$
בורסת ת"א

שיכון ובינוי פותחת את 2014 ברגל שמאל: ירידה של 44% ברווח התפעולי

בין הגורמים לצניחה ברווח: החלשות הדולר ששחקה את ההכנסות בחו"ל, ירידה במחיר הממוצע של הדירות שנמכרו בישראל וסיום פרויקט BOT לשיקום כבישים בצפון

יניב רחימי 11:4727.05.14
ההכנסות של שיכון ובינוי בניהולו של עופר קוטלר ירדו ב-9% ברבעון הראשון של 2014 לעומת הרבעון המקביל אשתקד והסתכמו ב-1.5 מיליארד שקל.

 

בשורת הרווח התפעולי, בניטרול הכנסות חד פעמיות, נרשמה ירידה חדה יותר של 44% ל-131 מיליון שקל, לעומת 233 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. ברבעון הראשון של 2013 נהנתה שיכון ובינוי מרווח של 55 מיליון שקל שנבע מביטול עסקה לרכישת מקרקעין מעריית רמת גן.

  

החולשה בתוצאות של שיכון ובינוי באה לידי ביטוי כמעט בכל מגזרי הפעילות של החברה. מגזר תשתית ובניה בחו"ל סבל מירידה של 5.7% בשער הדולר הממוצע במהלך הרבעון הראשון של 2014 לעומת הרבעון המקביל אשתקד, עובדה שהשפעתה מתבטאת בירידה של כ-40 מיליון שקל בהכנסות המגזר שהכנסותיו ירדו גם כתוצאה מסיום עבודות באוגנדה ובטנזניה.

  

עופר קוטלר עופר קוטלר צילום: סיוון פרג'

 

מגזר יזמות נדל"ן בישראל שבמסגרתו פועלת שיכון ובינוי נדל"ן בתחום הדירות למגורים הציג רווח של שיכון ובינוי 21 מיליון שקל בלבד, ירידה של 86% לעומת הרווח ברבעון המקביל אשתקד. ברבעון הראשון של 2014 מכרה שיכון ובינוי 176 דירות, לעומת 170 דירות שנמכרו אשתקד. למרות זאת נרשמה צניחה ברווח היות שהמחיר הממוצע של הדירות שאוכלסו השנה היה נמוך יותר ועמד על 1.1 מיליון שקל לפני מע"מ, לעומת מחיר ממוצע של 1.5 מיליון שקל לפני מע"מ אשתקד. נוסף לכך, גם שיעור הרווח הגולמי במגזר יזמות נדל"ן בישראל רשם ירידה ל-17% לעומת 34% ברבעון המקביל אשתקד שבו נמכרו דירות שניבנו על קרקעות הסטוריות. אלו רשומות בספרי שיכון ובינוי בעלויות נמוכות יותר והניבו לחברה שיעורי רווח גבוהים יותר.

 

מה דעתך על מניית שיכון ובינוי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
המגזר היחיד שרשם עלייה בהכנסות ברבעון הראשון הוא תשתית ובנייה בישראל שנהנה מצמיחה של 25% שהזניקה את ההכנסות ל-564 מיליון שקל. זאת הודות לפרויקט ביג באשדוד ועליה בפעילות מפעלי הבטון והבניה הטרומית. אולם כאן מסתיימות החדשות הטובות ביחס למגזר זה, שלמרות הצמיחה המרשימה בהכנסות, רשם צניחה של 52% ברווח המגזרי ל-12 מליון שקל. הירידה ברווח נובעת בין היתר מתמהיל שונה המוטה לתחום הכבישים על חשבון פרויקטי BOT.

 

בסעיף הוצאות הנהלה וכלליות שהסתכם ברבעון הראשון של 2014 ב-90 מיליון שקל, נרשמה עלייה של כ-14 מיליון שקל בעיקר בשל הוצאות שכר עבודה והוצאות נלוות בגין עלויות תוכנית תגמול למנהלים, וכן בשל הוצאות עבור ייעוץ בגין מגה מכרזים ששיכון ובינוי מתמודדת בהם . צבר ההזמנות של שיכון ובינוי שמר על רמת השיא והסתכם בסוף מרץ ב-10.4 מיליארד שקל, מתוכם כ-7.5 מיליארד שקל מיוחסים לפעילות בחו"ל.

 

סעיף עלויות המימון המתיק את הגלולה המרה של שיכון ובינוי ברבעון הראשון של 2014 הודות לירידה של 15 מיליון שקל בהוצאות המימון שנרשמו ברבעון. הירידה נובעת ממדד המחירים ברבעון שעמד על מינוס 0.7%, לעומת מדד שנותר ללא שינוי ברבעון המקביל אשתקד ומירידת ריבית הפריים. מנגד, נרשמה עליה בהוצאות המימון בשל העליה בנפח האשראי של שיכון ובינוי שקזזה את תרומת המדד השלישי וריבית הפריים הנמוכה. בסוף הרבעון הראשון הסתכם החוב הפיננסי נטו של שיכון ובינוי ב-3.5 מיליארד שקל.

 

הפעילות של שיכון ובינוי מבוססת על פרויקטים ארוכי טווח ותוצאות של רבעון אחד חלש לא בהכרח מעידות על חולשה כמו שרבעון אחד חזק לא מבשר על שגשוג. אולם אם התוצאות החלשות שהציגה שיכון ובינוי ברבעון הראשון של השנה ימשכו גם ברבעונים הבאים, בעלי המניות צריכים להיות מודאגים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x