר צילום: בועז אופנהיים

 

החברה המרכזית בקבוצה, בזק הקווית, בניהולה של סטלה הנדלר רשמה ברבעון הראשון הכנסות של 1.08 מיליון שקל –ירידה של 4.6%. בזק מדווחת כי הירידה בהכנסות נבעה מהפחתת מחירי הקישוריות הקווית (הסכום שמועבר לחברות התקשורת הנייחת עבור שיחות טלפון שמסתיימות ברשת שלהן) ב-70% על ידי משרד התקשורת. כמו כן רשמה בזק ירידה בהכנסות מטלפוניה קווית שקוזזו מעלייה בהכנסות משירותי אינטרנט.

 

על רקע אובדן הלקוחות של HOT, בזק מדווחת כי גדלה בכ-104 אלף לקוחות אינטרנט בשנה האחרונה. לעומת זאת, בזק איבדה כ-28 אלף לקוחות טלפוניה קווית אף כי ברבעון האחרון הצליחה למתן את קצב הנטישה וירדה בפחות מאלפיים לקוחות.

 

בזק מדווחת על קיצוץ של 87 מיליון שקל בהוצאות שכר והוצאות תפעול. אולם בשל הירידה בהכנסות ממכירת נדל"ן ונחושת, כאמור, רשמה החברה ירידה של 4.3% ב-EBITDA ושל 4.6% ברווח הנקי ל-332 מיליון שקל. בהתעלם מההכנסות ממכירת נדל"ן ונחושת, עלה ה-EBITDA של בזק הקווית ב-35 מיליון שקל.

 

הנדלר מדווחת כי החברה ממשיכה להאיץ את קצב פריסת הסיבים האופטיים ותגיע למיליון בתים ועסקים – כ-40% מהאוכלוסיה עד סוף השנה. עם זאת בזק עדיין לא מפעילה את תשתית הסיבים האופטיים אלא מכינה אותה בעיקר לקראת הכניסה של מיזם הסיבים של חברת החשמל לשוק.

 

פלאפון

פלאפון רשמה ירידה של 4.9% בהכנסות בהשוואה לרבעון המקביל ואלו הסתכמו בכ-917 מיליון שקל. החברה רשמה ירידה של 10.8% בהכנסות משירותים עקב שחיקת התעריפים ואובדן לקוחות לאור התחרות האגרסיבית בשוק. לעומת זאת בהשוואה לרבעון המקביל רשמה פלאפון עלייה של כ-12% בהכנסות ממכירת ציוד קצה, עקב גידול במכירות של טאבלטים, מחשבים ניידים ואביזרים.

 

ה-EBITDA של פלאפון הסתכם בכ-232 מיליון שקל, ירידה גדולה יחסית של 21.4% בהשוואה לרבעון מקביל. גם הרווח הנקי ירד ל-108 מיליון שקל, קיטון של 29.4%.

פלאפון איבדה במהלך הרבעון כ-11 אלף מנויי סלולר, אך חמור יותר עבורה הוא שהיא רשמה ירידה של 6 שקלים בהכנסה החודשית הממוצעת מלקוח (ARPU) שעמדה על 80 שקל ברבעון האחרון.

 

מנכ"ל פלאפון גיל שרון ציין כי עלות ההסכם הקיבוצי שנחתם עם ועד העובדים ב-2013, שכלל העלאות שכר, בא לידי ביטוי לראשונה בתוצאות הרבעון אך קוזז בצמצום של כ-300 משרות בדצמבר וינואר האחרונים במסגרת פרישה מרצון ופיטורים בהסכמה עם הוועד.

 

גיל שרון מנכ"ל פלאפון גיל שרון מנכ"ל פלאפון צילום: אוראל כהן

 

בזק בינלאומי

בזק בינלאומי ממשיכה להציג נתונים מרשימים עם עלייה של 2.8% בהכנסות, 3.5% ב-EBITDA ו-11.1% ברווח הנקי בהשוואה לרבעון מקביל. הרווח הנקי הסתכם ב-42 מיליון שקל ברבעון הראשון.

 

החברה הסבירה את הגידול בהכנסות מצמיחה במכירות של שירותי האינטרנט, עקב גידול במספר הלקוחות, ובזינוק במכירת פתרונות מחשוב לעסקים.

 

yes

חברת הלוויין ממשיכה לצמוח במספר הלקוחות וברבעון הראשון היא רשמה גידול של כ-6,000 מנויים. נכון לסוף הרבעון יש לחברה כ-607 אלף מנויים, מספר שיא מאז הקמתה.

 

הכנסות החברה עלו ב-5% בעקבות הגידול במספר הלקוחות והסתכמו ב-424 מיליון שקל. גם ב-EBITDA רשמה החברה עלייה של 9.5% ל-143 מיליון שקל. yes אמנם רושמת בשורה התחתונה שוב הפסד של כ-43 מיליון שקל, לעומת 61 מיליון ברבעון המקביל. אולם נתון זה נובע בעיקר מהוצאות המימון על הלוואות שנתנו בעלי המניות לחברה מאז הקמתה. ללא הוצאות המימון החברה רושמת רווח של 38 מיליון שקל ברבעון הראשון, לפני מס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x