שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הביקוש לאג"ח ניפח את ההנפקה של אלקו פי 3

האג"ח של חברת האחזקות, בשליטת גרשון זלקינד, זכו לביקושי יתר ובתגובה תגייס החברה כמות גדולה מהמתוכנן – 150 מיליון שקל. מחיר האג"ח משקף תשואה של 1.7% וההנפקה תתבצע ללא ביטחונות

יניב רחימי 09:1330.04.14

גרשון זלקינד, בעל השליטה (65%) באלקו, יכול לשחרר אנחת רווחה. האג"ח של חברת האחזקות אלקו שהוצעו למשקיעים מסווגים זכו לביקושים ערים של 264 מיליון ערך נקוב, הרבה מעבר ל־50 מיליון שבאלקו ביקשו לגייס בתחילת השבוע. ההסתערות על האג"ח של אלקו לא באה לידי ביטוי רק בכמויות, אלא גם במחירים.

מה דעתך על מניית אלקו:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

המחיר שנסגר במכרז למשקיעים מסווגים היה גבוה מהמחיר המינימלי ונקבע על 1.075 שקל לכל איגרת חוב. מחיר זה משקף תשואה של 1.7% הגבוהה ב־1.9% מאג"ח ממשלתית דומה.

 

אמות מידה פיננסיות בלבד

האג"ח (סדרה י') אינן מובטחות בבטוחה כלשהי, אולם הן כוללות התחייבות של אלקו לעמוד באמות מידה פיננסיות, לרבות התחייבות להיקף מינימלי של הון עצמי שלא יפחת מ־1.2 מיליארד שקל ומגבלות ביחס לחלוקת דיבידנד. נוסף לכך, על פי תנאי שטר הנאמנות, מחזיקי האג"ח של אלקו יקבלו פיצוי של 0.25% בריבית על כל ירידה של דרגה אחת בדירוג.

 

האג"ח גם כוללות את התחייבות של החברה לכך שלא תיצור שיעבוד שוטף נוסף על כלל נכסיה. ההתחייבות חלה רק על מקרים עתידיים, מעבר לשעבודים השוטפים שכבר קיימים היום על נכסי החברה. למרות ההתחייבות הזאת, על אלקו לא חלות הגבלות כלשהן בהטלת שיעבודים על נכסיה, מה שמאפשר לה לשעבד נכסים בשעבודים קבועים או להעמיד אותם כבטוחות בדרך אחרת. לדאבון ליבם של מחזיקי אג"ח י', אלו לא יועמדו כבטוחות לטובתם.

 

הזדמנות לגייס באשראי זול

נראה שגם באלקו, כמו במקרים נוספים שנרשמו בשבועות האחרונים, עם האוכל בא התיאבון. הביקושים הערים לאג"ח של החברה והמחיר הגבוה שנסגר בהנפקה, הביאו את הדירקטוריון של אלקו להחליט לנצל את התשואות הנמוכות להגדלת היקף החוב שיגויס במסגרת הרחבת הסדרה. בתחילת השבוע דווח שהדירקטוריון של אלקו החליט להסמיך את הנהלת החברה לפעול לצורך הנפקה לציבור של עד 50 מיליון ע"נ. יום לאחר מכן כבר פרסמה חברת הדירוג S&P מעלות דירוג של A להנפקת אג"ח בהיקף של עד 100 מיליון ע"נ.

 

אתמול, בעקבות ההנפקה המוצלחת למשקיעים המסווגים, אישר הדירקטוריון של אלקו להנהלת החברה להגדיל ההנפקה המתוכננת ל־140 מיליון ע"נ (כ־150 מיליון שקל). שעות ספורות לאחר מכן, גם מעלות יישרה קו עם אלקו ואישרה את הדירוג לגיוס של עד 150 מיליון ע"נ. מבחינת אלקו, מדובר בניצול הזדמנות שוק לגייס אשראי בזול. לא בכל יום בשוק ההון יאפשרו לזלקינד להרחיב ב־1.9% מעל אג"ח ממשלתית. אין פסול בגיוס אשראי זול שמאפשר לפרוס את החוב הפיננסי לטווח ארוך, ובלבד שהגיוס משמש בעיקר למיחזור חוב ולהחלפת חוב יקר.

 

אבל מה שטוב לחברה לא בהכרח טוב למשקיעים. כשצד אחד מוכר והצד השני קונה, באופן טבעי האינטרסים בין כולם לא זהים. התשואות הנמוכות שבהן החברות מנפיקות אג"ח הן הזדמנות לחברה המגייסת, ובו בעת איום עבור המשקיעים. איום זה שתי פנים לו: האחת, תמחור חסר של סיכוני חדלות פירעון. השנייה, הפסדי הון בתרחיש שהריבית שנמצאת כיום בשפל תשנה כיוון ותתחיל לטפס כלפי מעלה.

 

 

גרשון זלקינד גרשון זלקינד צילום: אלכס קולומויסקי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x