$
שווקי חו"ל

ארה"ב: הפתעה לטובה בשוק התעסוקה, אכזבה מהייצור התעשייתי

מספר הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה ירד לרמת שפל של 7 שנים, לעומת זאת הייצור התעשייתי בחודש אפריל התכווץ ב-0.6%

ערן סוקול 16:1815.05.14

שורת נתוני מאקרו מעודדים פורסמו היום (ה') לפני פתיחת המסחר בארה"ב. מדד המחירים לצרכן, הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה ומדד הייצור של האמפייר סטייט, כולם עמדו מעל תחזיות האנליסטים. בהמשך נרשמה אכזבה מהייצור התעשייתי לחודש אפריל. 

לאחר פתיחת המסחר בניו יורק (17:00 שעון ישראל) פורסם מדד הייצור של הפד (מחוז פילדלפיה) לחודש מאי שהפתיע לטובה והראה קריאה של 15.4 נקודות, כאשר הצפי בשוק היה לקריאה של 13.9 נקודות, ולעומת קריאה של 16.6 נקודות בחודש הקודם. במדד זה, קריאה של מעל 0 נקודות מצביעה על שיפור בתנאי הייצור, ולהפך.

 

לעומת זאת, מדד שוק הדיור של NAHB רשם החודש קריאה של 45 נקודות, המשקפת את הרמה הפסימית ביותר שנרשמה מזה שנה. הצפי בשוק היה לקריאה של 49 נקודות, לעומת 47 נקודות בחודש הקודם. ככלל, קריאה נמוכה מ-50 מצביעה על פסימיות לגבי מכירות הבתים ולהפך.

 

אכזבה נרשמה מנתוני הייצור התעשייתי לחודש אפריל שפורסמו מעט לפני פתיחת המסחר בניו יורק (16:15 שעון ישראל) והראו ירידה בשיעור של 0.6% בהיקף הייצור, כאשר צפי האנליסטים היה לעלייה של 0.4% ולעומת עלייה של 0.9% בחודש הקודם.

 

מוקדם יותר (15:30 שעון ישראל) נתוני הליבה של מדד המחירים לצרכן (Core CPI) לחודש אפריל הפתיעו לטובה. הנתונים הראו עלייה בשיעור של 0.2%, בדומה לנתון שפורסם בחודש הקודם ולעומת הצפי לעלייה של 0.1%.

 

נתוני הליבה של מדד המחירים לצרכן מודדים את שיעור השינוי במחירי הסחורות והשירותים שנרכשו על ידי הצרכנים, מלבד מזון ואנרגיה, אשר מהווים כרבע ממדד המחירים לצרכן, אולם נוטים להיות תנודתיים מאד ולעוות את המגמה הראשית, לכן נחשבים כנתונים בעלי השפעה רבה יותר על שוק ההון. ברמה הכוללת, הראה מדד המחירים לצרכן עלייה בשיעור של 0.3%, בהתאם לצפי האנליסטים ובדומה לחודש הקודם.

 

הפתעה לטובה במספר הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה הפתעה לטובה במספר הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה צילום: בלומברג

 

במקביל, לפי נתונים שפרסם משרד התעסוקה בארה"ב, מספר האמריקאים שהגישו בקשה לדמי אבטלה בפעם הראשונה ירד בחדות זה השבוע השני ברציפות, לרמה הנמוכה ביותר שנרשמה מאז מאי 2007, אולם חלק מהירידה מיוחס לחופשת חג הפסחא המאוחרת. נתוני התעסוקה הראו כי בשבוע החולף נרשמו 297 אלף דרישות ראשוניות לדמי אבטלה, לעומת הצפי ל-321 אלף דרישות חדשות ו-319 אלף דרישות שנרשמו בשבוע הקודם.

 

בנוסף, מדד הייצור של האמפייר סטייט הראה קריאה של 19 נקודות, הרמה הגבוהה ביותר שנרשמה במדד מאז אמצע 2010 וגבוהה מהצפי לקריאה של 5.5 נקודות ולעומת קריאה של 1.3 נקודות שנרשמה בחודש הקודם. גם במדד זה, קריאה של מעל 0 נקודות מצביעה על שיפור בתנאי הייצור, וקריאה שלילית מצביעה על נסיגה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x