$
בורסת ת"א

אקסלנס: "כיל עשויה לקפוץ ב-9% לאחר פרסום המלצות ששינסקי 2"

להערכתו של גלעד אלפר, חוסר הוודאות הביא לתמחור חסר של המניה, לכן, גם הכפלת שיעור התמלוגים תגדיל את שווי השוק ב-700 מיליון דולר

ערן סוקול 21:1801.05.14
מסקנות הביניים של וועדת ששנסקי 2 יוגשו אחרי יום העצמאות, כך על פי ההערכות בשוק ההון. לחברות יינתנו שלושה שבועות להגיב על המסקנות, ייעשו שימועים, ולאחר מכן יוגשו המסקנות הסופיות. להערכת גלעד אלפר, אנליסט באקסלנס ברוקראז' "אם הוועדה תמלץ להכפיל את גובה התמלוגים שמשלמת כילבפועל, המניה תעלה ב-9%". כך עולה מעבודתו שהגיעה היום (ה') לידי "כלכליסט". 

לפני כשנתיים וחצי, המדינה העלתה את התמלוגים על עסקי האשלג של כיל מ-5% לרמה של 10% על כל כמויות האשלג מעל 1.5 מיליון טון, הנמכרות מים המלח. לכן, באקסלנס מעריכים כי כיל משלמת כיום כ-8% על הכמות הנמכרת מים המלח.

מה דעתך על מניית איי.סי.אל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
0% 7% 93%

 

באקסלנס חוזרים אל רמות המחירים של לפני שנה, לאחר שכבר נודע כי פוטאש(POT) נכשלה בניסיון לרכישת כיל, ויוצאים מנקודת הנחה כי הגורמים המהותיים בשוק האשלג שהשפיעו על שתי החברות מאז היו זהים.

 

בסוף אפריל אשתקד, פוטאש נסחרה במכפיל רווח חזוי של 12.3, לעומת כיל שנסחרה במכפיל רווח של 9.6, כלומר יחס של פי 1.28. כיום, כאשר ההבדל העיקרי הינו חששות המשקיעים מפני המלצות שישינסקי 2, בזמן שפוטאש נסחרת במכפיל רווח של 17.4, כיל, בניהולו של סטפן בורגס, נסחרת במכפיל 11.9. כלומר היחס בין המכפילים עלה לרמה של פי 1.46.

 

"בשביל לשמור על אותו יחס מכפילים כמו שהיה לפני שנה" כותב אלפר "שווי השוק של כיל היה אמור להיות גבוה ב-15% לעומת שווי השוק הנוכחי, כלומר הפרש של 1.7 מיליארד דולר".

 

פרופ' איתן ששינסקי - אימת משקיעי כיל פרופ' איתן ששינסקי - אימת משקיעי כיל צילום: רונן טופלברג

 

"אם וועדת שישינסקי 2, תחליט בסופו של דבר להכפיל את התמלוגים מ-8% כפי שמשלמת כיל כיום ל-16%, ובהנחה של מחיר של 350 דולר לטון" כותב אלפר "הרווח הנקי של כיל יקטן להערכתי ב-72 מיליון דולר לשנה, כלומר, מדובר על פגיעה של כמיליארד דולר בשווי השוק של החברה. אולם, כאמור, הירידה ביחס המכפילים של כיל לעומת פוטאש מעידה על כך שהשוק העניש את כיל ב-1.7 מיליארד דולר".

 

"על פי חישוב זה, בתרחיש לפיו ועדת שישינסקי 2 תמליץ על הכפלת שיעור התמלוגים שמשלמת כיל בפועל, עשוי שווי השוק של החברה לגדול ב-700 מיליון דולר, שווה ערך ל-9% בשווי המניה".

 

באקסלנס מציינים כי מדובר בחישוב גס בלבד, שכן העבודה מתעלמת מגורמים שליליים נוספים המשפיעים על כיל, כגון המחלוקת בנושא שדה בריר, סכסוכי העבודה והחולשה המתמשכת במגזר הברום. כמו גם מהשפעות חיוביות כגון תוכנית ההתייעלות וההשקעה במכרה האשלג באתיופיה.

 

למרות זאת, "החישוב מראה שהנחות השוק הן מאוד פסימיות לגבי המלצות וועדת שישינסקי 2. לכן, אפשר להסיק שכל המלצה שתהיה חמורה פחות מהכפלת התמלוגים, תתקבל באנחת רווחה" סיכם אלפר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x