שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

אחרי 7 שנים: יקי ודמני התפטר מתפקידו כמנכ"ל אלקטרה צריכה

מועד סיום עבודתו בפועל של ודמני לא נקבע, והוא יתואם בינו לבין יו"ר הדירקטוריון. בתקופת ודמני גדל מחזור החברה פי 3 עם סך הכול רווחים לפני מס של 650 מיליון שקל. את הרבעון האחרון סיימה אלקטרה צריכה עם הפסד תפעולי של 30.5 מיליון שקל, ובחודש האחרון איבדה המניה 23%

מיקי גרינפלד 12:2803.04.14

יקי ודמני מנכ"ל אלקטרה צריכה מתפטר. על פי הדיווח של החברה, "הבוקר הודיע מנכ"ל החברה, מר יעקב (יקי) ודמני, ליו"ר דירקטוריון החברה, על התפטרותו מתפקידו כמנכ"ל החברה". מועד סיום עבודתו בפועל של ודמני לא נקבע, והוא יתואם בינו לבין יו"ר הדירקטוריון. ודמני מכהן בתפקיד משנת 2007.  

אלקטרה צריכה, החברה הבת של אלקושבשליטת גרשון זלקינד, הפכה תחת ניהולו של ודמני מחברה בעלת מחזור שנתי של כמיליארד שקל לחברה עם מחזור של 3 מיליארד שקל, ולבעלת תחומי פעילות גדולים בהרבה. החברה רשמה בשנים אלה סך הכול רווח של 650 מיליון שקל לפני מס וחילקה דבידנד בהיקף של כ-455 מיליון שקל.

 

לאחר שורה ארוכה של דוחות רבעוניים רווחיים, ברבעון האחרון של 2013 השתנתה התמונה. החברה סיימה את הרבעון עם הפסד תפעולי של 30.5 מיליון שקל. הרווח התפעולי השנתי צנח ב-42% והסתכם ב-57.4 מיליון שקל בלבד.

 

התחרות הגוברת ברשתות החשמל הביאה לשחיקה ברווחיות של אלקטרה צריכה  במגזר הפעלת רשתות השיווק הקמעונאיות ולהפסד תפעולי של כ־11 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2013. כתוצאה מכך עלה חשש כי אלקטרה צריכה תיאלץ להכיר בהפסד מירידת ערך המוניטין שנוצר לה ברכישת פעילות רשת מחסני חשמל. מניית אלקטרה צריכה צנחה בחודש האחרון ב-23%.

 

בין הפעולות שהוביל ודמני כמנהל אלקטרה צריכה היו רכישת רשת ACE שעמדה בפני קריסה, חיזוק מעמד החברה כאחת המובילות בתחום המזגנים, וכניסה לתחום המים באמצעות אלקטרה בר. כניסת החברה לתחום המים והתחרות העזה מול תמי 4 תרמה להורדת מחירים, ועל פי מקורות בשוק אלקטרה צריכה הגיעה לנתח של בין 20% ל-25%.

 

ודמני אמר היום ל"כלכליסט" כי "אלקטרה היא חברה ישראלית גאה שבורכה בעובדים נפלאים ואני מאחל לה ולכל קבוצת אלקו את כל ההצלחה שבעולם. מעבר למספרים המרשימים שהחברה השיגה בתקופה זו, חשוב לי לשים דגש על רוח החברה ופעילותה בתחום הקהילתי". ודמני לא הרחיב מעבר לכך, והדגיש כי הוא מחוייב לשוחח עם עובדיו לפני שידבר עם כל גורם אחר מחוץ לחברה. עם זאת, הוא כן הסכים לומר כי במבט לאחור, רגע השיא מבחינתו היה היום שבו הוביל את המשלחת שיצאה מטעם החברה למצעד החיים בפולין. אשר לרגעים הקשים בתקופה אמר ודמני כי "הרגעים הקשים ביותר נגעו לפרידות מעובדים ותיקים שהלכו לעולמם, עובדים שהכרתי במשך שנים". את עובדי אייס הכיר ודמני גם מתוקף תפקידו הקודם כמנכ"ל הרשת. אלקטרה צריכה מעסיקה בפעילויותיה השונות כ-2,800 עובדים.     

 

מה דעתך על מניית אלקטרה צריכה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

ודמני  נהנה מעלות שכר שנתית של 1.9 מיליון שקל ובנוסף גם זכה למענק של 1.1 מיליון שקל, למרות התוצאות החלשות של אלקטרה צריכה. יחד עם זאת, לנוכח ירידה בשכרו של ודמני ביחס ל-2012 ולאור עלייה בשכר הממוצע של יתר העובדים, בשנת 2013 התקבולים של ודמני היו גבוהים פי 23 מיתר העובדים, לעומת פי 32 בשנת 2012.

 

מדיניות התגמול של ודמני אושרה רק לאחר דין ודברים עם המוסדיים, שלא הסכימו להצעה הראשונה שהוגשה להם. על פי מדיניות התגמול המקורית, ודמני היה זכאי לבונוס של 2% מהרווח לפני מס ובלבד שהרווח יעלה על 50 מיליון שקל. על רווח שמעל 100 מיליון שקל שיעור הבונוס היה אמור לעלות ל־2.5%.

 

בעקבות התנגדות המוסדיים, שונתה נוסחת מדיניות התגמול ונקבעו מדרגות שונות של רווח לפני מס, שלכל אחת מהן נקבע שיעור מסוים שיהווה את הבונוס למנכ"ל. במסגרת המשא ומתן עם המוסדיים על מדיניות התגמול של אלקטרה, נציגיה של בעלת השליטה, אלקו החזקות, התריעו מפני תרחיש שבו ודמני יבחר לסיים את תפקידו אם מדיניות התגמול לא תזכה לתמיכתם. ודמני הדגיש בשעתו כי הודעה ברוח זו לא יצאה ממנו או ממקורביו.

 

תחת הנהלתו של ודמני אימצה החברה מעון ילדים בראשון לציון, אימצה גדוד שריון במסגרת פרויקט אמץ לוחם, והקימה עמותה "חברה מתגייסת" למתן עדיפות ותעסוקה לעובדים שמשרתים במילואים. ודמני, בן 62, כיהן בעבר בין השאר כ-מנכ"ל רשת ACE, מנכ"ל טמפו, וסמנכ"ל המכירות של עלית.   

 

יקי ודמני יקי ודמני צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x