שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

דיווח שוטף

הבורסה ננעלה בעליות; מדד ת"א 100 קפץ ב-1.1%

ת"א 25 עלה ב-0.9% ומדד הבנקים טיפס ב-0.5%. מניות הפארמה והטכנולוגיה ככבו על רקע העליות בוול סטריט - טבע עלתה ב-1.8%, פריגו ב-2.8%, אופקו ב-4.4% ונייס ב-2.5%. מחזור המסחר - 527 מיליון שקל

מיקי גרינפלד 16:3225.05.14
ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

16:30 - פתיחת שבוע חיובית בבורסה של תל אביב. מחזור המסחר הסתכם ב-527 מיליון שקל, כאשר טבע ריכזה מחזור של 52 מיליון שקל.

 

15:40 - אחד הביטויים ליום החיובי - כל המדדים הענפיים של הבורסה המקומית נסחרים בעליות. זהו יום מעודד במיוחד למניות הטכנולוגיה והביומד: מדד ת"א טק עילית מטפס ב-2.1%, בלוטק 50 עולה ב-2%, ת"א טכנולוגיה עולה ב-1.8% ומדד הביומד מטפס ב-2%. יום מוצלח גם למניות הנדל"ן - ת"א נדל"ן 15 עולה ב-1.4%. בתחתית הרשימה מדד הבנקים ומדד ת"א נפט וגז, שניהם עם עלייה של 0.4% בלבד.

 

15:20 - סקירת מניות מדד ת"א 75, שעובר יום חיובי במיוחד - רק 9 מניות מתוך ה-75 שבמדד נסחרות בירידות.

מבטח שמירשמרכזת עניין רב בשל עסקת תנובה היא אחת מ-9 היורדות. העולה הגדולה נכון לשעה זו היא סיליקוםשמטפסת ב-5.1%. שנייה קומפיוג'ןשעולה ב-4.5% ושלישית לייבפרסון שעולה ב-3.8%. עוד מהעולות הגדולות הראויות לציון - אלוטשמתחזקת ב-3.6% וטאואר עם עלייה של 3.3%. בצד השלילי, פרוטליקסו אגוד מובילים את הירידות עם היחלשות של 1.9%, בזן וקרור חולקים את המקום השלישי עם מינוס 1%.

 

14:45 -עוד שתי מניות שמזנקות היום בת"א:

קדימהסטםקופצת ב-8.9%, לאחר שדיווחה על הסכם עם חברת פארמה בינ"ל גדולה מסגרת למתן שירותים לסריקת תרופות המיועדות לטיפול בטרשת נפוצה. במסגרת ההסכם, קדימהסטם תבצע סריקה של תרכובות ו/או תרופות ו/או מוצרי ביו דומים על תאים שמקורם בתאי גזע בהתאם להזמנות עבודה ספציפיות שיועברו לה מהחברה הבינ"ל או חברות קשורות לה, תמורת עמלות. תקופת ההסכם היא לשנתיים ושני הצדדים יכולים לסיימו בהודעה של 90 יום מראש.

נקסט ג'ן ביומדמזנקת ב-9.6% לאחר שדיווחה כי דרמיפסור שבשליטתה (98.6%) קיבלה הודעה כי בתאריך ה-13 למאי אושר סופית לרישום פטנט החברה בישראל המגן על תרכובות המכילות קלציפוטריאול וניקוטין אמיד לטיפול בעור, ומגן, בין היתר, על הקניין הרוחני הייחודי שפיתחה החברה לטיפול במחלות ונזקי עור. הפטנט האמור צפוי לפקוע בשנת 2025. דרמיפסור עוסקת בפיתוח תרופות לטיפול מקומי במחלות עור.

 

14:15 - סקירת מצב מניות ת"א 25:  

העולות:

אופקומובילה את המדד עם עלייה של 4.1%, פריגואחריה עם עלייה של 2.9% וטבע שלישית עם פלוס 1.9%. גם נייסרושמת יום חיובי מאד ועולה ב-1.8%.

היורדות:

9 מניות במדד נסחרות בירידות נכון לשעה זו, פז נפטבהובלה יורדת ב-0.8%, החברה לישראליורדת ב-0.5% ועזריאלי ב-0.4%.

הבנקים:

מדד ת"א בנקים עולה ב-0.3% - פועלים ודיסקונט עולים ב-0.5%, לאומיעולה ב-0.2%, מזרחי טפחות מתחזק ב-0.4%, ובינלאומי נסחר ביציבות.  

 

13:40 - בנק אגודסיים את הרבעון הראשון עם ירידה של 34% ברווח הנקי ל-23 מיליון שקל, לעומת 35 מיליון שקל בתקופה המקבילה. תשואת הרווח הנקי להון הסתכמה ב- 4%, לעומת 6.5% בתקופה המקבילה אשתקד. בסעיף הכנסות ריבית נטו רשם הבנק ירידה של 12% ל-141 מיליון שקל. הכנסות שאינן מריבית גדלו ב-6% ל-103 מיליון שקל. היתרה הממוצעת של פקדונות הציבור קטנה ב-2% ל-29,683 מיליון שקל. - קיטון של 2% .

 

13:15 - המשביר החזקות, שבשליטת רמי שביט,תקצה להכשרה ביטוח, שבשליטת אלי אלעזרא, 12% ממניותיה. התמורה מהעסקה תוזרם לתוך החברה ותייצר למשביר לצרכן מקורות חדשים לשירות החוב. העסקה צפויה להיחתם בהמשך היום.

 

13:00 - מחציתו של יום המסחר, המחזור עומד על 275 מיליון שקל בלבד. טבעעם המחזור הגדול בבורסה - 29 מיליון שקל. מבין מניות ת"א 75 אפריקהמרכזת את המחזור הגבוה ביותר, 4.3 מיליון שקל.

 

12:30 - בסקר שערך בית ההשקעות פסגות בקרב מאות יועצי השקעות, עולה כי כ-65% מהיועצים בבנקים מעריכים שבנק ישראל יותיר מחר את הריבית ברמתה הנוכחית - 0.75%. שאר היועצים מעריכים שהריבית דווקא תופחת ב-0.25%. בסקר הריבית של "בלומברג", עולה כי 10 אנליסטים בלבד מתוך 18 סבורים שבנק ישראל יותיר את הריבית על כנה.לקראת הריבית מחר. אלה הן כמה מתחזיות תחזיות האנליסטים הבכירים הפועלים בשוק:

 

יונתן כץ מלידר שוקי הון: "אנו מעריכים שהריבית תרד מחר, על רקע אינפלציה נמוכה (בגבול התחתון של יעד האינפלציה) וצמיחה נמוכה ברבעון א'. המשך ירידה בקצב האינפלציה השנתית אל מתחת ל- 1% צפויה ליצור לחץ למהלכים מוניטאריים נוספים, כגון קביעת ריצפת שע"ח".

הלמן אלדובי: אנחנו מאמינים כי הסיכוי להורדת ריבית עלה מעט, אך לאו דווקא בגלל נתוני התוצר המאכזבים אלא בעיקר בגלל סביבת האינפלציה הנמוכה במיוחד, שלהערכתנו עוד צפויה להמשיך ולרדת. מנגד, העובדה שראינו את הדולר מתחזק בימים האחרונים עשויה לעכב את הורדת הריבית מבחינת בנק ישראל".

דודי רזניק, מנהל מחקר אג"ח לאומי שוקי הון: "על רקע ירידת סביבת האינפלציה והחולשה בצמיחה ברביע הראשון של השנה צפוי בנק ישראל להוריד הריבית פעם נוספת, ככל הנראה, כבר בהחלטה השבוע".

אלכס זבז'נסקי, הכלכלן הראשי במיטב דש: "בשבוע שעבר כתבנו שהחלטת הריבית של בנק ישראל תלויה במידה רבה בפרסום נתוני הצמיחה. לאחר נתוני התוצר המאכזבים שינינו את ההערכה וכעת אנו מניחים שבנק ישראל יבצע הפחתה בריבית. יחד עם זאת, יש לציין שהחיכוך בין בנק ישראל למשרד האוצר בנושא הגירעון, שעלה מדרגה בשבוע שעבר, עשוי לתמוך בעמדה נגד הורדת הריבית".

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי בפסגות: "בנק ישראל יפחית את הריבית בחודשים הקרובים אך לא בטוח שכבר מחר. יתכן ולאור העובדה שכבר כמעט ולא נשארה לבנק תחמושת מוניטארית הוא ימתין לראות אם הנתונים האחרונים יתעדכנו מעט כלפי מעלה בטרם יפחית שוב את הריבית".

12:20 - עדכוני דירוג של מעלות:

נצבא: דירוג AA'' באופק יציב לאיגרות חוב שיונפקו על ידי החברה בהיקף של עד 270 מיליון שקלע.נ.

מגה אור: דירוג 'A-' באופק חיובי להנפקת איגרות חוב מסדרה ה' בהיקף של עד 80 מיליון שקל ע.נ.

ברוקלנד אפריל: דירוג 'BBB+' באופק יציב לאגרות חוב שיונפקו על ידי החברה בהיקף של עד 120 מיליון שקל ע.נ.

  

11:50 - המלצות שבועיות בתי השקעות:

הלמן אלדובי: "בנוגע לשוק האג"ח, אנחנו מאמינים כי למרות שהמרווח של האג"ח הממשלתי מול האג"ח האמריקאי נמצא בשפל, זה עוד עשוי להמשיך ולרדת על רקע שיפור בנתונים בארה"ב והמשך צמצום תכנית הרכישות של ה- FED למול החולשה בנתונים המקומיים כפי שהוזכר קודם לכן. בהתאם לכך, ההעדפות שלנו באפיק הממשלתי הן מח"מ בינוני-ארוך עם משקל עודף לאפיק השקלי".

מיטב דש: אנו ממליצים על מח"מ של כ- 3-4 שנים בתיק; אנו ממשיכים להעדיף את האפיק השקלי על פני הצמוד; האטה בצמיחת המשק מצדיקה המשך הסתת השקעות באפיק המנייתי לחו"ל.

לאומי שוקי הון: אנו ממליצים על מח"מ אחזקות של כ-4 שנים; נותנים עדיפות להשקעה באפיק השקלי הלא צמוד (כ-65%-70% מהתיק הכולל). בשקלים הלא צמודים תלילות העקומים ממשיכה להיות גבוהה בעיקר בחלק הארוך של העקום. על רקע סביבת הריבית הנמוכה הצפויה אנו ממליצים על אחזקת המח"מ דרך האיגרות הארוכות בשילוב מק"מ; בחלק הארוך ביותר של העקום, כאמור, נמשכת תלילות גבוהה מאוד בטווח של 30-10 שנה, הן בעקום הצמוד והן בעקום השקלי. לפיכך, אנו ממליצים על השקעה בסדרות הארוכות ביותר לטווח של 20 שנה ומעלה חלף השקעה בטווח 10 שנים; המרווחים ביחס לעוגן המק"מ באיגרות החוב השקליות בריבית משתנה ממשיכים להיות נמוכים יחסית, ולכן אנו ממליצים להשקיע במק"מ לשנה חלף השקעה באיגרות אלו; בשל הקורלציה ההולכת וגדלה בין התשואות המקומיות לתשואות הארוכות בארה"ב, ועל רקע ירידת התשואות בארה"ב, מומלצת המשך אחזקת פוזיציית שורט על האג"ח הממשלתי הארוך בארה"ב כרכיב ביטוחי לתיק האג"ח המקומי.

 

11:20 - המלטפרסמה דוחות מרשימים: מכירות החברה ברבעון הראשון טיפסו ב-23% ל-23.4 מיליון דולר, מול מכירות של 19.1 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. הגידול מיוחס בעיקר לזינוק של כ-47% במכירות המוצרים האולטרה נקיים (לתעשיית המוליכים למחצה) לרמה של 6.7 מיליון דולר. כמו כן נרשם גידול של כ-15% במכירות מוצרים לתעשייה התהליכית ל-16.7 מיליון דולר. הרווח התפעולי הסתכם בכ-3.2 מיליון דולר (כ-13% מהמכירות), לעומת כ-1.2 מיליון דולר (כ-6% מהמכירות) ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי רשם גם הוא גידול משמעותי והסתכם בכ-2.5 מיליון דולר (כ-11% מהמכירות) לעומת 724 אלף דולר (כ-4% מהמכירות) ברבעון המקביל אשתקד. ועוד נתון חיובי לסיום: תזרים מזומנים מפעילות שוטפת הסתכם בכ- 3.8 מיליון דולר לעומת לעומת תזרים בסך של 393 אלף דולר בתקופה המקבילה אשתקד.

  


 

10:55 - החברות אלקטרהו ישראל קנדה הודיעו (כ"א בדיווח נפרד) כי חברת מורגל (Morgal Investments) שבהחזקתן - 50% לאלקטרה, 44.5% לישראל קנדה - המחזיקה בזכויות הבעלות במקרקעין בשטח כולל של כ-2,400 דונם בסנט פטרסבורג, התקשרה בהסכם הצהרת כוונות במתווה לא מחייב עם עיריית סנט פטרסבורג, לקידום פרויקט פלנטוגראד, המסדיר את הקמת התשתיות העירוניות, מבני הציבור ומוסדות החינוך לכשיוקם פרויקט פלנטוגראד. במסגרת המתווה הצהירו הצדדים כי בכוונתם לפעול ולתרום במשותף לקידום פרויקט פלנטוגראד, ובין היתר ישתפו הצדדים פעולה בהקמת התשתיות העירוניות שיידרשו לפרויקט פלנטוגראד. עיריית סנט פטרסבורג תנקוט בפעולות הנחוצות, בכפוף לדין, על מנת לתמוך בפרויקט פלנטוגארד וכן תעניק למורגל את הסיוע המלא ליישום הפרויקט. לצורך כך תוקם ועדה שתכלול את נציגי שני הצדדים.

הסכם הצהרת הכוונות הינו לתקופה בלתי מוגבלת בזמן והוא יהיה בתוקף עד למועד בו מי מהצדדים יודיע לצד האחר על פקיעתו בהודעה בכתב, של חודש ימים מראש.  

 

10:40 - ב.יאירלא סיימה עם התנודות החזקות - בשעה הפותחת של היום רושמת המניה נפילה של 5%.

 

10:30 - קסטרו סיימה את הרבעון הראשון עם יציבות בשורה העליונה וירידה חדה בשורה התחתונה. על רקע החורף היבש, העיתוי השונה של חג הפסח וסגירת חנויות לרגל שיפוצים הצליחה החברה לשמור על יציבות בהכנסות, שהסתכמו ב-197.7 מיליון שקל - אך הפגיעה ברווח היתה קשה: צלל ב-83% ל-2.37 מיליון שקל.  

 

10:10 - אינסולייןהודיעה הבוקר על העמקת החדירה לשוק הסוכרת בגרמניה, גם מעבר להסכם שנחתם עם BARMER, המבטח הגדול בגרמניה בתחום הסוכרת. אינסוליין והמבטח IKK, הנמנה על המבטחים הגדולים בגרמניה ומבטח מספר משמעותי של חולי סוכרת, נמצאים בדיאלוג למתן שיפוי ביטוחי למוצר ה – InsuPad עוד בטרם התקבל האישור הקטלוגי. אינסוליין מנהלת מגעים גם עם מבטחים נוספים, במקביל לתהליך לקבלת האישור הקטלוגי.

 

10:05 - סקירה מהירה של הפתיחה: מניות הפארמה מככבות, כשטבע ופריגו עם פלוס 2.1%, אופקוקופצת ב-4.1% ומדד תא ביומד בעלייה רשימה של 1.6%. אינסולייןעם זינוק של 6% מובילה את המדד, ואחריה קומפיוג'ןשעולה ב-5%. בשוק האג"ח הממשלתי ממשיכה מגמת העליות. האג"ח הממשלתי השקלי ל-10 שנים מתחזקת ב-0.2%, כשהתשואה יורדת ב-0.3% ל-2.93%.

 

10:00 -ביו ויומדווחת על גידול של 22% בהכנסות ברבעון הראשון ל-7.1 מליון שקל - מול הכנסות של 5.86 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הגידול בהכנסות נבע ברובו מגידול בהיקף המכירות של מערכות חדשות. החברה עברה לרווח תפעולי של 107 אלף שקל, לעומת הפסד של 612 אלף שקל ברבעון המקביל ב-2013. החברה סיימה את הרבעון עם רווח נקי מזערי של 7,000 שקל – מדובר בהישג נאה, לאחר שאת הרבעון המקביל סיימה בהפסד של 640 אלף שקל.

 

9:50 - פתיחה חיובית למדי של שבוע המסחר בת"א: המדדים ת"א 25 ות"א 100 עולים ב-0.5%. טבע ואופקו בעלייה של 2.2% ו-4% בהתאמה.

 

9:35 - ארז צדוק מקרנות אביב:

"אנחנו מחזקים את המלצתנו להגדיל את החשיפה למניות בחו"ל לפחות ל-60% מתיק המניות. בחלק הישראלי כדאי להתמקד בחברות שמתמקדות בייצוא. באג"חים כדאי להתמקד בקצרות. ייתכן שהריבית תרד בעוד רבע אחוז אך מנגד העלאת הריבית גם היא מתקרבת והתשואות יעלו עוד קודם לכן, כך שאנחנו צפויים לירידות מחירים באג"חים וכדאי להימנע מזה בשנה-שנתיים הקרובות".

 

9:20 - חברת הנדל"ן האמריקאית אקסטל (Extell) השלימה בסוף השבוע את השלב המוסדי בגיוס הענק והראשון שלה. החברה הנפיקה אג"ח בדירוג A2 וזכתה לביקושי יתר של כ-1.3 מיליארד שקל - מול כוונתה הראשונית לגייס סכום של עד 700 מיליון שקל. אקסטל ניצלה את המקסימום האפשרי לשלב המוסדי וגייסה בפועל כ-945 מיליון שקל. הריבית שנקבעה במכרז המוסדי הינה 4.95%. מידרוג עדכנה הבוקר כי אישרה את הגדלת הגיוס בדירוג זהה לזה שניתן במקור: "בהמשך לדוח הדירוג הראשוני, מידרוג מאשרת דירוג A2 באופק יציב לסדרת אג"ח חדשה בסך של עד 1,050 מיליון שקל ע.נ. אותה תנפיק חברת Extell Limited וזאת חלף 700 מיליון שקל ע.נ. כפי שפורסם בדוח הדירוג הראשוני מחודש מאי 2014. בכוונת החברה לבצע גידור של תמורת ההנפקה השקלית אל מול השינוי בשער החליפין של השקל מול הדולר. התמורה תשמש בעיקר לפיתוח הקרקעות והפרויקטים הקיימים במנהטן וכן לפעילות השוטפת".

 

8:40 - טבעחוזרת מניו יורק עם פער ארביטראז' נאה (כאמור בעדכון המוקדם) ועל רקע עדכון ההמלצה של גולדמן זאקס ממכירה להחזק, לצד ההמלצה על רכישת אופציית פוט לביטוח מפני ירידה חדה במקרה של יציאת גרסה מתחרה לקופקסון לשוק.

 

מניות ישראליות שימקדו תשומת לב: מבטח שמיר- המשקיעים ימשיכו להמתין להחלטה בשאלת ההחלטה על המשך ההחזקה במניות תנובה או מכירתן לברייטפוד הסינית והשגת רווח ענק מיידי; ב.יאיר - פרשת החשדות בהונאה ממשיכה להתגלגל, והשאלה היא אם המשקיעים סיימו את התמחור הזמני של האירועים או שהתנועות החדות במניה יימשכו.

 

8:05 - מבין המניות הדואליות חוזרות לת"א, אלה עם פערי הארביטראז' הבולטים:

 

פער חיובי

טבע- 2.6%; פריגו- 2.3%; טאואר- 3.8%; אופקו- 4.7%; קומפיוגן- 5.1%; אלביט הדמיה - 5%; אלוט- 2.5%;בי קומיונייקישנס- 2.6%; סיליקום- 4.1%; פוטומדקס- 2.8%; אודיוקודס- 3.3%.

 

פער שלילי

כן פייט- 5%; אקס טי אל- 5.1%; סיירן- 2.3%; תפרון - 8.8%; רובוגרופ- 20%; סקיילקס- 4.8%.

 

מה דעתך על מניית טאואר:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

7:30 - הבורסה בתל אביב תיפתח את השבוע האחרון של דוחות הרבעון הראשון, על רקע הנעילה החיובית של השבוע בבורסות של ניו יורק. ביום שישי נסגרו המדדים בניו יורק בעליות קלות, וסגרו בכך רצף של שלושה ימים חיוביים - כשמדד S&P 500 חוצה לראשונה את סף 1,900 נקודות עם עלייה של 0.4% ל-1,900.53 נקודות. בסיכום שבועי רשם המדד עלייה נאה של 1.3%. דאו ג'ונס עלה בשישי ב-0.4% וסגר עלייה שבועית של 0.7%. נאסד"ק טיפס ב-0.8% ובסיכום שבועי קפץ ב-2.3%.

 

מדד שמרכז עניין רב בימים האחרונים הוא ראסל 2000, מדד המניות הקטנות, שקפץ גם ביום שישי ב-1.1% וסיים את השבוע בעלייה מרשימה של 2.1% לרמת שיא מאז מאי 2013.

 

עוד סיבה לאופטימיות מניו יורק: שלושת המדדים המובילים נכנסו לסוף השבוע במתחם הירוק ביחס לנקודת הפתיחה של השנה. המדדים דאו ג'ונס ונאסד"ק עלו ב-0.2% מתחילת ינואר ו-S&P 500 עלה ב-2.8%.

 

בורסת ת"א בורסת ת"א צילום: שאול גולן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x