שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

דיווח שוטף

אחרי הריבית: המסחר בבורסה ננעל בעליות; ירידות באג"ח הממשלתיות

ת"א 25 עלה ב-0.2% ות"א 100 טיפס ב-0.3%. מדד הבנקים קפץ ב-0.5%. הראל קפצה ב-2.9% במחזור ענק; אקסלנס: "הפגיעה בשוקי המניות כתוצאה מהחרפת המשבר עם רוסיה עדיין לא מגולמת במלואה"

מיקי גרינפלד 17:2728.04.14
ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

 

17:30 - עליות קלות בנעילת המסחר. מחזור המסחר היה נמוך והסתכם ב-829 מיליון שקל, כאשר עיקר המחזור - אחרי החלטת הריבית.

 

16:05 - הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה כצפוי להשאיר את הריבית לחודש מאי ללא שינוי, ברמה של 0.75%. זאת לאחר שמאז חודש אוקטובר 2011 הפחית בנק ישראל את הריבית במשק 10 פעמים, בשיעור מצטבר של 2.5%.

 

אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בהלמן אלדובי לפרסום הריבית: "להערכתנו אין כיום סיבות משמעותיות לשינוי בריבית. למרות שמדד המחירים לצרכן הקרוב (אפריל) צפוי להיות גבוה, המדדים לאחר מכן יחזרו להיות נמוכים ובסה"כ סביבת האינפלציה תישאר מתונה. שוק הדיור נרגע בשלב זה ועליות המחירים התמתנו, כאשר ברקע ההמתנה לאישור התוכנית לביטוח המע"מ. כמו כן, הדולר מחזיק מעמד ברמות שלא מאלצות את הבנק להוריד ריבית. כל אלו, בשילוב עם העובדה שלא חל שינוי משמעותי בפעילות הכלכלית בשבועות האחרונים, תומכים להערכתנו ביציבות הריבית גם בחודשים הקרובים".

 

15:15 - עמית רוזנצויג, מנהל השקעות בכיר בהלמן אלדובי: "שוק המניות המקומי נסחר ביציבות עם נטייה לעליות תוך מחזור נמוך בהמתנה להחלטת הריבית. השווקים ימשיכו לבדוק את הנעשה בחזית אוקראינה בתקווה שההסלמה לא תגבר באיזור. מניית פז נפט נסחרת ביציבות במחזור חריג על רקע ההודעה על המשך מימוש מניות של בעלי השליטה בחברה, גם הבנקים נסחרים בעליות שערים במחזורים יפים על רקע צפי להשארת הריבית ללא שינוי. בשוק החוב המקומי אגרות חוב ממשלתיות רושמות ירידות קלות במחירים ועליית תשואות לקראת הודעת הריבית כאשר אגרות החוב הקונצרניות נסחרות ביציבות מחירים.

 

14:30 - יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס, מעריך היום בסקירתו השבועית כי הפגיעה בשוקי המניות כתוצאה מהחרפת המשבר עם רוסיה עדיין לא מגולמת במלואה בשווקים. התקררות ביחסים של המערב עם רוסיה תוביל ככל הנראה לפגיעה מהותית בתוצר וברווחי החברות ואף עשויה לערער מעט את המערכות הפיננסיות. חברות אירופאיות השקיעו הון עתק בשנים האחרונות ברוסיה וכעת חוששות לגורלן ואף מעבירות חלק מההשקעות. 

 

בנוסף, הלוואות אשראי המוחזקות במערכת הבנקאית האירופאית, יחד עם איום של משבר אנרגיה באירופה - רק מסבכות עוד יותר את המצב. אז נכון שאף אחד לא חושש מהידרדרות למלחמה, ואפילו מלחמה קרה נחשבת למילה גסה - ובכל זאת נראה כי גם הסיכונים, ההשלכות והפגיעות הנראות לעין אינן באמת מתומחרות. תחושת הבטן אומרת שהמשבר באזור עוד עשוי להסתבך, הידיים של המשקיעים חלשות יחסית בתקופה זו ולכן רצוי לנקוט מעט זהירות. יחד עם זאת, צריך לזכור כי אירוע גיאופוליטי בד"כ נחשב לזמני ורק מייצר הזדמנות טובה יותר".

 

14:25 - מכל אירועי היום בבורסה, המחזור הגבוה של הראל השקעותהוא אחד המעניינים שבהם. החברה מרכזת מחזור של 18 מיליון שקל - מול מחזור ממוצע של 5.9 מיליון שקל בחודש האחרון. מקדימות אותה נכון לשעה זו רק טבעעם מחזור של 23 מיליון שקל וכיל עם מחזור של 22 מיליון שקל.

 

14:20 - מדד ת"א בנקים נסחר בעלייה של 0.5%. לאומיו מזרחי טפחות עולים ב-0.7% כ"א, פועליםעולה ב-0.5%, בינלאומייורד ב-0.5% ודיסקונט נסחר ביציבות.

 

14:00 - עוד שעתיים וחצי ייפתח שבוע המסחר בבורסות של ניו יורק ונכון לעכשיו נראה שייפתח בעליות קלות - החוזים על דאו ג'ונס-נאסד"ק-S&P 500 עולים בקדם מסחר ב-0.2%.   

 

13:40 - מעלות העניקה דירוג A לאג"ח שתנפיק אלקובהיקף של עד 100 מיליון שקל ע.נ באמצעות הרחבת סדרה י' או י"א. כספי ההנפקה מיועדים בעיקר למחזור חוב וצרכים שוטפים.

 

13:30 - באמצעו של יום, מחזור המסחר עומד על 356 מיליון שקל בלבד. לזה קוראים בעברית "עמדת המתנה". כילמרכזת את המחזור הגבוה בבורסה - 19 מיליון שקל. באופן מפתיע, את המחזור השני בגובהו  מרכזת הראל השקעות, שעולה ב-1.5% במחזור של 16 מיליון שקל.

 

13:25 - בעלי השליטה בחברת פז נפטמכרו מניות בהיקף של 31 מיליון שקל. בסך הכל מדובר במכירה של 56 אלף מניות במחיר של 545 שקל למניה. צדיק בינו מכר 42.9 אלף מניות, דולפין - 5,200 מניות ואינסטנז - 7,900 מניות.

 

12:45 - התפטרות הדירקטורים ב עילוי פיננסי - השלד הבורסאי שהפך לפלטפורמת מסחר בניירות ערך - והטענות שהוצגו נגד ההנהלה פוגעים קשות בערך המניה הנמוך ממילא. בחודש האחרון רשמה מניית עילו פיננסי תשואה שלילית של 58% והיום נופלת המניה ב-18%. 

 

12:30 - המדדים הענפיים של ת"א נסחרים בעליות, בהובלת הביומד ות"א ביטוח שעולים ב-0.7%. היוצא מן הכלל היחיד הוא ת"א תקשורת שנסחר בירידה קלה של 0.1%.

 

11:55 - מניות הביומד עולות ב-0.7%: מובילות את המדד פלוריסטם(עולה ב-4.2%) ואקסלנז (פלוס 4.1%). מן הצד השני, אלרוןבראש היורדות עם מינוס 0.9%, ביולייןשמאבדת 0.8% מעט אחריה.

 

11:30 - המלצות ההשקעה השבועיות של הראל פיננסים: אין ספק כי הביצועים של האג"ח הממשלתי הארוך מפתיעים. אך בהתחשב בירידת התשואות ובמיוחד בהינתן העובדה שבחודשיים האחרונים הן נעות בטווח צר יחסית, מגבירה שוב את הערכתנו כי רמת הסיכון בהן עלתה. לפיכך, למרות רווחי ההון בחלק הארוך של העקום, אנו ממשיכים להמליץ להעדיף מח"מ קצר-בינוני בתיק ההשקעות. כאשר בוחנים את מכלול תיק האג"ח שלנו העובדה שיש בו קונצרני ומניות מחפה על המח"מ היותר קצר ולהערכתנו גם מקטינה את הסיכון בתיק".

"בזירת הדו"חות נמשך השיפור. ככמעט מחצית מהחברות במדד S&P500 כבר פרסמו דו"חות לרבעון הראשון ונראה כי בינתיים התמונה רק הולכת ומשתפרת. שיעור החברות שהיכו תחזיות הוא %70 )לעומת ממוצע היסטורי של %26(, כאשר ברווחיות הממוצעת חל שיפור. בממוצע, הרווח ברבעון האחרון עלה ב-%5.3, הרבה מעבר לצפוי )למי שלא זוכר התחלנו את עונת הדו"חות בציפיות לצמיחה אפסית כמעט ברווחים(. עם זאת, במבט קדימה, בשבוע האחרון רוב החברות הורידו תחזיות או לא שינו", מוסיפים בהראל פיננסים.

 

10:50 - אקסלנז ביוסיינס עדכנה כי התקבלו אצלה אישורים תקציביים מאת לשכת המדען הראשי במשרד התמ"ת לשתי תוכניות פיתוח לשנת 2014. אישור אחד לתוכנית פיתוח בתקציב של כ-2.5 מיליון שקל לצורך פיתוח יישומים לבדיקות נשימה המבוססות על פחמן c13. אישור לתוכנית פיתוח נוספת בתקציב של כ-3.8 מיליון שקל ניתן לצורך המשך פיתוחו של מכשיר ה- BreathID. שיעור ההשתתפות של לשכת המדע"ר בשתי התוכניות עומד על 30% מתקציב התוכנית.

 

10:45 - בולטות בת"א 25: קבוצת דלקמובילה את העליות עם טיפוס של 1.5%, אחריה לאומיו סלקום עם פלוס 0.8% כ"א. רק 5 מניות במדד יורדות נכון לשעה זו, כשהמובילה היא מניית בינלאומישנחלשת ב-0.8%. אסםיורדת ב-0.5% וגזית גלוב, דיסקונט ואלביט מערכות ב-0.3% כ"א.

 

10.40 - בולטות בת"א 75: העולות: פלוריסטם עם פלוס 3.4%, אפריקה- 1.7%, כלל ביוט'ו נכסים ובנין - 1.5% כ"א; היורדות: קרורעם מינוס 4.9%, וילארמאבדת 4.1%, ושותפות חנל שיורדת ב-2.8%.   

 

10:35 - גזית- גלובהודיעה כי השלימה גיוס אג"ח מהציבור בהיקף כולל של כ- 450 מיליון שקל באמצעות הרחבת סדרה י"ב במחיר של 108.7 אגורות לכל 100 אגורות ע.נ., המשקף תשואה אפקטיבית של כ-3.32% למח"מ של כ- 9.4 שנים. האג"ח נושאת ריבית שנתית קבועה של 4.0% צמודה למדד ומועד הפירעון הסופי שלה הוא יוני 2027. מעלות העניקה לאג"ח דירוג AA באופק יציב ומדרוג העניקה דירוג Aa3 באופק יציב.

 

10:15 - פלוריסטםהודיעה היום על קבלת אישור מבקר האיחוד האירופי לייצור תאי גזע מהשלייה במפעל ייצור התאים בחיפה עבור השלב השלישי של הניסויים הקליניים, בכל מדינות האיחוד האירופי. עם קבלת אישור זה, רשאית פלוריסטם לייצר תאים עבור ניסויים קליניים בכל השלבים ובכל המדינות החברות באיחוד. האישור ניתן על ידי מבקר שמונה על ידי הרשויות האירופיות ואשר ביקר במפעל לייצור תאים בנפח מסחרי בחיפה. תהליכי הייצור המפעל, ובכלל זה מבנה המפעל, הציוד, מערכות הבקרה והניהול וכיוצא באלה עמדו בדרישות שהוגדרו על ידי האיחוד.

 

9:50 - פתיחה בעליות קלות למניות המובילות בבורסה - מדד ת"א 25 עולה ב-0.2% - כשאף מניה במדד לא חורגת מעל 1% ומתחת ל-1%-. מדד ת"א 100 נסחר ביציבות.

 

9:15 - נציגי 28 המדינות באיחוד ייפגשו היום לשם קבלת החלטה על הרחבת הרשימה של גורמים רוסיים שנכסיהם יוקפאו ושכניסתם למדינות שונות תיאסר. על פי מקורות אירופיים, 15 אזרחים רוסים בעמדות כוח יוכנסו לרשימה. "המתח באוקראינה שוב גובר. המשמעות בפועל היא פתיחה ברגל שמאל של שבוע המסחר", אומר היום איבן לוקאס (Evan Lucas), אסטרטג ב-IG ממלבורן.

 

8:45 - הצעת הרכש של אלכסנדר גרנובסקי למניות וילי פודהתקבלה. גרנובסקי (באמצעות אמבלייז שבשליטתו) ביקש לקנות כ-659 אלף מניות המהוות 5% ממניות החברה, ואילו ההיענות להצעה היתה בהיקף של כ-6.6 מיליון מניות – כך שמכל מוכר ירכוש גרנובסקי בפועל רק 10% מכמות המניות שביקש למכור. בסך הכל יעמוד היקף הרכישה על 22.9 מיליון שקל. הצעת הרכש ייצרה היענות כה גבוהה כל כך, שכן המחיר למניית וילי פוד במסגרת ההצעה עמד על 34.7 שקל - כאשר מניית החברה חתמה את המסחר אתמול במחיר של 26.7 שקל. גרנובסקי משלים בימים אלה את רכישת השליטה בוילי פוד מידי האחים ויליגר, ולאחריה אמורה אמבלייז להחזיק ב-58% ממניות וילי פוד, שייצטרפו ל-5% שרכשה כעת במסגרת הצעת הרכש. 

מה דעתך על מניית וילי פוד:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

8:00 - טבעוחברת התרופות טאקדה (Takeda) חתמו על הסכם המאפשר לטאקדה לשווק את התרופה האינובטיבית של טבע לטיפול במחלת הפרקינסון, רסג'ילין ביפן.על פי ההסכם, טאקדה תפתח טבליות רסג'ילין לשוק היפני ותגיש בקשה לרישום תרופה חדשה ביפן. הפרטים הכספיים של ההסכם חסויים.

 

 7:30 - בנק ישראל יודיע היום על הריבית: בפעם הראשונה תפורסם ההודעה עוד במהלך המסחר, בשעה 16:00 - ולא לאחר הנעילה. ההערכה הרווחת היא כי הריבית תישאר ללא שינוי. כך אומר אלכס זבז'ינסקי ממיטב דש: "להערכתנו, בנק ישראל יותיר את הריבית ללא שינוי בהחלטתו השבוע. זאת בין השאר לנוכח הנתונים הבאים: מדד המחירים היה בהתאם לתחזית ואף חלה עלייה בסעיף הדיור במדד. שע"ח לעומת סל המטבעות נותר יציב יחסית בהשוואה למצב בעת החלטת הריבית הקודמת. הנתונים הכלכליים בעולם השתפרו, במיוחד בארה"ב. יחד עם זאת, הנגידה האמריקאית מבטיחה ריבית נמוכה לאורך זמן, מה שמונע התחזקות הדולר. התוצר ברבעון הרביעי עודכן כלפי מעלה ל-3.2%, גבוה כמעט באחוז שלם לעומת הנתון הראשון שתמך בהורדת הריבית הקודמת של בנק ישראל בחודש פברואר. שוק הנדל"ן נכנס כעת למצב חדש בגלל הרפורמות המתכוננות בו".

 

7:25 - המשקיעים בבורסת ת"א יעקבו במהלך היום אחר תחילת שבוע המסחר בבורסות העולם, שיחזרו היום לפעילות לאחר הירידות של יום שישי. השבוע נפתח בבורסות אסיה, בהן מתנהל המסחר במגמה שלילית, כשהבורסות של טוקיו ושנגחאי מאבדות 1.3% כ"א.

 

 

בורסת ת"א בורסת ת"א צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x